Halík se ostře pustil do kardinála Duky. Padala peprná slova

Katolický kněz a univerzitní profesor Tomáš Halík je pobouřen kritikou homosexuálů a pražského pochodu Prague Pride, která zazněla z úst kardinála Dominika Duky. Tvrdí, že teď už ho nemůže brát vážně.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Tomáš Halík
doporučujeme

Kardinál Duka se na svém webu ostře vymezil proti komunitě homosexuálů a podpořil vystoupení krakovského arcibiskupa Marka Jędraszewského, který v kázání prohlásil, že "po naší zemi už nekráčí rudý mor, ale objevil se nový, neomarxistický, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl - ne rudý, ale duhový".

"Proto vyzývám vlády místních samospráv, aby nepřijímaly rozhodnutí, která by pod zdáním prevence proti diskriminaci skrývala ideologii, popírající přirozený rozdíl a komplementaritu obou pohlaví. Vyzývám také poslance, aby se postavili na odpor plánům z prostředí LGBT, jež chce změnit polské právo a zavést takzvaná. „homosexuální manželství“ a jejich možnost adoptovat děti," uvedl dále Duka.

Jeho slova ale Halík považuje za "povrchní, emocionální a verbálně agresivní". Tvrdí, že znemožňuje solidní zamyšlení a věcný dialog, zbytečně přilévá olej do ohně "kulturních válek".

"Pokud takto mluví oficiální představitelé církve, kteří by především měli mít dar rozlišování, protiví se Ježíšovu evangeliu, vyhánějí lidi z církve a odpuzují od ní zvláště mladé a přemýšlivé. Dále tím snižují už tak silně pošramocenou autoritu církve," zaútočil Halík.

Dodal, že kdyby si církevní funkcionáři dokázali místo pobouřené reakce na sociálních sítích sednout a vnitřně zpracovat "emocionální pěnu a vše do hloubky promeditovat", mluvili by pak jako duchovní lidé a pastýři, a ne jako zahořklí staříci. "Všimněte si, jak nekriticky přejímají "klausovské" politické nálepky (homosexualismus, neomarxismus) a jak tam chybí skutečná duchovní diagnóza, podstata věci jim zcela uniká," řekl pro aktualne.cz Halík.

Dodal, že pomohl najít cestu k víře mnoha lidem a pomáhal dvěma generacím v konverzi od ateismu k víře, schopné obstát v této náročné době velkých změn. Tito lidé se ho ale prý dnes ptají, jestli je hlas Duky a polských konzervativních biskupů opravdu oficiální a jediný hlas církve.

"Moje svědomí mne zavazuje k tomu, abych veřejně ukázal, že církev může mluvit také jiným hlasem. (...) Postoj církve k sexualitě byl po celé dějiny ohrožován gnostickou herezí, odmítáním tělesnosti, strachem ze sexuality. Ten byl a je umocňován těmi celibátníky, kteří měli problém s dodržováním svého závazku," dodal Halík s tím, že teprve papež František měl odvahu nazvat "tuto přepjatost v morálních důrazech správným jménem: neurotická obsese. Připomněl, že jádrem křesťanství je něco jiného."

Loading...
Vstupte do diskuze (75)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Brně: Hoří bývalý obchoďák, uvnitř jsou pneumatiky. Lidé nemají…

22.09.2019 20:44 Aktualizováno V bývalém obchodním domě Letná na sídlišti v Brně-Bystrci vypukl dnes v podvečer požár. Uvnitř…

Dětské skupiny změní jméno na jesle. Platit je má stát, plánuje…

22.09.2019 15:00 Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama