Lidé po zákazech hojně vyrazili ven. Chodí na procházky a ve velkém sportují

Preventivní opatření české vlády proti šíření koronaviru spolu se slunečným jarním počasím přimělo o víkendu stovky až tisíce lidí ke sportu pod širým nebem i procházkám.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Cyklostezky kolem Prahy v sobotu i v neděli praskaly ve švech, vyrazily na ně i rodiny s dětmi, doplňovali je pejskaři a kondiční běžci. U Vltavy kousek před Řeží v sobotu uspořádal osamocený kytarista malý soukromý koncert, poslouchat ho mohli lidé na protějším břehu, několikametrová vzdálenost splnila parametry nařízené vládou.

Vláda kromě zákazu shromažďování více než 30 lidí a uzavření restaurací či sportovišť od sobotního rána uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Před odpoledním jednáním vlády už premiér Andrej Babiš avizoval, že se zvažuje vyhlášení karantény na celou zemi. V Česku dnes po poledni bylo přes 231 nakažených koronavirem, nikdo ale zatím nikde v zemi nezemřel.

Procházka ranní Prahou dnes naskýtala neobvyklý úkaz, když skoro prázdná tramvaj z Klárova vezla směrem k Pražskému hradu jen pár ruských turistů. Na Malé Straně i na Hradčanech, jindy plných skupinek cestovatelů dnes ulice patřily hlavně rodinám s malými dětmi a také městským kondičním běžcům, kteří by se do těchto míst za běžných podmínek možná jen výjimečně odvážili. Areál Pražského hradu je kvůli opatřením spojeným s bojem proti šíření koronaviru uzavřen, prázdné jsou i budky hradní stráže a i turisté o opatřeních zjevně vědí, protože na Hradčanském náměstí dnes dopoledne nebyl skoro nikdo z nich.

V nákupních centrech v Praze, která jsou kromě několika obchodů s daným sortimentem uzavřena, je prázdno. Otevřené jsou potraviny, drogerie či lékárny. Třeba lékárna v obchodním centru na Floře omezila vstup lidí do svého prostoru na šest najednou. Lidé jsou hodně venku, plná jsou dětská hřiště a lidé třeba více než dříve využívají i možnosti sdílených kol a elektrokol k vyjížďkám.

Podél vltavské cyklostezky z Libně do Řeže bylo otevřeno i několik kiosků, koupit si přes okénko točené pivo nebo limonádu ocenilo množství výletníků, kteří s takovou možností většinou ani nepočítali. Mnozí zavzpomínali na starší časy, kdy bylo nutné především pro rodiny s dětmi připravit si občerstvení na cestu předem doma a nespoléhat se na možnost zakoupení jídla cestou.

V Praze někteří rodiče, kteří už mohli a nadále budou moci pracovat z domova, sbalili děti a odjíždějí na venkov na chalupu nebo k prarodičům. Domlouvají se se sousedy na zalévání květin a péči o domácí zvířata, neboť nevědí, jak dlouho budou pryč. Protože čeští biskupové doporučili vynechat bohoslužby, zveřejnilo pražské arcibiskupství na webu návod, jak připravit malou domácí bohoslužbu. Nabízejí variantu pro dospělé i pro rodinu s dětmi.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet porážek na jatkách se navzdory pandemii prakticky nezměnil

29.03.2020 09:12 Počet porážek zvířat na jatkách se od koronavirové pandemie v ČR změnil pouze o procenta. ČTK to…

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Domovy nejsou na koronavirus připraveny, může se šířit, tvrdí šéf asociace

27.03.2020 21:38 Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se…

V sociálních službách chybí respirátory FFP3, ukázal průzkum

27.03.2020 19:31 Aktualizováno Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama