Bývalý soudce Berka podal ústavní stížnost, odpykává si trest za zmanipulované konkurzy

Bývalý ústecký soudce Jiří Berka, jenž si má za zmanipulované konkurzy odpykat sedm let ve vězení, podal ústavní stížnost. Na Ústavní soud se postupně obracejí také někteří další aktéři vleklé kauzy. Tresty jim letos potvrdil Nejvyšší soud, zrušil jen propadnutí majetku u části odsouzených, pokládá je za špatně podložené a také nadbytečné, i s ohledem na délku řízení.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

O Berkově stížnosti zatím není rozhodnuto, uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Další stížnosti podle informací ČTK podali také Daniel Thonat a Miroslava a Karel Melicharovi.

Vyšetřování v kauze zmanipulovaných konkurzů začalo před 17 lety. Vrchní soud předloni v listopadu zmírnil Berkovi trest z 8,5 roku vězení na sedm let. Odvolací soud snížil tresty pod hranici trestní sazby i dalším šesti obžalovaným, uložil jim čtyři až šest let. Kromě Thonata všichni vinu popřeli. Podle verdiktu však existuje dost důkazů o jejich vině. Další dva lidé v kauze dostali podmíněné tresty.

Nejvyšší soud následně zrušil jen vedlejší tresty propadnutí majetku Berky, Thonata, Petra Tuhého a Melicharových a Karla Melichara. Důvodem je to, že ani soud prvního stupně, ani odvolací soud neměly dostatečný přehled o majetkové situaci obviněných, navíc se trestní řízení nepřiměřeně vleklo.

Berka byl od dubna 2003 zproštěn výkonu soudcovské funkce, a to z rozhodnutí ministra spravedlnosti. Funkce soudce mu zanikla dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen. Po celou dobu, kdy nesoudil, pobíral stíhaný Berka polovinu svého platu. Loni nastoupil do vězení.

Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trhy na náplavce jsou navzdory covidu zaplněné lidmi. Praha doporučila…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, v pátek…

Dnes v noci se mění čas. Češi si o hodinu déle pospí

24.10.2020 11:49 Dnes v noci začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny zpět na 02:00…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama