Na sídlo KSČM bude promítán portrét Horákové. Lidé nesmí zapomenout, říká organizátor akce

Na budovu sídla KSČM v ulici Politických vězňů v Praze bude v sobotu od půlnoci do rána promítán portrét Milady Horákové. Pietní akce má připomenout zločiny komunistického režimu v den, kdy byla přesně před 70 lety právnička a bývalá národněsocialistická poslankyně Horáková po vykonstruovaném procesu popravena. ČTK o tom dnes informovali organizátoři Jaroslav Kysilko a Robin Suchánek.

Přidejte svůj názor 178 komentářů

„Milada Horáková - barva“ od Cassius Chaerea – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
doporučujeme

Projekce se uskuteční v době, kdy se Milada Horáková připravovala na vynesený rozsudek smrti, psala poslední dopis svým nejbližším a byla oběšena. Rozsudek smrti byl vykonán 27. června 1950 před šestou hodinou ráno.

"Chceme touto pokojnou pietní akcí připomenout, čeho se dopouštěli komunisté během minulého režimu, a zároveň tak osvěžit paměť našeho národa, abychom na tyto skutečnosti nezapomínali," uvedl Kysilko, který akci financuje. "Lidé hodně rychle zapomínají, a proto pokládám za důležité, abychom si nejen tento zločin, který komunisté spáchali, připomínali," dodal spoluorganizátor akce Suchánek.

Proces s Miladou Horákovou a s jejími 12 kolegy začal 31. května 1950. Trval osm dní, na jeho konci byla Milada Horáková se svými třemi kolegy odsouzena k trestu smrti oběšením.

"Milada Horáková byla oběšena na dvoře pankrácké věznice v 05:35 jako poslední ze čtyř odsouzených a podle posledních studií byla zabita zvláště brutálním způsobem, když ji kat na primitivním zařízení škrtil dlouhých 15 minut," uvedl Kysilka. Horáková se kvůli své neústupnosti během soudního jednání stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Minulý týden tři studenti promítali během tiskové konference komunistických poslanců v atriu Poslanecké sněmovny na řečnický pult podobiznu Milady Horákové. Mluvčí komunistů Helena Grofová to označila za trapnou snahu znehodnotit tiskovou konferenci KSČM.

Loading...
Vstupte do diskuze (178)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Brno koupilo od univerzity druhou kopuli hvězdárny

03.07.2020 11:18 Město Brno koupilo od Masarykovy univerzity za více než čtyři miliony korun druhou kopuli brněnské…

O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

02.07.2020 21:27 Aktualizováno Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy