Česká energetika se od uhlí výrazně odkloní do roku 2030, myslí si Brabec

Zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla v Česku očekává ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už do roku 2030. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády, která vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit využívání uhlí v roce 2038.

Eurozpravy.cz

Brabec považuje usnesení vlády za kompromis. Podle Hospodářské komory se měl kabinet k doporučení Uhelné komise přihlásit.

Odklon Česka od využívání uhlí je podle Brabce nevyhnutelný. "Jsem přesvědčen, že doba uhelná v České republice nenávratně končí," uvedl dnes ministr.

Odklon od uhlí bude podle něj rychlejší, než předpokládá návrh Uhelné komise. "Ta úplná revoluce z hlediska struktury naší energetiky proběhne už do roku 2030," řekl ministr novinářům. Komise podle něj musí nyní předložit další scénáře tak, aby ČR byla připravena na útlum uhlí a nedostala se do energetické nesoběstačnosti.

Vláda dnes vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v české energetice. Předloženy mají být do konce letošního roku, tedy až po podzimních sněmovních volbách.

Podle Hospodářské komory (HK) vláda měla přijmout termín navržený Uhelnou komisí. "Ačkoliv rozumím komplexnosti politického pohledu vlády i kontextu zvyšujících se cen povolenek, přesto se domnívám, že se vláda měla přihlásit k doporučení Uhelné komise, tedy k roku 2038," uvedl dnes prezident komory Vladimír Dlouhý.

Odklon od uhelných zdrojů bude podle HK zřejmě nevyhnutelný a podnikatelské organizace s takovým krokem počítají. Opatření směřující ke snižování emisí oxidu uhličitého je komora připravena podpořit za předpokladu, že transformace na nízkouhlíkovou energetiku bude systematická, postupná a rozumně plánovaná. "Součástí takového plánu musí být i jasná vize, jak bude vypadat bezemisní budoucnost uhelných regionů, jako je Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj, aby po sociální a hospodářské stránce ukončení těžby a využívání uhlí zvládly," uvedl Dlouhý v tiskové zprávě.

Rozhodnutí vlády naopak ocenila pirátská poslankyně Dana Balcarová. Piráti žádají konec využívání uhlí o pět let dříve, než navrhuje komise. "Nejenže nezávislé studie ukazují, že ukončení spalování uhlí v Čechách v roce 2033 je zcela reálné, tento rok odpovídá také rapidnímu zdražování emisních povolenek, které elektřinu z uhlí vyřadí z trhu mnohem dříve," je přesvědčena Balcarová.

Témata: EZ

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Související:

Právě se děje