Na Staroměstském náměstí v Praze již stojí vánoční strom, s trhy se letos nepočítá

Od dnešní noci stojí na pražském Staroměstském náměstí vánoční smrk. Pochází z Kamenného Přívozu, v noci ho do Prahy přivezl americký tahač, postaven a zajištěn byl kolem 02:30. ČTK to dnes sdělil vedoucí přepravy Martin Švestka.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nyní se smrk bude do pátku zdobit a poté se o víkendu rozsvítí v barvách české trikolory, ovšem kvůli opatřením proti šíření koronaviru bez velké veřejné akce. Ze stejného důvodu se nebudou v centru metropole konat ani tradiční trhy. Strom na náměstí zůstane do začátku ledna.

Smrk ztepilý město získalo od majitele chaty v Kamenném Přívozu Romana Veselého, který jej musel pokácet, protože jeho kořeny narušovaly podezdívku domů a při silnějším větru hrozil pádem. Od Prahy za 17,5 metru vysoký strom dostal 10.000 korun. Kácení se uskutečnilo v neděli, poté byl převezen do deponie v Modleticích u Prahy a v noci na dnešek na Staroměstské náměstí.

"Hranice Prahy jsme projeli akorát přesně v jednu ráno, po cestě nás pouze trochu zpomalil Hlávkův most kvůli dočasnému zúžení vozovky. Jinak cesta probíhala plynule," uvedl vedoucí přepravy. Strom byl postaven a zajištěn v půl třetí, dodal. Jeho stabilitu zajišťují lana a jeřábová závaží.

V následujících dnech se bude strom zdobit. Rozsvícení stromu se uskuteční zřejmě o víkendu, letos se však kvůli epidemii koronaviru bude muset obejít bez diváků. Magistrát plánuje alespoň podívanou natočit a s hudebním podkresem zveřejnit na internetu. Na tradičních slavnostních rozsvěceních se v minulých letech scházely tisíce diváků.

Podle informací firmy Technologie hlavního města Prahy, která letos instalaci dostala na starost, se bude výzdoba sestávat ze šesti kilometrů vánočních řetězů, 40 hvězd a 300 vánočních koulí. Špice na vrcholu bude mít výšku tří metrů.

Letos se centrum metropole s největší pravděpodobností bude muset obejít i bez vánočních trhů, které každoročně pořádá firma Taiko na Staroměstském a Václavském náměstí a na náměstí Republiky. Radní Jan Chabr (TOP 09) dříve řekl, že trhy ani jiný program v centru nebudou. Dodal však, že vedení magistrátu ještě čeká na přesné instrukce ohledně oslav vánočních svátků, které by měla dodat vláda. V každém případě se podle radního zřejmě budou konat některé z menších trhů v městských částech.

Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou. Praha měla letos vybraný také záložní strom, který roste nedaleko Kladna. Pokácený by byl v případě, kdyby se dnes vztyčený strom při dopravě poškodil. Loňský vánoční strom pocházel ze Semil a byl vysoký 25 metrů.

Videopřenosy nebo obrazové záznamy z rozsvícení vánočních stromů na náměstích připravují letos kvůli pandemii koronaviru některá města v Olomouckém kraji. Zatímco v předchozích letech byla vánočně vyzdobená náměstí při rozsvěcování stromů zaplněna do posledního místa, letos preventivní opatření hromadné akce zatím neumožňují.

Vánoční strom se v pátek rozsvítí bez davu přihlížejících na náměstí v Litovli na Olomoucku. Videopřenos radnice na sociálních sítích zahájí v 16:45 a jeho součástí bude kromě rozsvícení vánočního stromu zdravice vedení města a hudební vystoupení dvojice houslistů. Strom se rozzáří v 17:00 a město vyzvalo obyvatele, aby v 17:15 zapálili prskavky ze svých oken.

Opatrněji k organizaci nedělního rozsvícení vánočního stromu přistupuje olomoucká radnice. Videopřenos nepřipravuje, aby neprozradila přesný čas, kdy strom na Horním náměstí ozáří vánoční světla. Když byly minulý týden v Olomouci u příležitosti státního svátku nasvíceny některé památky, tak to k nim přilákalo velké množství zvědavců.

"Nebudeme dělat videopřenos, protože bychom tak vlastně zveřejnili čas, kdy bude vánoční strom rozsvícen. Nalákalo by to pak hodně lidí na Horní náměstí," řekla ČTK mluvčí radnice Radka Štědrá. Lidé si budou moci už rozsvícený vánoční strom prohlédnout při individuálních procházkách po městě.

Podobně bude organizováno rozsvícení vánočního stromu v nedalekém Šternberku. "Tradiční rozsvícení vánočního stromu na Hlavním náměstí s kulturním programem, punči a stánkovým prodejem se na první adventní neděli konat nebude," uvedlo vedení města na webu. Rozsvícení vánočního stromu na náměstí ale budou snímat kamery. Videozáznam bude zveřejněn na webových stránkách města a Městských kulturních zařízen a na sociálních sítích v neděli po 17:00.

Šternberská radnice připravila sérii krátkých nedělních koncertů, které budou moci lidé poslouchat ze svých domovů. Vánoční žesťový kvartet vyrazí do ulic města v podvečer v neděli 13. a 20. prosince. "Pokud to aktuální epidemická opatření dovolí, stánky s horkým punčem v centru města otevřeny budou," uvedli zástupci města.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama