Mladí Češi a Slováci se liší v postojích k menšinám, ukázal průzkum

Mladí Češi a Slováci se liší ve svých postojích k sexuálním, náboženským a etnickým menšinám. Ve vztahu k homosexuálům jsou tolerantnější Češi, kteří se zároveň staví pozitivněji k pití alkoholu, konzumaci marihuany i nezávaznému sexu. Naopak k přistěhovalcům, muslimům či alkoholikům mají menší výhrady Slováci.

Vyplývá to z průzkumu Hodnoty mladých, který na začátku léta loňského roku udělaly Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) a Rada mládeže Slovenska. Výsledky průzkumu ČTK poskytla mluvčí ČRDM Soňa Polak.

Průzkum, podpořený programem Erasmus+, se konal mezi loňským květnem a červencem. V Česku se ho zúčastnilo 1508 lidí ve věku 15 až 29 let a data sbírala agentura Kantar CZ. Na Slovensku informace shromáždily agentury Focus SK a 2Muse, do průzkumu se tam zapojilo 1500 respondentů.

Výsledky ukázaly, že mladí Češi a Slováci mají odlišné názory na sexuální menšiny. Například homosexuálové vadí v Česku 11 procentům dotázaných, na Slovensku až 23 procentům, tedy zhruba dvojnásobku. U transsexuálů je rozdíl podobně velký. Za sousedy by je nechtělo mít 16 procent Čechů a 30 procent Slováků. Zhruba desetiprocentní rozdíly v názorech mezi mladými v obou státech jsou také ve vztahu k alkoholikům, migrantům či muslimům, ke kterým jsou ale kritičtější Češi.

Těžké alkoholiky by nechtělo za sousedy 78 procent mladých v ČR a 69 procent Slováků. Muslimové by vadili 51 procentům v Česku a 41 procentům na Slovensku. K přistěhovalcům by mělo výhrady 48 procent Čechů a 38 procent mladých ze Slovenska.

Autoři průzkumu upozornili, že v případě mladých Čechů jsou názorové rozdíly i mezi různými věkovými skupinami. Respondenti ve věku 15 až 19 let se k Romům, muslimům a migrantům vyslovili tolerantněji než dotázaní ve věku 24 až 29 let. Rozdíl mezi nimi činil až 15 procentních bodů. "To poukazuje na větší otevřenost mladších generací vůči etnickým či náboženským menšinám," uvedli autoři průzkumu. Jako tolerantnější se podle nich ukázali také Češi, kteří strávili alespoň tři měsíce v zahraničí. U Slováků podle nich věk ani zahraniční zkušenost nehrál v názorech velkou roli.

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že mezi Čechy je víc kuřáků, konzumentů marihuany i mladých, kteří pijí alkohol. V Česku pije alkohol nejméně jednou týdně 32 procent mladých lidí, zatímco na Slovenku je to 19 procent. Denně kouří 22 procent mladých Čechů a 16 procent mladých Slováků. Zkušenost s marihuanou má 32 procent mladých v ČR a 20 procent na Slovensku.

Možnost umělého přerušení těhotenství hodnotí pozitivně častěji Češi. Ve vlastním případě by tuto možnost zvažovalo 38 procent mladých v Česku a 28 procent na Slovensku. S homosexuálním stykem by u sebe nebo ostatních nemělo problém 63 procent Čechů proti 47 procentům Slováků. Slováci jsou kritičtější i v otázce eutanazie a sebevraždy, dodali autoři průzkumu.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé menšiny Slovensko průzkumy

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy