Do domova důchodců v Humpolci se vracejí pracovníci, armáda odjela

Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19 pracovníků pracoviště domova v Lužické ulici, kteří onemocněli covidem-19. Zajistit péči o staré lidi pomáhalo na žádost kraje 15 vojáků od 9. září. Z domova odjeli dnes po 08:00. Pomoc armády byla pro domov klíčová, řekl ČTK ředitel domova Petr Vaněk.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vlastními silami bychom to těžko zvládli za situace, kdy nám vlastně lehlo ze dne na den tři čtvrtě personálu," uvedl Vaněk. Dodal, že díky uzdravování pracovníků už se teď domov bez této mimořádné výpomoci dokáže obejít. V posledním týdnu se sice počet obyvatel domova s covidem-19 ještě zvýšil o dva na 29, podle ředitele jsou ale stále z jednoho zasaženého oddělení. Sedm klientů s prokázanou nákazou zemřelo.

Do humpoleckého domova nejdřív armáda poslala odborníky Centra biologické ochrany Těchonín. Pomohli nastavit hygienická opatření, proškolili personál i vojáky, kteří tam začínali pomáhat. Příslušníci 42. mechanizovaného praporu Tábor a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec měli v domově původně zůstat dva týdny, na žádost kraje prodloužili pobyt o dva dny.

Vojáci, kteří dnes odjeli z humpoleckého domova, ještě čekají na výsledky testů na covid-19. Podle velitele skupiny bude v každém případě jejich návratu do domovských útvarů předcházet týdenní karanténa. Uvedl, že v domově vojáci pomáhali s péčí o klienty i s úklidem. "Vlastně jsme byli po ruce personálu," shrnul. Dvakrát denně také vojáci uvnitř domova prováděli úplnou dezinfekci.

Vojáci mohli být vyslaní na základě usnesení vlády z poloviny dubna, která v souvislosti s koronavirem povolila použití armády k záchranným pracím. V Humpolci jde o třetí nasazení armády v sociálních zařízeních pro seniory. Vojáci už pomáhali v Alzheimercentrech v Ostravě a Jihlavě.

Humpolecký domov pro seniory v Humpolci zřizuje kraj. Domov ve městě sídlí na dvou místech, v součtu se stará asi o 160 seniorů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na trzích bude možný jen prodej potravin, vláda omezila počet lidí

26.10.2020 22:08 Vláda zakázala od středy prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 16:47 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama