Elektrárnou v Kolíně otřásl výbuch. Zasahují hasiči, lidé nemají větrat

Škodu za několik desítek milionů korun způsobil dnes výbuch uhelného prachu na takzvané zauhlovací cestě v elektrárně a teplárně Kolín. Výbuch poškodil budovu, požár se rozšířil na střechu a do uhelné šachty a výtahu.

Elektrárnou v Kolíně otřásl výbuch (Reprofoto: Josef Plíva)
doporučujeme

Nikdo se nezranil, hasiči vyhlásili nejdříve druhý, následně třetí stupeň poplachu ze čtyř možných. Hořet začalo před 11:00, po 16:00 dostali hasiči plameny pod kontrolu, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

S plameny bojovalo 18 jednotek hasičů. Velitel zásahu chtěl povolat vrtulník s takzvaným bambi vakem, který by pomohl likvidovat požár střechy ze vzduchu, kvůli husté zástavbě to ale nakonec nebylo možné. Město po výbuchu zavalil dým a nepříjemný zápach hořícího uhlí. Radnice vyzývala rozhlasem obyvatele městské částí Zálabí, aby kvůli požáru nevětrali. V okolních ulicích snížil dým viditelnost podobně jako při mlze.

Zařízení patří do skupiny Veolia. Veolia Energie Kolín se zabývá výrobou tepla a elektrické energie. Teplem zásobuje většinu kolínských průmyslových podniků, městských budov a organizací a také většinu obyvatel. Dodávky tepla zajišťuje kolínská teplárna a elektrárna po dnešním výbuchu záložním zdrojem. Rozsah omezení společnost analyzuje, uvedla ve vyjádření zaslaném ČTK mluvčí skupiny Veolia Marcela Dvořáková.

Záložní zdroj se nachází nedaleko lihovaru. "Dodávky tepla a teplé vody jsou směřovány primárně do nemocnice a do domů pro obyvatele. Může se stát, že režim bude částečně omezený," řekla ČTK mluvčí radnice Šárka Hrubá. Omezení potrvá do opravení havárie. Obyvatelé Kolína by tak nyní měli mít k dispozici teplo i teplou vodu, může se ale stát, že dodávky budou mírně omezené a voda bude například vlažnější. Naopak je omezený veškerý odběr teplé vody a tepla nebytových a průmyslových objektů.

Příčiny požáru bude v úterý zjišťovat vyšetřovatel hasičů.

Požár byl vidět i z okolních obcí, například z Veltrub. Již při vjezdu do Kolína od této obce si bylo možné všimnout všudypřítomného kouře. Obyvatelé Kolína se chodili k elektrárně dívat, pořizovali fotografie a videa. Lidé, kteří bydlí v blízkosti elektrárny, zpravodaji ČTK řekli, že výbuch nebyl nijak silný, lidé si požáru všimli spíše až podle dýmu a zápachu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi, problémem moderní doby

26.01.2021 22:04 Českým internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje…

V Česku loni do 20. prosince zemřelo meziročně o 13 procent více lidí

26.01.2021 13:01 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Umělci a firmy se nevědomky staly součástí kampaně na testování. Stát od…

26.01.2021 10:39 Herci a zpěváci z marketingové kampaně pro soukromý projekt antigenního testování pro statisíce…

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama