Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Opatství vede spor asi o 1000 hektarů lesů na Teplicku. "Třetí senát Ústavního soudu zamítl ústavní stížnost Cisterciáckého opatství Osek směřující proti usnesení Nejvyššího soudu a rozsudkům Vrchního soudu v Praze a Krajského soudu v Ústí nad Labem, neboť neshledal, že by jimi byla porušena ústavně zaručená základní práva či svobody stěžovatelky," uvedla mluvčí.

Majetek byl klášteru zabaven v roce 1945 na základě prezidentského dekretu. V restitucích církevního majetku se ale vracel majetek zabavený komunisty po roce 1948. Řád po válce zabavení majetku napadl u soudu, jeho nárok byl zamítnut v roce 1951.

Řád v ústavní stížnosti argumentoval tím, že když byl jeho nárok definitivně zamítnut až po roce 1948, vztahují se na něj pravidla pro církevní restituce. S tím ale ani jeden z nižších soudů nesouhlasil a Ústavní soud jejich stanovisko potvrdil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 11:36 Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Lidský virus v říši zvířat: Gorilu trápí kašel i teplota. Vakcína u savců…

27.02.2021 09:17 ROZHOVOR – Veterinář Tomáš Baňoch upozorňuje, že pokud byla v pražské zoologické zahradě prokázána…

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama