Češi mají kvůli COVID-19 obavy o práci. Těší se na chození bez roušky, ukazuje průzkum

Osobně ohroženo koronavirem se cítí 81 procent Čechů. Dvě třetiny populace uvádí, že koronavirus představuje hrozbu pro jejich zaměstnání či zdroj obživy. Lidé zpřísnili své hygienické návyky, omezili osobní kontakty a více využívají například služeb e-shopů. Až opatření skončí, těší se lidé nejvíce na chození bez roušky. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Roušku nyní nosí 84 procent Čechů, zhruba stejný podíl lidí si pravidelně myje ruce, více než polovina dotázaných pravidelně používá dezinfekční prostředky a asi třetina populace nosí ochranné rukavice. Tři čtvrtiny lidí také zůstávají doma a vychází, jen pokud je to nutné, omezují osobní styk se známými a vyhýbají se místům s vyšší koncentrací lidí.

Češi jsou nyní o něco pesimističtější v názoru na to, za jak dlouho pandemie skončí. V polovině března se pouze 15 procent Čechů domnívalo, že virus bude pod kontrolou za více než půl roku, nyní je to čtvrtina populace.

V uplynulých 14 dnech využila třetina dotázaných služeb e-shopu s donáškou domů, 16 procent lidí si nechalo dovézt jídlo z restaurace domů. "Třetina populace uvádí, že nyní využívá služby e-shopů s donáškou domů více než v minulosti. V souvislosti s přesunem do online prostředí se také mění požadavky zákazníků. Zákazníci považují dopravu zdarma za samozřejmost," uvedla agentura.

Češi nevynechávají ani kulturní a vzdělávací aktivity na dálku, dvě pětiny z nich sledovalo film, koncert nebo představení z domova, asi pětina lidí se pak zúčastnila některého z videokurzů.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných se těší na to, až budou moci opět chodit bez roušky. Nejčastěji jde o lidi starší 66 let. Češi se dále těší na setkání s přáteli a rodinou, chybí jim procházky ve městě nebo přírodě a návštěvy restaurací a hospod.

Průzkum se uskutečnil od 27. do 29. března a zúčastnilo se ho 1033 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proces s Miladou Horákovou byl komunistická justiční vražda

06.06.2020 16:32 Symbolem politických procesů v poúnorovém Československu se stal soud s Miladou Horákovou a dalšími…

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy