Velký přehled pravidel pro české turisty. Co pro ně v současnosti platí?

Na začátku první vlny pandemie se nejen Česko, ale i další země uchýlily k jednomu z nejradikálnějších opatření, a to uzavření svých hranic. Rozvolňování omezení v oblasti cestování bylo jedním z posledních kroků, po nichž jednotlivé vlády sáhly. Došlo k němu až v červnu, kdy se život v podstatě vrátil do normálu.

V Česku začal od 15. června platit takzvaný semafor pro Evropu, jehož barvy reflektují míru nebezpečí infekce v jednotlivých státech, na základě čehož se pak odvíjí i podmínky případného návratu či vstupu do ČR z těchto zemí. Češi, kteří se vrátí z oblastí nízkého a středního rizika, se mohou do své vlasti vrátit bez jakýchkoli omezení typu karanténa nebo negativní test na covid-19.

Touto povinností jsou vázáni pouze v případě červených států, v nichž je riziko vysoké, mezi něž patří například Rumunsko a od 24. srpna Španělsko, vyjma Kanárských ostrovů. V potaz je ale třeba brát nejen opatření ze strany Česka, nýbrž i jednotlivých zemí. Čeští občané například stále nemohou volně cestovat do Finska. Jedou-li do Norska, Estonska nebo Slovinska, musejí se podrobit izolaci. 

O podrobných podmínkách cestování do jednotlivých zemí, a to nejen z českého, nýbrž i tamního pohledu, informoval server CNN Prima NEWS.

Spojené království - Lze cestovat bez omezení.

Estonsko - Tallinn se rozhodl vyškrtnout Česko ze seznamu bezpečných zemí na začátku července, aby jej pak na něj opět vrátil, a 24. července jej z něj znovu vyřadil. Čeští občané, kteří do pobaltského státu přicestují, musejí do 14denní karantény. Jinak tomu není ani v sousedním Lotyšsku.

Finsko - Do země tisíce jezer nelze přicestovat. Češi stejně jako většina ostatních členských států nepatří mezi země, z nichž je do Finska volný vstup. Chtějí-li do něj zavítat, musejí k tomu mít důvod, a po vstupu země absolvovat dvoutýdenní izolaci. 

Francie - Neomezený vstup, kromě zámořských departmentů.

Itálie - Země je turistům otevřená od 3. června.

Kypr - Na ostrov lze přicestovat za účelem turistiky, ale s povinností se prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na covid-19.

Maďarsko - Vstup i návrat bez omezení.

Německo - Vstup i návrat bez omezení.

Norsko - Osoby cestující z Česka se musejí s platností od 8. 8. podrobit desetidenní karanténě.

Polsko - Vstup i návrat bez omezení.

Rakousko - Vstup i návrat bez omezení.

Rumunsko - Rumunsko je z českého hlediska považované za rizikovou zemi a občané vracejí se do vlasti jsou povinní se buďto podrobit testu, anebo podstoupit dvoutýdenní izolaci.

Řecko - Athény původně zamýšlely povinnost českých turistů se od 17. srpna prokázat negativním testem na koronavirus, ale nakonec od toho po intervenci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie upustily. Lidé, kteří do země cestují přes pozemní hranici, se ale tomu nevyhnou. Test nesmí být starší více než 72 hodin a musí obsahovat také přílohu potvrzující negativní diagnózu v angličtině.

Slovensko - Vstup i návrat bez omezení.

Slovinsko - Lublaň se podobně jako Tallinn rozhodla zpočátku vyřadit Česko ze seznamu bezpečných států na začátku července, aby pak následně své rozhodnutí zmírnila, a omezila jej pouze na lokální ohnisko nákazy Moravskoslezský kraj. Od 17. července směli Češi bez omezení znovu cestovat do Slovinska, ale počínaje 7. srpnem jim to bylo znovu znemožněno. Až na výjimky musejí absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu. Jednou z nich je tranzit, který ale nesmí přesáhnout časový interval dvanácti hodin. 

Španělsko - Od 24. srpna se budou muset Češi vracející se ze Španělska prokázat negativním testem, anebo se podrobit izolaci. Výjimkou budou jenom Kanárské ostrovy.

Švédsko –⁠  Vstup i návrat bez omezení.

Tunisko –⁠ Od začátku srpna se stal tento severoafrický stát a dovolenková destinace bezpečnou zemí z pohledu Česka. Od 26. srpna se ale budou zřejmě muset cestující do Tuniska, a to ze všech zemí, prokázat negativním testem na covid-19. To by se ale nemělo vztahovat na české turisty, které do země přicestují prostřednictvím cestovní kanceláře.

Související

Více souvisejících

cestování evropa Tunisko zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy