Ať žije Duka. Před arcibiskupstvím se demonstrovalo kvůli kardinálovi

Patnáct demonstrantů z uskupení Satanova komunita dnes před Arcibiskupským palácem na Hradčanském náměstí v Praze demonstrovalo proti údajnému zatajování sexuálního zneužívání v církvi. Vyzvali pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku, aby odstoupil z pozice primase české katolické církve. Několik desítek metrů od nich se sešla desítka stoupenců katolické církve. Kromě několika vzájemných slovních výpadů se protest obešel bez incidentů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Dominik Duka
doporučujeme

Demonstranti obvinili Duku, že bagatelizuje problém sexuálního zneužívání v české katolické církvi. Vyzvali ho k odchodu a zároveň apelovali na prolomení zpovědního tajemství, což by podle nich usnadnilo stíhání duchovních podezřelých ze sexuálního zneužívání. Demonstranti na Hradčanském náměstí také postavili obrácený kříž a vytvořili ho i na dlažbě z černých stuh.

Proti demonstraci se shromáždila desítka stoupenců katolické církve s vlajkami historického Království českého a s podobiznou Panny Marie. Během demonstrace několikrát pokřiky přerušovali mluvčího demonstrantů, při výzvě k rezignaci kardinála skandovali "Ať žije Duka".

Duka byl v letech 1986 až 1998 nejvyšším představeným v dominikánském řádu. V té době a také na začátku 21. století se podle médií stalo několik lidí oběťmi zneužívání páchaného členy řádu. Muž, kterého podle svého vyjádření v 90. letech zneužíval duchovní dominikánského řádu, nedávno podal na Duku trestní oznámení. Tvrdí, že nejvyšší český církevní hodnostář je spoluodpovědný za případy zneužívání, protože trestné činnosti nezabránil. Kardinál dříve uvedl, že mladíka i duchovního konfrontoval. Byl ale v patové situaci, protože to bylo "tvrzení proti tvrzení". Duka hodlá spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, s ohledem na mlčenlivost se ale nechce k dosud neuzavřenému případu vyjadřovat.

Dnešní akce se uskutečnila v turisticky exponovaném místě v bezprostřední blízkosti Pražského hradu. Turisté ale o demonstraci nejevili zájem a obě skupiny protestujících většinou bez povšimnutí míjeli.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Propaganda, předlistopadová Česká televize, Moravec je prý špína... Na…

15.11.2019 22:10 Aktualizováno Fokus Václava Moravce vyvolal českém internetu bouřlivé reakce. V pořadu vystoupili slovenská…

Experti pochválili Česko za technologie. Veřejnost zkritizovali

15.11.2019 18:00 Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco…

Bude Česko platit kvůli Pelikánovi? Nikulin chce tučné odškodné

15.11.2019 16:45 Rus Jevgenij Nikulin, kterého ČR vydala ke stíhání do Spojených států, žádá po českém ministerstvu…

Protiromské nápisy v Letech: Obžalované usvědčil signál z mobilu, zaznělo…

15.11.2019 14:30 Aktualizováno Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama