Domácnosti bez příjmů žen nepřežijí, rozdíly v platech jsou ale enormní

Na českém trhu práce pořád existuje rozdíl mezi průměrnými platy mužů i žen. V roce 2018 dosáhl přibližně 22 procent. Zároveň přetrvávají stereotypy, podle kterých jsou některá zaměstnání určena výhradně pro muže nebo ženy. Také je v Česku na vedoucích pozicích mnohem méně žen než mužů a pro ženu je pořád těžké najít práci, pokud má malé dítě.

Podle socioložky a expertky z Ministerstva práce a sociálních věcí Lenky Simerské i přesto, že ženy na českém trhu práce mají pevnou pozici a česká ekonomika je nastavena tak, že většina domácností by bez části ženského příjmu nepřežila, stále čelí řadě bariér.

Jedním z nich je horizontální segregace. "Tím rozumíme rozdíly v rozmístění žen a můžu na trhu práce do rozdílných sektorů. Tedy i při stejné úrovni vzdělanosti muži okupují lukrativnější obory na trhu práce. Ženy jsou tak vytěsňovány do oborů s nižším finančním ohodnocením," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Kateřina Lišková z katedra sociologie fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Simerská si myslí, že rozdělení zaměstnání i celých sektorů na ženské a mužské je přežívající stereotyp, protože reálně není důvod, aby v sociálních službách, školství nebo zdravotnictví pracovaly pouze ženy. Za důvod považuje do značné míry nižší platové ohodnocení v těchto sektorech. "Ženy jsou tak zvaně ochotny pracovat v těchto oborech i za cenu nižšího ohodnocení. Zároveň ale platí, že kde převládají ženy, tam se platová hladina hůře a pomaleji zvedá," objasnila Simerská pro EuroZprávy.cz.

Podle Liškové jde o feminizaci oboru, kdy sektor, do kterého se dostává více a více žen, až v něm převládají, ztrácí na společenské prestiži spolu s tím, jak klesá jeho finanční ohodnocení. Myslí si, že v této oblasti je řada historických příkladů. "Například si dnes pod pojmem učitel představíme spíš ženu než může, historicky ale ženy učitelkami být neměly, neboť se mělo za to, že toto povolání je tak náročné, že vyžaduje soustředěnou pozornost muže, kterou žena-matka neumí poskytnout. S časem se do této profese dostávalo více žen. O nízkých platech v teto profesi se dlouhodobě ví, nicméně problém zůstává nevyřešen. A o prestiži nemluvě," uvedla Lišková.

Podle Simerské je horizontální segregace v Česku v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie vysoká, a to právě proto, že při výběru profese ženy často ovlivňují stereotypy, týkající se toho, jestli je obor vhodný či nevhodný pro dívku. "Například na technických oborech máme v současné době méně studentek než za socialismu a to je velká ztráta talentů," sdělila Simerská.

Dodala, že v Česku existuje i vertikální segregace, kdy ženy chybí na vedoucích pozicích. Podle ní je spojená s tím, že schopnosti a skutečné nasazení v konkrétní pracovní situaci jsou vnímány jako druhotné, když dojde na kariérní růst. "Domněnky a stereotypy způsobují, že ani talentované a kariérně skvěle nastartované ženy nedostanou šanci, neobjeví se v poolech, odkud se pak vybírá do vyššího managementu. Případně se z nich nahoru nedostanou anebo jim to trvá déle, než mužským kolegům," vysvětlila Simerská.

Za velký handicap pro ženy považuje genderovou mzdovou mezeru, kvůli které celkový rozdíl průměrných měsíčních výdělků žen a mužů například v roce 2018 činil zhruba 22 procenta, což je druhý nejhorší výsledek v Evropské unii. Zároveň nejvyšší rozdíl je u vysokoškolaček a u profesí v nejvyšších příjmových hladinách. Podle Simerské genderová mzdová mezera je způsobena segregací a také přímou i nepřímou diskriminací. "Zkoumali jsme také přesná čísla rozdílu v odměňování na stejné pracovní pozici u stejného zaměstnavatele, a ukázalo se, že i zde je Česko daleko za vyspělými zeměmi, protože toto číslo v průměru tvořilo deset procent," řekla. Dodala, že nejlépe na tom je státní správa ale i v ní platový rozdíl tvoří pět procent.

Za další problém v této sféře Lišková považuje podzaměstnanost žen s malými dětmi. "Jelikož se u nás o malé děti většinou starají jejich matky, týká se tento problém spíš žen než mužů. Ty, kdo se starají o malé děti, by uvítaly možnost částečných úvazků, a s těmi je tradičně problém," vysvětlila. Podle ní se situace trochu napravila v posledních pár letech, kdy v Česku panuje velice nízká nezaměstnanost. Tedy pokud jsou rozdíly v nezaměstnanosti mezi muži a ženami malé, otevírá to větší možnosti zaměstnání právě i pro ženy, včetně těch, co mají malé děti.

Podle Simerské je na řešení problému platových rozdílu mezi muži a ženami zaměřen pětiletý systémový projekt 22 % K ROVNOSTI . Vyvíjí a testuje řadu opatření pro řešení nerovného odměňování. Také má za cíl monitorovat platové rozdíly, zefektivnit kontroly rovného odměňování, poskytovat nástroje pro kontrolu platové situace uvnitř firem a institucí, pro jednotlivé sektory i zaměstnání a zabývat se vzděláváním i osvětou. Lišková si myslí, že řešením genderových problémů na trhu práce by mohlo být rozvolnění genderových stereotypů, jak těch které vedou ženy i muži do takzvaných ženských i mužských studijních oborů i povolání, tak těch, které segregují role žen i mužů v rodině a při péči o děti. "Snadno se to řekne, ale tíž udělá. To ale nemění nic na tom, že bychom o to jako společnost měli usilovat. Protože se s rovností pohlaví zvyšuje i rovnost a spravedlnost ve společnosti," uvedla Lišková.

Adéla Trávníčková nepociťuje, že by se na ní nějakým způsobem projevovala genderová nerovnost na trhu práce. “Nemám pocit, že by byly zvlášť velké platové rozdíly, i když se samozřejmě přihlíží k holce, která je ve věku, kdy ženy nejčastěji mají děti," řekla pro EuroZprávy.cz. Také podle ní ženy mají menší přístup k povoláním, ve kterých jsou fyzické předpoklady jako zednictví či stavební práce. Ludmila Šumová si myslí, že dřív ženy mnohem častěji zůstávali v domácnosti a staraly se o děti ale dnes pokud je žena šikovná, také může vydělávat velké množství peněz. "Samozřejmě například v IT oddělení muži mají větší platy ale je to spíš kvůli tomu, že se v této sféře vydělává více, a proto jsou i zřetelnější rozdíly," uvedla Šumová pro EuroZprávy.cz.

Související

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Nenechte se mýlit, sníženou hladinou testosteronu dnes trpí již muži kolem čtyřicátého roku věku. Na vině je genetická výbava, sedavý životní styl, nadměrný stres či některé léky. Nízká hladina tohoto hormonu pak dokáže pořádně znepříjemnit každodenní rutinu profesního i osobního života.
Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.

Více souvisejících

Muži ženy finance mzdy / platy genderová rovnost firmy

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy