Kameny zmizelých i nová píseň připomněly v Brně romský holokaust

Kladení kamenů zmizelých a představení nové písně připomněly dnes v Brně 77. výročí prvního hromadného transportu Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Mluvčí Muzea romské kultury Lucie Horáková ČTK řekla, že kameny nazvané Stolpersteine mají velikost dlažební kostky a k přečtení jmen se musí člověk sklonit, čímž vzdává úctu obětem holokaustu. Kameny nesou jména Anastázie Danielové a její matky Jany Danielové, které skončily v osvětimském táboře.

V muzeu se dnes stejně jako každý rok uskutečnil pietní akt. Zazněly při něm různé projevy a vzpomínky. V premiéře se představila nová autorská píseň Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vnikla k připomínce holokaustu Romů a Sintů.

"Dne 7. března 1943 byl vypraven z brněnských jatek v Masné ulici první hromadný transport Romů z Čech a Moravy do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Bylo jím odvezeno na tisíc romských mužů, žen a dětí. Naprostá většina z nich se z koncentračního tábora už nevrátila," uvedla Horáková.

Na pietní akt v muzeu navázalo kladení kamenů zmizelých v městské části Žebětín na rohu ulic Ostrovačická a Klobouček. "Byl tam vchod do oblasti takzvané Kolonky, kde před válkou žili místní Romové. Většina z nich hrůzy holokaustu nepřežila," řekla Horáková.

Kameny jsou věnované Anastázii Danielové a její matce Janě Danielové. "Kameny mají velikost dlažební kostky. Člověk se musí sklonit, aby si přečetl jména a údaje. Tím symbolicky vzdává úctu obětem," řekla Horáková.

Kameny zmizelých jsou na několika místech v Brně. První s romskými jmény se objevily v brněnské kolonii Černovičky v roce 2017. Mají podobu malé čtverhranné dlaždice s hranou 10 centimetrů a mosaznou destičkou nesoucí text o tom, že v místě žila uvedená oběť a také několik údajů o ní. V Brně je jich přes 150. Většina je věnovaných židovským obětem.

Související

Více souvisejících

Brno Romové holocaust Osvětim

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy