Ekonomika v Česku: Ekonom varuje před kolapsem autoprůmyslu a strojírenství

Národní ekonomická rada vlády (NERV) usiluje o oživení ekonomiky, které spočívá především v podpoře firem, inovacích a vývozu. Alespoň na to by se chtěla do roku 2030 zaměřit. Český premiér Andrej Babiš (ANO) už avizoval, že by Česko nemělo být příliš závislé na automobilovém průmyslu, který byl epidemií koronaviru postižen snad nejvíc.

Sdružení automobilového průmyslu už informovalo, že byl zaznamenán pokles tržeb až o 150 miliard, a že dojde k dalšímu zvyšování ztráty. Bylo by dobré se více zaměřit do investic ve zdravotnictví, ale nejen tam. 

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) se během interview pro Plus nechal slyšet, že je nezbytná postupná rekonstrukce průmyslu a potažmo celé energetiky, přičemž se jedná pouze o jádro a obnovitelné zdroje. Na uhlí je z 60 % závislé i celé české teplárenství. 

Ke změně by mělo dojít i v dopravě, a to z hlediska mobility. "Současně ale stát musí dobudovat infrastrukturu, ať to bude vodíková, pro dobíječky plug-in. Čeká nás i změna kombinace doprava-energetika-průmysl, a to ve smyslu elektromobility. Takže celá řada věcí, na který musíme připravit jízdní řád a ten provázat s národním investičním plánem,“ řekl šéf resortu dopravy v rozhovoru pro Plus s dodatkem, že vše musí být kompatibilní se závazky vůči EU.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše se stále jedná pouze o jednu z alternativ, které ještě ani není dokončená. "S řadou bodů jde souhlasit, ale je tady velké riziko, že zůstane hlavou i nohama vysoko v oblacích a přitom se vzdálíme aktuálním problémům konkrétních firem a domácností,“ konstatoval.

Dále také vyjádřil obavy z cílení rok 2030 bez zohlednění aktuálně nejvíc postižených strategických firem. "Jako je teď automobilový průmysl, který zaměstnává velké množství pracovníků. Ne vždy jsou hi-tech s vysokou přidanou hodnotou, přesto si zaslouží podporu tak, aby i u nich byla zachována rozumná produkce,“ podotkl ekonom.

Zároveň se také nezapomněl zmínit i o osvědčených investičních pobídkách, které byly v posledním roce opomíjené. "V tuto chvíli už není nejvíc zasaženým odvětvím ekonomiky hoteliérství nebo pohostinství, ale dostáváme se do druhé fáze krize. Největší ránu dostává automobilový průmysl, strojírenství. A dá se čekat, že se postupem času krize přelije i do stavebnictví," varoval Bureš. 

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika automobilový průmysl Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy