Milada Horáková

Milada Horáková

Před 73 lety byla popravena Milada Horáková

Dne 27. června 1950, tedy před 73 lety, byla popravena Milada Horáková. O samotném vykonstruovaném procesu bylo napsáno a řečeno mnoho. Osobnost Milady Horákové také neupadla v zapomnění - do dějin se zapsala například svým bojem za práva žen i proti nacismu.
Ministryně obrany Jana Černochová (vlevo), senátorka Miroslava Němcová (uprostřed) a starostka Městské části Prahy 2 Alexandra Udženija právě odhalily pamětní desku doktorce Miladě Horákové na jejím rodném domě v Rumunské ulici.

Rodný dům Milady Horákové zdobí její pamětní deska. Pro pravdu obětovala svůj život, říká ministryně Černochová

Vybízí k zastavení a uvědomění, že demokracie a svoboda není samozřejmostí. Pamětní deska doktorce Miladě Horákové, která byla v úterý odhalena na jejím rodném domě na rohu Rumunské a Bělehradské ulice na Praze 2, však nemá symbolizovat jen poctu oběti komunistického režimu. „Byla především dcerou, maminkou i manželkou a její osud je navždy spojen s Městskou částí Prahy 2, v níž byla pokřtěna, chodila tu do školy a vdala se zde. Její vzdor proti nacistické a komunistické totalitě, která ji zavraždila, je obdivuhodný. S nasazením vlastního života hájila své názory a pravdu. Právem patří mezi největší hrdiny dějin 20. století,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která celý projekt ke 120. výročí narození političky ještě zahájila jako starostka Městské části Prahy 2.
Doktorka Milada Horáková, která se narodila přesně před 120 lety, kritizovala komunisty i po jejich nástupu k moci, ačkoli věděla, že se tím vystavuje velkému nebezpečí. Ze svých postojů ale neslevila. Komentář

Statečná Milada Horáková se narodila před 120 lety. Nikdy ze svých názorů neustoupila, proto vadila totalitám

Dnes slavíme především Boží hod vánoční, kdy si podle tradice připomínáme narození Páně. Na sváteční sobotu ale připadá také 120. výročí narození člověka, který nám může posloužit jako důkaz, že rozhodně Češi nejsou národem zbabělců, jak bývají někdy vykreslováni. A právě politička Milada Horáková v našich dějinách zastupuje statečné a odvážné lidi. Nikdy ze svých názorů a přesvědčení neustoupila, a proto tolik vadila totalitním režimům, jak nacistickému, tak i komunistickému, který ji 27. června 1950 zavraždil. Osud neměla jednoduchý, což platilo nejen pro její politické působení, ale i osobní život, v němž ztratila sourozence. Ani těžkosti, kterých zažila za celý svůj život bezpočet, její vůli nezlomily.
Starostka Městské části Praha 2 Jana Černochová (vpravo) se zdraví v roce 2018 s dcerou doktorky Milady Horákové Janou Kánskou při odhalení Pomníku obětem dvou totalitních režimů v zahradě Ztracenka. Komentář

KOMENTÁŘ Jany Černochové: Nejsme národem zbabělců a Švejků, jak ukazuje osud popravené doktorky Horákové. Vše, čemu věřila, také žila

Její jméno pro mě zůstává synonymem morální autority, která je téměř nedostižitelná. Paní doktorka Milada Horáková, kterou komunisté přesně před 71 lety popravili, byla statečnou a zásadovou ženou. Dokonale tak vyvrací chiméru, že jsme národem zbabělců a Švejků, jak si někdy necháme namlouvat. I když na parlamentní půdě bychom asi stály na odlišné straně politického spektra, vždy jsou pro mě inspirující její hodnoty, kterými byly demokracie, svoboda, republikanismus, vlastenectví a sociální spravedlnost. Jako starostka Městské části Praha 2 jsem hrdá, že se zde narodila a zdejší prostředí jí pomáhalo formovat osobnost. Vše, čemu věřila, také žila. Byla jedinečná a obdivuhodná.
Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové

Historie se může opakovat, zase tu budou donašeči, varuje psycholog

Připomínka odkazu oběti justiční vraždy doktorky Milady Horákové opět rozproudila debaty o demokracii a faktorech, které jí ohrožují, i příčinách února 1948 a následných politických procesů v 50. letech minulého století. Je například možné, že by k takovým věcem mohlo docházet i dnes, více než 30 let po Sametové revoluci?
Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové

Horáková se postavila komunistické obludě. Hrdinství není kýč, zaznělo při pietě

Politička Milada Horáková dokázala, že hrdinství není kýč a je zásadní trvat na svobodě, řekli dnes při pietě u jejího pomníku ve Sněmovní ulici v Praze zástupci organizace Post Bellum. Památku Horákové, která se stala před 70 lety obětí justiční vraždy, a dalších obětí komunistického režimu tam dnes uctilo asi 50 lidí. Zazněla také společná modlitba a státní hymna.
Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové

Vystrčil: Pro Horákovou měla pravda vyšší cenu než její život

Pro političku Miladu Horákovou, která se stala před 70 lety obětí justiční vraždy, byly pravda, poctivost a spravedlnost hodnotou cennější než její život. Na dnešním pietním aktu k uctění památky obětí komunismu na pražském Újezdě to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle místopředsedy Sněmovny Petra Fialy (ODS) je komunismus zločinný režim všude na světě. Oba politici připomněli, že komunistická strana podporuje současnou vládu.
Andrej Babiš

KOMENTÁŘ: 70 let po smrti Horákové Babiš podporou od KSČM stále uráží oběti teroru

KOMENTÁŘ – Degradují její památku i odkaz. Kabinet Andreje Babiše, jehož podporují komunisté, se už dva roky dopouští nehoráznosti a neúcty vůči obětem bolševického režimu, jenž je ve vykonstruovaných procesech nechal popravit. Vláda pošlapává i krutý osud Milady Horákové, kterou rudí zločinci zavraždili na minutu přesně před 70 lety, 27. června v 5:35 ráno. Jakékoli vzletné fráze na adresu statečné právničky zní z vládních úst neupřímně, pokud se koalice opírá o KSČM. Její členové se ideologicky nerozešli s KSČ, která z politických důvodů zlikvidovala 248 nevinných lidí. Dokud současní komunisté budou mít ve svém středu členy jako Martu Semelovou, která tvrdí, že přiznání Horákové nebylo vynucené, jsou názorově stejní jako ti předlistopadoví. A vy, pane premiére, pokud KSČM nedáte vale, přestaňte se klanět zavražděným z vykonstruovaných procesů. Jinak urážíte Horákovou i další oběti rudého teroru!
„Milada Horáková - barva“ od Cassius Chaerea – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Na sídlo KSČM bude promítán portrét Horákové. Lidé nesmí zapomenout, říká organizátor akce

Na budovu sídla KSČM v ulici Politických vězňů v Praze bude v sobotu od půlnoci do rána promítán portrét Milady Horákové. Pietní akce má připomenout zločiny komunistického režimu v den, kdy byla přesně před 70 lety právnička a bývalá národněsocialistická poslankyně Horáková po vykonstruovaném procesu popravena. ČTK o tom dnes informovali organizátoři Jaroslav Kysilko a Robin Suchánek.

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy