KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Jany Černochové: Nejsme národem zbabělců a Švejků, jak ukazuje osud popravené doktorky Horákové. Vše, čemu věřila, také žila

Její jméno pro mě zůstává synonymem morální autority, která je téměř nedostižitelná. Paní doktorka Milada Horáková, kterou komunisté přesně před 71 lety popravili, byla statečnou a zásadovou ženou. Dokonale tak vyvrací chiméru, že jsme národem zbabělců a Švejků, jak si někdy necháme namlouvat. I když na parlamentní půdě bychom asi stály na odlišné straně politického spektra, vždy jsou pro mě inspirující její hodnoty, kterými byly demokracie, svoboda, republikanismus, vlastenectví a sociální spravedlnost. Jako starostka Městské části Praha 2 jsem hrdá, že se zde narodila a zdejší prostředí jí pomáhalo formovat osobnost. Vše, čemu věřila, také žila. Byla jedinečná a obdivuhodná.

Již více než 15 let je dnešní den 27. červen uzákoněn jako Den památky obětí komunistického režimu. Zákonodárci byl vybrán symbolicky, neboť právě v tento den v roce 1950 byla na základě vykonstruovaného a manipulovaného procesu popravena Milada Horáková, doma i ve světě nejvíce zmiňovaná oběť komunistické totalitní moci v tehdejším Československu.

Neuhnula před nacisty, ani komunisty, myslela na zemi i blízké

Milada Horáková ovšem není a nesmí zůstat pouze symbolem, který reprezentuje stinnou éru padesátých let 20. století v našich dějinách. Její život byl barvitější, jeho tragický závěr byl vyústěním hodnot a principů, které celý život zastávala a jež byly neslučitelné s přicházející dobou temna. A co je důležité, mimo to, že byla obětí, jednalo se především o statečnou a zásadovou ženou. A zejména obě zmíněné vlastnosti bychom si měli v souvislosti s Miladou Horákovou připomínat, protože si až příliš často necháme namlouvat, že máme málo hrdinů a jsme národem zbabělců a Švejků.

Kdybychom se potkaly na demokratické parlamentní půdě v diskusi o běžných politických otázkách, velmi pravděpodobně bychom stály na odlišné straně politického spektra. Přesto pro mne Milada Horáková bude navždy synonymem pro základní pilíře, na kterých jsme mohli vybudovat náš polistopadový režim a naši společnost. A těmi jsou demokracie, svoboda, republikanismus, vlastenectví a sociální spravedlnost. Jedná se o hodnoty, na kterých bychom se nepochybně shodovaly a které je třeba hájit neustále se stejným nasazením. A právě v tom, co vše byla Milada Horáková ochotna podstoupit a obětovat pro tyto ideály, jimž věřila, byla jedinečná a obdivuhodná.

Milada Horáková byla osobností, která svým formátem dosahovala jmen velkých světových státníků. Vše, čemu věřila, také žila. Politika je na jedné straně bojem o moc a na straně druhé právě bojem za prosazení myšlenek, vizí, hodnot. Milada Horáková ve své pokoře a bohabojnosti po moci neprahla, ale o to více a o to upřímněji a vytrvaleji naplňovala ono druhé pojetí politiky. Nutno podotknout, že v tomto svém zápasu ale nebyla ani zuřivým fanatikem, ani naivním snílkem. Zůstávala realistou, vědomým si poměrů a objektivních skutečností.

Jen málo osobností v našich dějinách projevilo tolik obětavosti, pevné vůle, statečnosti a lidskosti. Milada Horáková byla ženou, která neuhnula ani před nacisty, ani před komunisty. Zatímco nacistický režim ji pronásledoval a soudil za skutečnou odbojovou činnost, přičemž ona byla díky své vlastní obhajobě schopna odvrátit trest nejvyšší, komunisté si její údajné provinění museli vymyslet. Potřebovali vytvořit nepřítele a vyvolat strach, aby zotročili národ. Ani hrozba kruté smrti ale Miladu Horákovou nezlomila. Podle všech dochovaných svědectví a písemností do posledních chvil myslela především na své blízké, na to, jak se s jejím osudem vyrovnají oni, a také na náš národ a jeho osud.

V Terezíně byla za anděla, její osobnost je spjatá s Prahou 2

Tento její v jádru křesťanský rys, tedy mít na paměti především druhé, se táhl celým jejím životem a silně se projevoval již v koncentračním táboře Terezín, kde byla nazývána andělem a neustále se starala o potřeby svých spoluvězňů, dodávala jim morální podporu, vynášela motáky. Je jen velmi těžké pochopit, kde v sobě jako člověk s hluboce zakořeněným smyslem pro solidaritu a spravedlnost nacházela vnitřní sílu ve chvíli, kdy se setkala s nespravedlností a brutalitou. Jak i v takové chvíli dokázala nalézt v sobě klid a usmíření, s nimiž se vzpřímenou hlavou odcházela na popraviště.

Milada Horáková nepochybně je velkým vzorem, který zasluhuje hlubší pozornost a další zkoumání a neustálé připomínání. Před oči si musíme stavět nejen onen odporný zločin, který na ní byl spáchán, ale také to, jaká byla a čím k nám promlouvá. Byla a zůstává morální autoritou, která je téměř nedostižitelná.

Pro mne osobně je pak její osobnost nerozlučně spojena také s naší městskou částí Praha 2, kde se 25. prosince 1901, tedy takřka před 120 lety, jako Ludmila Králová (příznačně na Královských Vinohradech) narodila a prožila zde mládí. Byla zde pokřtěna v chrámu sv. Ludmily, studovala na Dívčím reálném gymnáziu v Korunní ulici (dnešním Arcibiskupském gymnáziu) a později po nuceném odchodu (kvůli svým protiválečným postojům) na Dívčím lyceu ve Slezské ulici, kde maturovala. Na Vinohradech také poznala svého budoucího manžela Bohuslava Horáka. A s Prahou 2 je spojena dodnes, neboť její symbolický hrob se nachází na Vyšehradě v Památníku dvou totalit.

Prostředí Prahy 2 tedy nepochybně mělo také velký podíl na formování její osobnosti a jako starostka této městské části bych chtěla hrdě připomenout, že na tuto naši velkou osobnost nezapomínáme. Loni, při příležitosti 30. výročí založení Klubu dr. Milady Horákové jsme nechali vytvořit krátký dokument o jejích stopách v naší městské části .

Ještě předtím, v roce 2018 vznikl Pomník obětem dvou totalitních režimů, který vzpomíná právě Miladu Horákovou coby člověka perzekvovaného oběma totalitami, v zahradě Ztracenka. Bylo mně ctí, že jsem se při jeho odhalení mohla setkat s dcerou doktorky Horákové, paní Janou Kánskou. V současné době také připravujeme pamětní desku na nároží domu v Rumunské ulici 22, kde se před 120 lety Milada Horáková narodila. Jejími tvůrci jsou grafička Jana Šindelová a architekt, výtvarník Michal Motyčka, kteří si tento úkol berou za čest a výtvarný návrh desky vytvoří bez nároku na honorář.

Přesto vše se domnívám, že to je to nejmenší, co pro odkaz Milady Horákové můžeme jako společnost učinit. Myslím si, že daleko důležitější je tento odkaz následovat a naplňovat. Náš národ bude tím šlechetnější, čím více nechá promlouvat své hrdiny. A Milada Horáková nepochybně patří do našeho národního pantheonu, do něhož právě dnešního dne před 71 lety krutou smrtí vstoupila.

Autorka je poslankyní za ODS, I. místopředsedkyně stranického Poslaneckého klubu,  předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu, starostka Městské části Praha 2

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

Více souvisejících

komentář Jana Černochová Milada Horáková Komunismus Den památky obětí komunistického režimu (27.6.)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

před 23 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

před 1 hodinou

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 2 hodinami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 3 hodinami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 3 hodinami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 5 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 5 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 6 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám

Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy