Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Opatství vede spor asi o 1000 hektarů lesů na Teplicku. "Třetí senát Ústavního soudu zamítl ústavní stížnost Cisterciáckého opatství Osek směřující proti usnesení Nejvyššího soudu a rozsudkům Vrchního soudu v Praze a Krajského soudu v Ústí nad Labem, neboť neshledal, že by jimi byla porušena ústavně zaručená základní práva či svobody stěžovatelky," uvedla mluvčí.

Majetek byl klášteru zabaven v roce 1945 na základě prezidentského dekretu. V restitucích církevního majetku se ale vracel majetek zabavený komunisty po roce 1948. Řád po válce zabavení majetku napadl u soudu, jeho nárok byl zamítnut v roce 1951.

Řád v ústavní stížnosti argumentoval tím, že když byl jeho nárok definitivně zamítnut až po roce 1948, vztahují se na něj pravidla pro církevní restituce. S tím ale ani jeden z nižších soudů nesouhlasil a Ústavní soud jejich stanovisko potvrdil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama