Na rypadle ve Vršanech třetí den protestují aktivisté, vybudovali si provizorní přístřeší

Protiuhelní aktivisté, kteří od středy okupují rypadlo v lomu Vršany u Mostu, chtějí stroj opustit dnes ve 14:00. Uvedl to mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek v tiskové zprávě. Osm protiuhelných aktivistů a aktivistek obsadilo rypadlo ve středu brzy ráno. Požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Na rypadle ve Vršanech třetí den protestují aktivisté. (4.9.2020)
doporučujeme

V noci pršelo, aktivisté si vytvořili provizorní přístřeší. "Situace je tady velmi klidná," řekl ráno ČTK jeden z nich. "Dnešní plán není úplně stoprocentní, vyhodnocujeme situaci a i tahle možnost (opustit rypadlo) připadá v úvahu," dodal ráno.

Policie demonstranty ve středu vyzvala, aby prostor opustili, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání. Policisté situaci sledují, neuvažují o tom, že by skupinu ze stroje sundávali. Rypadlo je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

Už loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal na rypadle ve Vršanech takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla ve středu v tiskové zprávě Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. Těžbu uhlí ale nebylo třeba kvůli aktivistům zastavit, protože rypadla byla v plánované technologické odstávce.

Policie nynější demonstranty ve středu vyzvala, aby opustili prostor, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí". Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběti násilí ze srpna 1969 se zřejmě dočkají odškodnění

30.09.2020 18:28 Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace…

Nová opatření se dotknou i restaurací. U stolu bude moci být jen šest lidí

30.09.2020 17:20 V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle…

Ambasáda USA apeluje na Američany v Česku, aby volili prezidenta

30.09.2020 15:46 Velvyslanectví Spojených států apeluje na Američany žijící v Česku, aby odevzdali své hlasy pro…

Volby 2020: ANO podle bookmakerů vyhraje ve většině krajů, souboj se čeká…

30.09.2020 15:41 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyhraje víkendové krajské volby v osmi až devíti krajích ze 13.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama