Změna v roce 1989 se vyplatila, tvrdí střední Evropa. Jásá hlavně Polsko

Praha - Změnu politického systému v roce 1989 mezi obyvateli středoevropských zemí nejpozitivněji hodnotí Poláci. Jedenasedmdesát procent z nich tvrdí, že se tato změna vyplatila. V Česku je téhož názoru 63 procent lidí a na Slovensku 56 procent občanů. Nejskeptičtější jsou v tomto ohledu Maďaři, mezi nimiž je o pozitivním přínosu změny systému přesvědčeno 48 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu partnerských organizací ze skupiny CEORG (Central European Opinion Research Group). V Česku ho provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Jak ukazují výsledky, veřejnost ve všech čtyřech zemích se převážně kloní k názoru, že se změna systému v roce 1989 vyplatila. Mezi jednotlivými zeměmi však existují velmi výrazné rozdíly v míře tohoto příklonu.

Relativně nejpozitivněji změnu systému hodnotí občané Polska, kde názor, že se změna systému vyplatila, zastává 71 % z nich, a v tom 39 % uvádí dokonce odpověď, že se „rozhodně vyplatila". Opačný názor mezi Poláky vyjádřila jen o málo více než desetina (12 %) oslovených.

Na druhém místě v tomto ohledu skončila Česká republika, kde názor, že se změna systému vyplatila, zastává více než třípětinová většina (63 %) respondentů. Mezi nimi se ovšem jako nejčastější objevuje varianta odpovědi „spíše se vyplatila", což uvedly téměř dvě pětiny (38 %) dotázaných, zatímco odpovědi „rozhodně se vyplatila" tvořily jen čtvrtinu (25 %) v rámci celého souboru. Kromě toho výrazně vyšší byl i podíl těch, kteří si myslí, že se změna systému v roce 1989 spíše či rozhodně nevyplatila, což uvedlo 29 % oslovených občanů v ČR.

Na Slovensku pak změnu systému příznivě ohodnotilo 56 % dotázaných, přičemž jen necelá pětina (19 %) ji považuje za rozhodně se vyplativší, opačný názor vyjádřila třetina (33 %) Slováků.

Relativně nejskeptičtěji změnu systému v roce 1989 hodnotí obyvatelé Maďarska, kde pouze necelá polovina (48 %) dotázaných ji označila za něco, co se vyplatilo, a jen o málo více než desetina (12 %) si myslí, že se „rozhodně vyplatila". Opačný názor, že se změna systému po roce 1989 nevyplatila, v šetření vyjádřila více než třetina (37 %) maďarské veřejnosti.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že skepse vůči změně systému v roce 1989 a změnám po roce 1989 je navzájem provázána. V obou případech skepse narůstá s klesající deklarovanou životní úrovní vlastní domácnosti, klesajícím příjmem, rostoucím věkem a klesající úrovní dokončeného vzdělání, uvedli autoři průzkumu. Podle nich jsou ke změnám kritičtější i levicově orientovaní lidé.

Související

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

Více souvisejících

průzkumy češi

Aktuálně se děje

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

včera

Druhé kolo senátních voleb pokračuje. Páteční účast byla nízká

Češi mohou od sobotního rána v necelé třetině volebních okrsků opět rozhodovat o senátorech na příštích šest let. Voliči mohou až do sobotních 14:00 odevzdat hlas ve druhém kole senátních voleb. Pět senátorů bylo zvoleno už před týdnem v prvním kole. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy