Ekonomika v Česku: Ekonom varuje před kolapsem autoprůmyslu a strojírenství

Národní ekonomická rada vlády (NERV) usiluje o oživení ekonomiky, které spočívá především v podpoře firem, inovacích a vývozu. Alespoň na to by se chtěla do roku 2030 zaměřit. Český premiér Andrej Babiš (ANO) už avizoval, že by Česko nemělo být příliš závislé na automobilovém průmyslu, který byl epidemií koronaviru postižen snad nejvíc.

Ekonomika
doporučujeme

Sdružení automobilového průmyslu už informovalo, že byl zaznamenán pokles tržeb až o 150 miliard, a že dojde k dalšímu zvyšování ztráty. Bylo by dobré se více zaměřit do investic ve zdravotnictví, ale nejen tam. 

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) se během interview pro Plus nechal slyšet, že je nezbytná postupná rekonstrukce průmyslu a potažmo celé energetiky, přičemž se jedná pouze o jádro a obnovitelné zdroje. Na uhlí je z 60 % závislé i celé české teplárenství. 

Ke změně by mělo dojít i v dopravě, a to z hlediska mobility. "Současně ale stát musí dobudovat infrastrukturu, ať to bude vodíková, pro dobíječky plug-in. Čeká nás i změna kombinace doprava-energetika-průmysl, a to ve smyslu elektromobility. Takže celá řada věcí, na který musíme připravit jízdní řád a ten provázat s národním investičním plánem,“ řekl šéf resortu dopravy v rozhovoru pro Plus s dodatkem, že vše musí být kompatibilní se závazky vůči EU.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše se stále jedná pouze o jednu z alternativ, které ještě ani není dokončená. "S řadou bodů jde souhlasit, ale je tady velké riziko, že zůstane hlavou i nohama vysoko v oblacích a přitom se vzdálíme aktuálním problémům konkrétních firem a domácností,“ konstatoval.

Dále také vyjádřil obavy z cílení rok 2030 bez zohlednění aktuálně nejvíc postižených strategických firem. "Jako je teď automobilový průmysl, který zaměstnává velké množství pracovníků. Ne vždy jsou hi-tech s vysokou přidanou hodnotou, přesto si zaslouží podporu tak, aby i u nich byla zachována rozumná produkce,“ podotkl ekonom.

Zároveň se také nezapomněl zmínit i o osvědčených investičních pobídkách, které byly v posledním roce opomíjené. "V tuto chvíli už není nejvíc zasaženým odvětvím ekonomiky hoteliérství nebo pohostinství, ale dostáváme se do druhé fáze krize. Největší ránu dostává automobilový průmysl, strojírenství. A dá se čekat, že se postupem času krize přelije i do stavebnictví," varoval Bureš. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru

13.08.2020 15:47 Bohumínská radnice varuje před falešnými sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru.…

V zámeckém parku v Žamberku havaroval při vzletu vrtulník

13.08.2020 13:08 Při vzletu dnes havaroval v zámeckém parku v Žamberku na Orlickoústecku lehký vrtulník. Patrně…

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul…

13.08.2020 10:00 Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se…

Při požáru v domově důchodců ve Mšeně zemřel jeden člověk

13.08.2020 08:57 Jeden člověk zemřel dnes brzy ráno při požáru v domově seniorů ve Mšeně na Mělnicku. Jednu zraněnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama