KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Jany Černochové: Nejsme národem zbabělců a Švejků, jak ukazuje osud popravené doktorky Horákové. Vše, čemu věřila, také žila

Její jméno pro mě zůstává synonymem morální autority, která je téměř nedostižitelná. Paní doktorka Milada Horáková, kterou komunisté přesně před 71 lety popravili, byla statečnou a zásadovou ženou. Dokonale tak vyvrací chiméru, že jsme národem zbabělců a Švejků, jak si někdy necháme namlouvat. I když na parlamentní půdě bychom asi stály na odlišné straně politického spektra, vždy jsou pro mě inspirující její hodnoty, kterými byly demokracie, svoboda, republikanismus, vlastenectví a sociální spravedlnost. Jako starostka Městské části Praha 2 jsem hrdá, že se zde narodila a zdejší prostředí jí pomáhalo formovat osobnost. Vše, čemu věřila, také žila. Byla jedinečná a obdivuhodná.

Již více než 15 let je dnešní den 27. červen uzákoněn jako Den památky obětí komunistického režimu. Zákonodárci byl vybrán symbolicky, neboť právě v tento den v roce 1950 byla na základě vykonstruovaného a manipulovaného procesu popravena Milada Horáková, doma i ve světě nejvíce zmiňovaná oběť komunistické totalitní moci v tehdejším Československu.

Neuhnula před nacisty, ani komunisty, myslela na zemi i blízké

Milada Horáková ovšem není a nesmí zůstat pouze symbolem, který reprezentuje stinnou éru padesátých let 20. století v našich dějinách. Její život byl barvitější, jeho tragický závěr byl vyústěním hodnot a principů, které celý život zastávala a jež byly neslučitelné s přicházející dobou temna. A co je důležité, mimo to, že byla obětí, jednalo se především o statečnou a zásadovou ženou. A zejména obě zmíněné vlastnosti bychom si měli v souvislosti s Miladou Horákovou připomínat, protože si až příliš často necháme namlouvat, že máme málo hrdinů a jsme národem zbabělců a Švejků.

Kdybychom se potkaly na demokratické parlamentní půdě v diskusi o běžných politických otázkách, velmi pravděpodobně bychom stály na odlišné straně politického spektra. Přesto pro mne Milada Horáková bude navždy synonymem pro základní pilíře, na kterých jsme mohli vybudovat náš polistopadový režim a naši společnost. A těmi jsou demokracie, svoboda, republikanismus, vlastenectví a sociální spravedlnost. Jedná se o hodnoty, na kterých bychom se nepochybně shodovaly a které je třeba hájit neustále se stejným nasazením. A právě v tom, co vše byla Milada Horáková ochotna podstoupit a obětovat pro tyto ideály, jimž věřila, byla jedinečná a obdivuhodná.

Milada Horáková byla osobností, která svým formátem dosahovala jmen velkých světových státníků. Vše, čemu věřila, také žila. Politika je na jedné straně bojem o moc a na straně druhé právě bojem za prosazení myšlenek, vizí, hodnot. Milada Horáková ve své pokoře a bohabojnosti po moci neprahla, ale o to více a o to upřímněji a vytrvaleji naplňovala ono druhé pojetí politiky. Nutno podotknout, že v tomto svém zápasu ale nebyla ani zuřivým fanatikem, ani naivním snílkem. Zůstávala realistou, vědomým si poměrů a objektivních skutečností.

Jen málo osobností v našich dějinách projevilo tolik obětavosti, pevné vůle, statečnosti a lidskosti. Milada Horáková byla ženou, která neuhnula ani před nacisty, ani před komunisty. Zatímco nacistický režim ji pronásledoval a soudil za skutečnou odbojovou činnost, přičemž ona byla díky své vlastní obhajobě schopna odvrátit trest nejvyšší, komunisté si její údajné provinění museli vymyslet. Potřebovali vytvořit nepřítele a vyvolat strach, aby zotročili národ. Ani hrozba kruté smrti ale Miladu Horákovou nezlomila. Podle všech dochovaných svědectví a písemností do posledních chvil myslela především na své blízké, na to, jak se s jejím osudem vyrovnají oni, a také na náš národ a jeho osud.

V Terezíně byla za anděla, její osobnost je spjatá s Prahou 2

Tento její v jádru křesťanský rys, tedy mít na paměti především druhé, se táhl celým jejím životem a silně se projevoval již v koncentračním táboře Terezín, kde byla nazývána andělem a neustále se starala o potřeby svých spoluvězňů, dodávala jim morální podporu, vynášela motáky. Je jen velmi těžké pochopit, kde v sobě jako člověk s hluboce zakořeněným smyslem pro solidaritu a spravedlnost nacházela vnitřní sílu ve chvíli, kdy se setkala s nespravedlností a brutalitou. Jak i v takové chvíli dokázala nalézt v sobě klid a usmíření, s nimiž se vzpřímenou hlavou odcházela na popraviště.

Milada Horáková nepochybně je velkým vzorem, který zasluhuje hlubší pozornost a další zkoumání a neustálé připomínání. Před oči si musíme stavět nejen onen odporný zločin, který na ní byl spáchán, ale také to, jaká byla a čím k nám promlouvá. Byla a zůstává morální autoritou, která je téměř nedostižitelná.

Pro mne osobně je pak její osobnost nerozlučně spojena také s naší městskou částí Praha 2, kde se 25. prosince 1901, tedy takřka před 120 lety, jako Ludmila Králová (příznačně na Královských Vinohradech) narodila a prožila zde mládí. Byla zde pokřtěna v chrámu sv. Ludmily, studovala na Dívčím reálném gymnáziu v Korunní ulici (dnešním Arcibiskupském gymnáziu) a později po nuceném odchodu (kvůli svým protiválečným postojům) na Dívčím lyceu ve Slezské ulici, kde maturovala. Na Vinohradech také poznala svého budoucího manžela Bohuslava Horáka. A s Prahou 2 je spojena dodnes, neboť její symbolický hrob se nachází na Vyšehradě v Památníku dvou totalit.

Prostředí Prahy 2 tedy nepochybně mělo také velký podíl na formování její osobnosti a jako starostka této městské části bych chtěla hrdě připomenout, že na tuto naši velkou osobnost nezapomínáme. Loni, při příležitosti 30. výročí založení Klubu dr. Milady Horákové jsme nechali vytvořit krátký dokument o jejích stopách v naší městské části .

Ještě předtím, v roce 2018 vznikl Pomník obětem dvou totalitních režimů, který vzpomíná právě Miladu Horákovou coby člověka perzekvovaného oběma totalitami, v zahradě Ztracenka. Bylo mně ctí, že jsem se při jeho odhalení mohla setkat s dcerou doktorky Horákové, paní Janou Kánskou. V současné době také připravujeme pamětní desku na nároží domu v Rumunské ulici 22, kde se před 120 lety Milada Horáková narodila. Jejími tvůrci jsou grafička Jana Šindelová a architekt, výtvarník Michal Motyčka, kteří si tento úkol berou za čest a výtvarný návrh desky vytvoří bez nároku na honorář.

Přesto vše se domnívám, že to je to nejmenší, co pro odkaz Milady Horákové můžeme jako společnost učinit. Myslím si, že daleko důležitější je tento odkaz následovat a naplňovat. Náš národ bude tím šlechetnější, čím více nechá promlouvat své hrdiny. A Milada Horáková nepochybně patří do našeho národního pantheonu, do něhož právě dnešního dne před 71 lety krutou smrtí vstoupila.

Autorka je poslankyní za ODS, I. místopředsedkyně stranického Poslaneckého klubu,  předsedkyně sněmovního Výboru pro obranu, starostka Městské části Praha 2

Související

Více souvisejících

komentář Jana Černochová Milada Horáková Komunismus Den památky obětí komunistického režimu (27.6.)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Donald Trump

Trump pozastavil plánovaná cla. Mexiko vyšle na hranice s USA armádu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že na měsíc pozastaví plánovaná cla na Mexiko, a to po telefonickém jednání s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou. K tomuto kroku došlo v reakci na dohodu, podle níž Mexiko vyšle 10 000 vojáků Národní gardy na severní hranici se Spojenými státy, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina potřebuje volby, shodly se nečekaně USA s Ruskem. Kyjev se obává nátlaku

Ukrajinská vláda vyjádřila vážné obavy nad rostoucím tlakem Spojených států a Ruska na uspořádání voleb, zatímco země stále čelí ruské invazi. Nečekaná shoda mezi Moskvou a Washingtonem vyvolává v Kyjevě strach, že by mohlo dojít k dohodě mezi oběma velmocemi, která by Ukrajinu odsunula na vedlejší kolej v rozhodování o vlastní budoucnosti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump zastaví pomoc Africe, pokud nepřestane utlačovat bělochy. Záhy přišla reakce

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pondělí reagoval na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že zastaví finanční pomoc Jihoafrické republice kvůli údajnému špatnému zacházení s bělošskými farmáři a zabavování jejich půdy. Ramaphosa důrazně popřel Trumpovo tvrzení a ujistil, že vláda jeho země jedná v souladu s právem.

před 5 hodinami

Severní Korea

Severokorejská účast ve válce na Ukrajině: Co to znamená pro svět?

O vyslání severokorejských jednotek do Ruska, aby se připojily k bojům na Ukrajině, se začalo mluvit v říjnu 2024. Tato zpráva vyvolala v mezinárodním společenství silnou vlnu odsouzení, přičemž se okamžitě objevily spekulace o tom, jakou roli budou severokorejští vojáci v konfliktu hrát a za jakých podmínek byli do Ruska vysláni. Nyní, když se začínají objevovat odpovědi na tyto otázky, je načase nejen analyzovat jejich bojovou efektivitu, ale také zvážit širší důsledky pro mezinárodní bezpečnost a správu konfliktů, uvedl server The Diplomat.

před 6 hodinami

Donald Tusk

Obchodní válka je hloupost, ale odpovíme stejným způsobem. Evropští lídři reagují na Trumpovo zvyšování cel

Evropští lídři naznačili, že by Evropská unie byla připravena reagovat na americké hrozby Donalda Trumpa, pokud by skutečně zavedl cla na evropské zboží. Před jejich neformálním setkáním v Bruselu několikrát apelovali na uklidnění situace a zdůraznili hodnotu spolupráce mezi EU a USA, ale zároveň naznačili, že by nebyli proti zavedení odvetných cel. Uvedl to server The Guardian.

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin: Evropa se podřídí Trumpovi. Lídři mu budou poslušně sedět u nohou a mávat ocasy

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro novináře ruské státní televize VGTRK, Pavla Zarubina, vyjádřil své názory na vztah mezi evropskými lídry a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Putin prohlásil, že evropské politické elity budou brzy „sladce mávat svými ocasy“ před Trumpem. Podle něj Trumpova osobnost a vytrvalost zajistí, že se „všechny rychle podřídí“ a budou „sedět poslušně u nohou svého pána“, což je pro něj ukázka vnitřního rozporu v evropské politice, uvedl server Meduza.

před 8 hodinami

Čína, ilustrační foto

Odveta Trumpovi: Mexiko a Kanada zavádí vlastní cla. Čína překvapivě mlčí, na USA ale má páky

Donald Trump zahájil nový krok v obchodní válce s Čínou zavedením 10% cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA. Tato opatření, která zasáhla také Mexiko a Kanadu, vyvolala okamžitou reakci Pekingu, který oznámil, že podá stížnost k Světové obchodní organizaci (WTO) a přijme "odpovídající protiopatření". Nicméně dosud nezveřejnil konkrétní detaily odvetných kroků. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo EU

V pasti mezi Trumpem a Putinem. Evropská unie musí rozhodnout o své budoucnosti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.

před 9 hodinami

Donald Trump

Zahájil, co slíbil. Trump odstartoval obchodní válku, píše CNN

Donald Trump pokračuje v plnění svých předvolebních slibů, a to bez ohledu na možné důsledky. Zahájil obchodní války, které mají ochránit americké pracovníky před globalizací, prosazuje tvrdá opatření proti migraci a fentanylu a s pomocí Elona Muska začal razantně omezovat vliv federální vlády. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump uvalí cla i na dovoz z Evropské unie

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy „rozhodně“ uvalí cla na dovoz z Evropské unie. Toto prohlášení přichází poté, co již byly zavedeny tarify ve výši 25 % na zboží z Kanady a Mexika a 10 % na čínské produkty. Nová cla na severoamerické a čínské zboží vstoupí v platnost v úterý.

před 12 hodinami

včera

včera

Začalo natáčení nového filmu režisérky Evy Toulové Deník shopaholičky. Prohlédněte si galerii

Začalo natáčení filmu Deník shopaholičky. Režisérka prozradila, čím bude unikátní

Započalo natáčení nového filmu režisérky Evy Toulové s názvem Deník shopaholičky. Tentokrát se autorka v romantické komedii věnuje fenoménu nakupování, slev a výprodeje. Hlavní roli ztvární Bára Seidlová. Po boku známých tváří si zahraje například Václav Vydra nebo Veronika Žilková a jednu z rolí ztvární i sama režisérka. Snímek bude unikátní v tom, že bude tvořen čistě ženskými tvůrkyněmi.

včera

včera

včera

včera

Osudy pohřešovaných Ukrajinců. Je jich přes 60 tisíc, ale Rusové mlčí

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se počet pohřešovaných ukrajinských občanů vyšplhal až na 61 tisíc. Mnoho z nich jsou civilisté, jejichž osud zůstává neznámý. Ruské úřady se systematicky vyhýbají povinnosti poskytovat informace o zadržených Ukrajincích, čímž porušují mezinárodní právo a rodinám ztěžují jakoukoli snahu o jejich nalezení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy