Jak se daří ženám na trhu práce? Česko je v hodnocení na chvostu

Nejlepší podmínky pro ženy na trhu práce nabízí Bulharsko, naproti tomu Česká republika je v hodnocení tří desítek evropských států na chvostu společně s Francií, Španělskem či Německem. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat britská marketingová agentura Reboot. Ta jako kritéria hodnocení zvolila počet žen ve vedoucích pozicích, platové podmínky a podobu mateřské dovolené.

"Celkové výsledky naznačují, že Evropa udělala určitý pokrok ohledně rovnosti pohlaví na pracovišti. Balkánské země jako Bulharsko a Chorvatsko se umístily vysoko, což naznačuje zlepšení. Zklamání v podobě špatného umístění západoevropských zemí, jako je Německo a Dánsko, ale ukazuje, že postup směrem k rovnosti pohlaví je v Evropě stále pomalý," uvedla šéfka agentury Reboot Naomi Aharonyová.

Agentura hodnotila tři oblasti, a to na základě dat od Evropského institutu pro genderovou rovnost (EIGE), Světového ekonomického fóra (WEF) a informací serveru World Population Review. V každé oblasti mohla země získat maximálně 100 bodů; vítězné Bulharsko dosáhlo na skóre 236,6 bodu. Pomohl mu v tom zejména maximální zisk 100 bodů za podmínky mateřské dovolené, která v Bulharsku trvá minimálně 410 dní, což je nejdelší mateřské volno na světě, a zajišťuje příjem ve výši 90 procent původního platu.

Českou republiku v hodnocení předstihlo 21 zemí, jelikož dosáhla pouze na skóre 110 bodů ze 300, přičemž v oblasti rovnosti příležitostí získala pouze deset bodů. "Pokud jde o ženy ve vedoucích pozicích a ekonomické příležitosti, tak Česká republika své ženy zklamala. Země má na řídících pozicích pouze 11,15 procenta žen, a co se týče příležitostí žen ve srovnání s muži, skončila ČR mezi posledními pěti," uvádí zpráva.

Nelichotivé umístění v poslední desítce ale připadlo i mnoha západoevropským státům včetně Belgie, Německa či Rakouska. Slovensko skončilo na čtvrté příčce společně s Norskem, před něj kromě Bulharska pronikly už jen Chorvatsko a Estonsko.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy zaměstnání práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy