Kameny zmizelých i nová píseň připomněly v Brně romský holokaust

Kladení kamenů zmizelých a představení nové písně připomněly dnes v Brně 77. výročí prvního hromadného transportu Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Mluvčí Muzea romské kultury Lucie Horáková ČTK řekla, že kameny nazvané Stolpersteine mají velikost dlažební kostky a k přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu obětem holokaustu. Kameny nesou jména Anastázie Danielové a její matky Jany Danielové, které skončily v osvětimském táboře.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
doporučujeme

V muzeu se dnes stejně jako každý rok uskutečnil pietní akt. Zazněly při něm různé projevy a vzpomínky. V premiéře se představila nová autorská píseň Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vnikla k připomínce holokaustu Romů a Sintů.

"Dne 7. března 1943 byl vypraven z brněnských jatek v Masné ulici první hromadný transport Romů z Čech a Moravy do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Bylo jím odvezeno na tisíc romských mužů, žen a dětí. Naprostá většina z nich se z koncentračního tábora už nevrátila," uvedla Horáková.

Na pietní akt v muzeu navázalo kladení kamenů zmizelých v městské části Žebětín na rohu ulic Ostrovačická a Klobouček. "Byl tam vchod do oblasti takzvané Kolonky, kde před válkou žili místní Romové. Většina z nich hrůzy holokaustu nepřežila," řekla Horáková.

Kameny jsou věnované Anastázii Danielové a její matce Janě Danielové. "Kameny mají velikost dlažební kostky. Člověk se musí sklonit, aby si přečetl jména a údaje. Tím symbolicky vzdává úctu obětem," řekla Horáková.

Kameny zmizelých jsou na několika místech v Brně. První s romskými jmény se objevily v brněnské kolonii Černovičky v roce 2017. Mají podobu malé čtverhranné dlaždice s hranou 10 centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí text o tom, že v místě žila uvedená oběť a také několik údajů o ní. V Brně je jich přes 150. Většina je věnovaných židovským obětem.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy