Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo koronavirová pravidla pro hromadné akce

Na hromadných akcích v Česku bude od 1. září možné v prostorech s kapacitou nad 1000 lidí využít zbytek míst z poloviny. Akci na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může navštívit až 3000 lidí, nadále ale platí povinnost rozdělovat účastníky hromadných akcí do sektorů. Zachováno je i povinné nošení roušek na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

O zmírnění pravidel zavedených proti šíření nemoci covid-19 dnes ČTK informovalo ministerstvo zdravotnictví. Text mimořádného opatření zveřejnilo na webu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že jeho úřad reaguje na řadu podnětů od pořadatelů kulturních akcí. Nová pravidla podle něj vznikla po poradě s epidemiology a umožňují do určité míry zvýšit kapacitu hromadných akcí a zároveň dodržet nezbytná protiepidemická pravidla.

Podle dosavadních pravidel mohlo na vnitřní akce maximálně 500 lidí a na venkovní 1000 účastníků, tyto počty platily také pro jednotlivé oddělené sektory ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály. Dosavadní opatření ministerstva zdravotnictví předpokládalo, že od 1. září mohou pořadatelé takových sektorů vytvořit až deset v areálech s kapacitou nad 5000 lidí, ale jen u akcí, při nichž nejméně 70 procent účastníků sedí na sedadlech.

Nové opatření se týká akcí ve vnitřním i vnějším prostoru s kapacitou nad 1000 lidí. "Prakticky to znamená, že pokud se například koná akce uvnitř v hale pro 1500 osob, lze obsadit akci až 1250 diváky s tím, že budou rozděleni do sektorů po nejvýše 500 osobách. Pokud se koná akce venku, například na stadionu pro 5000 diváků, může ji navštívit až 3000 osob s tím, že budou rozděleny do sektorů po nejvýše 1000 osobách," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Pro sektory nadále platí, že každý musí mít svůj vstup z venkovních prostor, případně organizátoři musejí příchod a odchod ze sektorů regulovat tak, aby se lidé neshlukovali. Na akcích se živou hudbou není možné zřizovat sektory pro stání.

Zůstává také povinnost alespoň dvoumetrových rozestupů mezi vystupujícími a diváky, případně je může oddělovat zábrana proti šíření kapének, jako je sklo nebo plexisklo. Dvoumetrové rozestupy musejí být dodrženy také mezi lidmi v sousedních sektorech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama