Nakažené seniorky z domova v Ostravě jsou v nemocnici, testuje se dál

Všechny tři klientky Domova pro seniory Iris v Ostravě s pozitivním nálezem COVID-19 jsou ve Fakultní nemocnici Ostrava. Důvodem je snaha zamezit dalšímu šíření nákazy v tomto sociálním zařízení. Testy podstoupí další klienti a zaměstnanci domova, kteří zatím testováni nebyli. ČTK to dnes řekl ředitel domova Michal Mariánek.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Stáří, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vzorky se začaly v zařízení odebírat poté, kdy se počátkem týdne prokázala nákaza koronavirem u jedné z pracovnic. Zajišťovala přímou péči. Otestováno bylo nejprve 56 klientů z oddělení, na němž žena pracuje, a také z oddělení, kam chodila v případě personální nouze pomáhat. Stěr byl odebrán rovněž 30 zaměstnancům, nejen ze stejného oddělení a směny, ale také těm, kteří byli s pracovnicí v minulém týdnu v kontaktu. Mariánek uvedl, že z této série testů se ještě čeká na výsledek osmi.

Testy v domově doposud ukázaly tři pozitivní výsledky, dvě klientky s pozitivním testem byly z oddělení, kde se nákaza vyskytla. Třetí nemocná klientka se do domova vracela z Městské nemocnice Ostrava (MNO) a nelze přesně určit, kde se nakazila. V nemocnici původně byla jen jedna žena, aby se ale zamezilo šíření nákazy v sociálním zařízení, byly do zdravotnického zařízení převezeny i další nemocné klientky.

Mluvčí MNO Andrea Vojkovská dnes ČTK řekla, že jedna z klientek domova byla v nemocnici od pátku. Při testování bylo zjištěno, že je pozitivní. "Po kontaktu s touto pacientkou se týká karanténní opatření 20 zaměstnanců na neurologickém oddělení Městské nemocnice Ostrava. Dočasně jsme proto uzavřeli jednu stanici tohoto oddělení a částečně omezili provoz na iktové JIP," uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig. Výsledky testů zdravotníků zatím nejsou k dispozici.

Mariánek okolo 08:30 uvedl, že v domově je aktuálně odběrový tým a vzorky se budou po dohodě s hygieniky odebírat také zbývajícím klientům a personálu. Předpokládá, že první výsledky z této várky testů budou nejdříve dnes pozdě večer. Ve spolupráci s hasiči se dnes celý domov bude dezinfikovat.

Domov se o onemocnění své pracovnice dozvěděl v pondělí večer. Pracovnice do zařízení telefonovala v sobotu s tím, že se necítí dobře, a zůstala doma. V Moravskoslezském kraji je nyní evidováno 301 lidí s nákazou COVID-19.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přes 83 procent Čechů ocenilo během krize informace z médií

03.06.2020 13:35 Většina Čechů ocenila rozsah informací, které během koronavirové krize poskytovaly tuzemská média,…

Na Slovensko bez omezení. Babiš a Matovič otevřeli hranice

03.06.2020 12:35 Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Volný pohyb mezi Českem a Slovenskem se obnoví o půlnoci

03.06.2020 12:08 Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Do pražské zoo bude moci 14 500 lidí denně

03.06.2020 09:54 Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy