Rittig se stížností neuspěl, jízdenková kauza bude pokračovat

Praha - Stíhání lobbisty Iva Rittiga a dalších čtyř obviněných v kauze údajného praní špinavých peněz bude pokračovat. Státní zástupce Adam Borgula zamítl jejich stížnosti proti obvinění jako nedůvodné, sdělil dnes na dotaz ČTK. Kauza souvisí s nevýhodným kontraktem na výrobu jízdenek, který uzavřel pražský dopravní podnik s firmou Neograph. Část peněz z každé vyrobené jízdenky prý končila u Rittiga.

Rittig, jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků čelí obvinění z legalizace výnosů z trestné činnosti, a to ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Stíháni jsou na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Podle informací týdeníku Ekonom se původně zabýval prodejem lahůdek v rámci podniku Restaurace a jídelny Praha. V roce 1996 jako první začal v ČR prodávat luxusní oblečení značky Versace. Do pozornosti médií se dostal v roce 2000 v souvislosti s některými nestandartními úvěrovými případy v Komerční bance. Jméno Ivo Rittiga padlo i v souvislosti kauza někdejšího poslance Vladimíra Doležala (ODS) obviněného ze zprostředkování úplatku pro člena zastupitelstva Prahy 10 Tomáše Hrdličku. Ivo Rittig se údajně snažil využít svých blíže neurčených kontaktů v české justici pro intervenci ve prospěch Doležala. V roce 2011 byly podnikatelské aktivity Ivo Rittiga medializovány v souvislosti s vyváděním zisků z prodeje jízdenek Dopravního podniku hl.m. Prahy.

Nedávno vyšlo v týdeníku Dotyk „Rittigovo desatero lobbingu". Vypadá to, že pan Rittig dobře ví, jak by měl profesionální lobbista vypadat. Přesto je jeho jméno spojováno s několika korupčními kauzami. Zatčen byl naposledy v době, kdy vyšlo právě zmíněné Rittigovo desatero, ve kterém se nebojí sám sebe považovat za lobbistu. Jako lobbistu ho samozřejmě chybně označují i média, která tento pojem úspěšně diskreditují již delší dobu. Slovo lobbista a kriminálník ale skutečně nemusí být jedno a totéž. Ve Spojených státech je lobbista díky striktním právním regulacím, profesionalitě a transparentnosti často považován za důvěryhodnější osobu, než samotný kongresman, informuje markething.cz.

Za zemi s nejdelší historií lobbingu lze považovat USA, kde je tato činnost výrazně právně ošetřena – lobbisté musí být registrovaní, mají povinnost zveřejňovat svoje příjmy a navíc pro ně platí opravdu striktní pravidla. Americký lobbista například nesmí během vyjednávání jednatelům koupit ani jídlo a pití. V Evropě se situace liší stát od státu.

V České republice legislativní úprava lobbingu bohužel zcela chybí, není proto divu, že někteří lobbisté ani nemusejí znát hranice svých činů. Z toho důvodu vznikla v roce 2012 Asociace Public Affairs agentur (dále jen APAA) sdružující agentury, které mají lobbing v popisu práce. Hlavním cílem asociace je úsilí o vyšší transparentnost a profesionalitu na trhu. Může se tak zdát, že APAA vlastně sama lobbuje za lobbing. Tedy za ustanovení lobbingu jako oficiálního povolání s potřebnými legislativními regulacemi. Asociace na svých webových stránkách dokonce zveřejnila své stanovisko k návrhu zákona o lobbingu.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Nizozemci dokázali otočit duel s Tureckem a po 20 letech slaví postup do semifinále

Až do posledního čtvrtfinále si fotbaloví fanoušci museli počkat na konečně atraktivnější zápas. Ve večerním Berlíně se o něj v sobotu postarali nejen Nizozemci, ale i Turci svou bojovnost, která vedla jak k nečekanému otevření skóre z jejich strany, o což se ve 35. minutě po rohovém kopu postaral Akaydin a která pak taktéž vedla k hektickému a zajímavému závěru zápasu, kdy svěřenci kouče Ronalda Koemana dělali všechno, co mohli, aby ubránili své jednobrankové vedení. K němu „oranžoví“ dospěli díky De Vrijovi a Müldürově vlastnímu gólu. I proto si tak Nizozemci po dvaceti letech zahrají na fotbalovém Euru v semifinále. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Anglie opět svým fotbalem nenadchla, poprvé od roku 1996 ale uspěla v penaltovém rozstřelu a postoupila

Stejně jako v předešlých zápasech na tomto evropském šampionátu tak ani tentokrát ve čtvrtfinále fotbalisté Anglie nikterak fotbalovou veřejnost svým výkonem neoslnili. Po většinu duelu se Švýcarskem se jednalo z obou stran o statické taktické šachy, přičemž se na první gól čekalo až do 75. minuty. To otevřeli skóre Švýcaři zásluhou Embola, ovšem jen pět minut na to se Angličanům podařilo srovnat díky Sakovi. I třetí čtvrtfinále tak šlo do prodloužení a stejně jako páteční duel Portugalska s Francií, tak i tentokrát nakonec o postupujícím musely rozhodnout penalty. Ty i díky Akanjiho neúspěchu zvládli Angličané, kteří se tak radovali z prvního postupu přes penalty na velkém turnaji od roku 1996. 

včera

včera

včera

Josef Šlerka

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii odstartovalo druhé kolo parlamentních voleb

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti pro druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které by mohly představovat významný moment v historii země a ovlivnit evropskou politiku, uvedl server France24.

včera

včera

včera

Počasí bude příští týden tropické. Teploty vyrostou na 35 stupňů

Česko má před sebou tropický týden. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 35 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy