Bezdomovectví v Česku: Jak prožívají zimu lidé bez domova?

Od listopadu do března mohou lidé bez domova přečkat noc v nočních krizových centrech, noclehárnách nebo v azylových zařízeních. Lidé bez domova jich častokrát v zimě nevyužívají kvůli tomu, že si tam se sebou nemohou vzít psa. Magistrát města Brna (MMB) prostřednictvím Odboru sociální péče umístí v předvánočním týdnu do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců.

Noční krizová centra mají omezení pro přijetí lidi bez domova. „Bereme lidi bez domova, kteří nejsou pod vlivem alkoholu. Novinkou je, že mohou přijít i lidé s pejskem.,“ uvedl tiskový mluvčí Magistrátu města Brno, Filip Poňuchálek. Dvě psí boudy budou umístěny v Městském středisku krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni. Azylový dům pro lidi bez domova bude mít k dispozici dvě a jedna bouda bude k využití na některém z míst, která bezdomovci neopustí ani ve velkých mrazech.

Z průzkumu z loňského roku vyplývá, že na území Brna žije 1657 lidí bez domova. Přestože se počet lidí bez domova stále zvyšuje, děje se tak pomaleji než v období 2010–2014. Počet lidí, kteří žijí venku, je v průběhu let stabilní. „Kapacity nocleháren jsou i ze zkušeností z minulých let dostačující. Různý druh pomoci je poskytován stovkám lidí. Převažují spíše muži, vzhledem k jejich většímu zastoupení v této skupině obyvatel, uvedl Poňuchálek pro server EuroZprávy.cz. Zjištěná čísla potvrzují růst tzv. ženského bezdomovství, v roce 2018 jich bylo na ulici přes 30 %. Změna je i ve věkové struktuře lidí bez domova, průměrný věk se zvyšuje.

Roste počet lidí, kteří využívají pomoc a sociální služby. „S těmito lidmi systematicky pracují sociální kurátoři Odboru sociální péče Magistrátu města Brna. Co se týče aktuálního zimního období, tak mohou lidé bez domova přečkat noc v nočních krizových centrech, noclehárnách nebo v azylových zařízeních. Jedná se o městem koordinovaný a financovaný systém nouzového přečkání noci,“ řekl Poňuchálek.

Vedle Odboru sociální péče MMB a Centra sociálních služeb zajišťují příležitosti azylového bydlení ještě Armáda spásy a Diecézní charita Brno. Poňuchálek uvedl, že se jedná o 363 lůžek. „K tomu je třeba přidat kapacitu nočních krizových center, ve kterých klient může zadarmo přečkat noc v suchu a teple, ale bez nároku na lůžko.“

Je tu i snaha o návrat lidí do běžného života. „V letošním roce se město přihlásilo do dvou výzev ministerstva, v rámci nichž poskytne celkem 70 bytů lidem v bytové nouzi nejen bezdomovcům-jednotlivcům, ale také rodinám, seniorům,“ vysvětlil Poňuchálek.

Na řešení bezdomovectví putuje z brněnského rozpočtu ročně kolem 20–22 milionů korun. “Zahrnuje to provoz nocleháren, příspěvky pro neziskový sektor, příspěvkové organizace, mzdy sociálních pracovníků, kurátorů apod. V této částce nejsou započítány investiční projekty, když se například staví nějaké zařízení,“ uvedl Poňuchálek pro server EuroZprávy.cz.

Nevhodné chování bezdomovců na veřejnosti má v rukách městská policie. „Co se týče pití alkoholu na veřejnosti, to je ošetřeno obecně závaznou vyhláškou. Při jejím porušování zasahují strážníci městské policie. To platí i v situacích, kdy se lidé chovají na veřejnosti nevhodně,“ dodal mluvčí.

Související

Bezdomovci

Německo musí řešit nový problém. Počet bezdomovců raketově stoupá

Počet lidí bez domova v Německu dramaticky vrostl a k červnu 2022 dosáhl čísla 447 000, což ukazuje odhad zveřejněný ve vydání Spolkového sdružení pro pomoc lidem bez domova (BAG W) s centrem v Berlíně. V roce 2021 bylo v Německu registrováno 268 000 lidí bez stálého bydlení. V úterý o uvedla agentura DPA.

Více souvisejících

Bezdomovci Brno Česká republika sociální péče magistrát Armáda spásy charita Lidé humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy