Divadla či koncerty online. Dárci v době epidemie COVID-19 pomáhají i s provozem kultury

Peníze od dárců pro kulturní organizace stouply v březnu v meziročním srovnání o statisíce korun. Hudební kluby nebo divadelní soubory je používají na zajištění provozu, mohou tak třeba vysílat představení online. ČTK to dnes řekla Adéla Vojáčková z Nadace Via, která provozuje portál Darujme.cz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koncert, ilustrační foto
doporučujeme

Například na Cirk La Putyka přispěli lidé více než 735.000 korun. "Díky této podpoře založila platformu pro online přenosy živých vystoupení a záznamů představení. Své příznivce požádal o podporu také pražský hudební klub Cross, který dosud podpořili fanoušci částkou 180.000 Kč, či smíchovská kulturní továrna MeetFactory," uvádí nadace. Například na podporu Radia Proglas vybral kněz Marek Orko Vácha skoro 50.000 korun.

Skrze platformu se financují také organizace, které pomáhají zdravotníkům nebo seniorům. "Díky podpoře našich dárců můžeme pružněji reagovat na změny ve výskytu a projevech onemocnění, předcházet enormní únavě a vyčerpání zdravotnických pracovníků a zvýšit komfort a pocit bezpečí lékařů, sester a dalšího personálu," uvedl za organizace Oxyprotect Jiří Votruba. Díky penězům se mohla zakoupit dezinfekce vzduchu, která je nyní ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Jak dodala Klára Stuchlá Libertová z Fóra dárců, tato organizace se od výskytu koronaviru v ČR zabývala hlavně aktuálními problémy jako jsou roušky nebo dezinfekce. Propojuje tak neziskové organizace se společnostmi, se kterými spolupracují delší dobu. Podle ní bude také obtížné vybrat konkrétní akce, které je třeba podpořit. Obává se, že jich vznikne tolik, že jednotlivé sbírky zaniknou. Podle ní spousta neziskových organizací nyní pracuje zdarma, například šije roušky pro pracovníky obchodních řetězců. Měly by si však rozmyslet, zda za to nebudou chtít do budoucna od soukromých komerčních subjektů peníze, aby měly peníze potom právě na svůj provoz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Známý kuchař píše Babišovi: Jste jen vysavač systému a bezcharakterní vůdce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Živnostníci dávají jasně najevo, že opatření, které připravila vláda v čele s šéfkou státní kasy…

Preventivní užívání paracetamolu neochrání před COVID-19. Naopak může…

03.04.2020 17:06 Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako…

Remdesivir zabral. Pacient s COVID-19 se uzdravuje, nemoc u něj měla…

03.04.2020 17:04 Aktualizováno Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné…

Čtveřice migrantů se vezla v kamionu, skončili na Vyškovsku

03.04.2020 16:06 Policie na Vyškovsku zadržela čtyři muže původem z Afriky ve věku 22 až 26 let, do země vstoupili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy