Doživotně odsouzený Tempel žádá obnovu procesu, obrátil se na Ústavní soud

Doživotně odsouzený vrah Robert Tempel podal minulý týden k Ústavnímu soudu návrh na obnovu svého řízení. Požaduje zrušení odsuzujícího rozsudku a revizi celého trestního procesu. ČTK to dnes sdělil mužův advokát Jakub Kříž. Tempela se letos v červnu zastal Evropský soud pro lidská práva, podle nějž český stát porušil mužova práva na spravedlivý proces.

Věznice
doporučujeme

Tempel zatím strávil za mřížemi 18 let. Podle advokáta je prvním českým doživotně odsouzeným vězněm, u kterého existuje reálná šance, že bude v novém procesu zproštěn obvinění.

Kříž dodal, že jeho klient požádal Ústavní soud o přednostní projednání své věci. "Přestože Evropský soud pro lidská práva rozhodl v jeho prospěch, nachází se stále ve výkonu trestu odnětí svobody," podotkl o Tempelovi.

Tempelova kauza se týká dvojnásobné vraždy z roku 2001. Krajský soud v Plzni muže čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až po přesunutí případu ke Krajskému soudu v Praze, a to v roce 2009. Definitivní tečku za kauzou udělal v roce 2012 Ústavní soud, který odmítl Tempelovu stížnost. Řízení tak trvalo deset let a jeden měsíc.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle pravomocného rozsudku předal své oběti 400.000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně muže zastřelil. Zasáhl i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla následující den zakopal. Tempel vinu odmítá.

Doživotní trest si aktuálně v českých věznicích odpykává 44 odsouzených, z toho tři ženy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

OBRAZEM: Češi si dnes připomněli upálení Jana Palacha

16.01.2021 19:59 Cestou na hřbitov či na náměstí a zapálením svíčky si dnes Češi připomněli 52. výročí upálení Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama