Důležitý koeficient R. Jak se Velikonoce projevily na epidemii v Česku?

Velikonoce se podle statistik výskytu covid-19 zatím negativně neprojevily. Nelze vyloučit, že se efekt ještě projeví, ale není to pravděpodobné. Na dnešní tiskové konferenci to řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Podle politiků lidé přes svátky polevili v dodržování přijatých opatření omezujících sdružování a někteří nenosili roušky. Byly také otevřeny hobbymarkety, kam vyrazily velké počty lidí.

Podle Duška zatím nelze hodnocení vlivu Velikonoc uzavřít. "Podle literatury je střední odhad inkubační doby šest, sedm až deset dní," uvedl Dušek. Podle něj mohou nakažení ještě v dalších dnech nakazit další lidi. Velký výkyv počtu nových případů by se podle něho ale už ukázal.

"Před Velikonocemi bylo reprodukční číslo infekce v populaci 1,0, což znemožňuje rychlé vzplanutí nekontrolovaného šíření nemoci," uvádí ÚZIS v dokumentu. Reprodukční číslo je průměrný počet lidí, které nakazí jeden potvrzený pacient s covid-19.

Odborníci odhadovali, že od Velikonoc by trvalo nejméně pět dní, než by se případný nárůst projevil. Procentuální nárůst případů proti předchozímu dni ale od pondělí dál klesá. Ve středu byl 1,41 procenta. Od konce března navíc podle zdravotnických statistiků klesá podíl pozitivních případů k počtu testů. Současná hodnota je 3,8 procenta. Ve středu bylo zachyceno 99 případů z více než 8500 testů.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rus dostal za vraždu v Praze velmi tvrdý trest, patrně si ho nikdy neodpyká

27.05.2020 15:44 Za vraždu ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích z roku 2017 má jít Rus Ramil Alijev…

Soud zastavil stíhání rodičů chlapců, kteří utonuli v jezeře Lhota

27.05.2020 15:15 Mělnický soud dnes zastavil trestní stíhání rodičů dvou chlapců, kteří v srpnu 2018 utonuli v…

Muž našel na Lounsku 52 min, granáty a další munici

27.05.2020 14:46 Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu…

78 let od atentátu na Heydricha. Lidé si připomněli hrdinství Kubiše a…

27.05.2020 14:16 Aktualizováno Výsadkáře, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy