dTest: Některé respirátory mají horší vlastnosti, než tvrdí výrobce

Některé respirátory na českém trhu nemají účinnost FFP2, ačkoli to jejich výrobce uvádí. U dalších je zase vysoká filtrační schopnost spojená s horší prodyšností. Membránu z nanovláken nemají všechny ochranné pomůcky, o kterých to jejich výrobci tvrdí. Jednorázové roušky v ochraně okolí před kapénkami i prodyšnosti obstály.

Ilustrační foto
doporučujeme

V průměru nejméně dokážou jemné aerosolové částice filtrovat látkové roušky, lépe fungují po vyprání. Zjistily to testy pro spotřebitelskou organizaci dTest

Organizace test zadala s ohledem na epidemii koronaviru, při které se zakrývání nosu a úst stalo běžnou součástí života. U víc než 50 výrobků se zkoušela schopnost zachytit částice od 0,12 mikrometru do tří mikrometrů, které představují jak jemný aerosol, tak větší kapénky. "Všechny výrobky prošly měřením filtrační účinnosti a prodyšnosti. U modelů určených k opakovanému použití jsme tyto vlastnosti měřili i po vyprání," uvedla za časopis dTest jeho šéfredaktorka Hana Hoffmannová.

Ze sedmi vzorků respirátorů, které měly podle výrobce třídu ochrany FFP2, tomuto označení tři nevyhověly a dva z nich spadly do nižší třídy FFP1. Třeba respirátor značky Ardon podle dTestu zachytil 55 procent částic o průměru 0,6 mikrometru, ačkoli by podle označení FFP2 měl odfiltrovat nejméně 94 procent. "Několik respirátorů trápila i nízká prodyšnost, například naměřené hodnoty u výrobku Good Mask Respirátor FFP2 mírně překročily limity stanovené respirátorovou normou," píše se v tiskové zprávě.

Test pod elektronovým mikroskopem ukázal, že ze 13 výrobků s označením "nano" na etiketě chyběly membrány z nanovláken o průměru menším než jeden mikrometr čtyřem vzorkům. "U tří z nich (Nano Kids, Respilab a TNG) šlo o skutečné klamání zákazníků, protože všechny přítomnost nanomembrán na svých etiketách slibovaly," uvedl dTest. Účinnost zachycení mikročástic se u jednotlivých pomůcek pohybovala od 69 do 100 procent, absolutní filtraci ovšem doprovázela horší prodyšnost.

U jednorázových ústenek, kterých test prověřil 22, ochránily okolí před kapénkami svého nositele všechny vzorky. Některé byly podle dTestu dokonce úrovní filtrace srovnatelné s respirátory třídy FFP2. "Co se prodyšnosti týká, i zde si ústenky vedly velmi dobře. U žádné z nich nebyl zjištěn při dýchání nadlimitní odpor," uvedl časopis.

Textilní roušky dokázaly zachytit nejvýše 20 procent nejjemnějších aerosolových částic, při zachytávání kapének ale obstály solidně. Řada z devíti testovaných výrobků jich dokázala zastavit víc než 70 procent, čímž pomáhají chránit okolí nositele roušky. Podle dTestu se ukázalo, že vypraná látková rouška funguje v průměru lépe než čerstvě ušitá. U textilních roušek s nanovlákny se po vyprání také změnila prodyšnost. "Vyprané nanoroušky většinou kladly proudu vzduchu menší odpor," doplnila Hoffmannová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

18.01.2021 13:41 Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Češi loni nakoupili více ovoce, předloni vyhrála zelenina

17.01.2021 09:08 Češi loni ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama