Část pracovníků může skončit v karanténě zbytečně, míní odborníci

Část pracovníků může po plošném povinném testování, které vláda nařídila od 17. ledna, skončit v karanténě zbytečně. Některé antigenní testy vykazují falešně pozitivní výsledek. Podle některých odborníků by bylo vhodnější, kdyby po pozitivním antigenním testu v zaměstnaní následoval potvrzující PCR test. Uvedli to dnes na sociálních sítích nebo na dotaz ČTK.

Vláda dnes oznámila, že od 17. ledna se budou všichni zaměstnanci soukromých i státních firem a organizací, živnostníci a také jednatelé společností dvakrát týdně testovat antigenními samotesty. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, nebude nutný ověřovací PCR test. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Nyní konfirmace PCR testem povinná je. Vláda zároveň rozhodla, že se od úterý 11. ledna zkrátí doba izolace a karantény na pět dní. Důvodem je šíření nakažlivější varianty omikron, při kterém hrozí, že bude v jednu chvíli v izolaci či karanténě velké množství lidí a mohlo by to ohrozit fungování společnosti.

Bez potvrzení PCR testem by skončily při každém kole testování v pětidenní karanténě tisíce zaměstnanců zbytečně, uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch. ČTK řekl, že kapacita pro testování prostřednictvím přesnějších PCR testů je v současné době v tuzemských laboratořích dostatečná a není důvod se řídit jen antigenními testy.

Pokud pozitivně testovaný pracovník půjde na PCR test a bude mít negativní výsledek, mohl by se vrátit do práce. To je podle sociologa Daniela Prokopa motivace pro firmy, aby ověřovací PCR test prováděly. Návrh vlády ale podle něj reaguje na fakt, že se to nemusí do pěti dnů stihnout. Uvedl to na twitteru.

To, že mohou antigenní testy poslat pracovníky do karantény zbytečně, řekl na dotaz ČTK i Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel českého výrobce PCR testů Diana Biotechnologies. "Kromě falešně negativních výsledků trpí některé antigenní testy také na falešné pozitivity a část lidí tak může skončit v karanténě zbytečně," napsal ČTK. "Takto plošně používané antigenní testy jsou bohužel různorodé kvality a obvykle nedokážou odhalit nemocného včas, dříve než nakazí okolí. Jejich malá spolehlivost je jejich hlavní omezení pro preventivní testování," doplnil.

Navrátil připomněl, že se podle vlády pracovníci mají testovat pomocí samotestů. Pokud by se povolily samoodběry na PCR, výrazně by vzrostla i kapacita PCR testování a kvalitní testy by byly více dostupné, dodal.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Peníze, ilustrační fotografie. Rozhovor

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera

Koronavirová pandemie a energetická krize měly sice jiný charakter, ale společně ukázaly slabiny tuzemského, na exportu založeného ekonomického modelu. Pro další ekonomický posun by Česko muselo být více technologicky adaptivní, inovativní, zaměřit se na budování nové infrastruktury a místo nízké ceny práce dbát na její kvalifikovanost, konstatuje Daniel Šitera v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů v něm dále vysvětlil například to, z jakého důvodu podle něj Česká republika spadla do takzvané pasti středních příjmů a proč si nedokáže představit, že by se svým současným hospodářským modelem dokázala dosáhnout úrovně vyspělých ekonomik Skandinávie, Beneluxu či německy mluvících zemí. 

Více souvisejících

práce zaměstnání

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 23 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 53 minutami

před 53 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy