Nejvíc lidí, přes 53 tisíc, se koronavirem na podzim nakazilo v práci

Nejvíc lidí se na podzim covidem-19 nakazilo v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jich do 17. října bylo tolik jako za celé září, téměř 27.000. V září se přitom v práci podle dat získaných hygieniky pravděpodobně nakazilo téměř 60 procent všech pozitivně diagnostikovaných.

Ilustrační fotografie

Vláda dnes přijala další přísnější opatření, kterými dál omezila život v Česku. Uzavřela většinu obchodů nebo služeb, zaměstnavatelům doporučila umožnit lidem práci z domova.

"S rostoucí epidemiologickou zátěží populace narůstá také pravděpodobnost nákazy při běžných aktivitách dne, a často tedy nelze místo nákazy jednoznačně prokázat," uvedla k datům ÚZIS hlavní hygienička Jarmila Rážová. V datech tak je podle ní jak místo nákazy, tak sociální prostředí nebo aktivita, které uvedl nakažený jako pravděpodobné. Některé případy jsou tak ve více kategoriích. Zdrojem dat jsou prověřování krajských hygienických stanic, mají ale určité zpoždění. "Pokud nebylo místo nebo prostředí nákazy určeno jednoznačně, může být jedna osoba zařazena i do více kategorií," dodala Rážová.

Od začátku epidemie se nakazilo na svých pracovištích už více než 64.500 lidí ze zhruba 190.000 případů, po celou dobu epidemie jde o nejčastější místo přenosu. Vláda dnes přijala usnesení, kterým zaměstnavatelům včetně státních úřadů doporučuje nechat zaměstnance pracovat z domova a omezit v co možná největší míře jejich setkávání. Většině lidí ale cestovat do práce nezakázala. Na jaře se objevily i případy, kdy byly obchody sice zavřené, jejich pracovníci tam ale chodit museli, například kvůli inventuře nebo rekonstrukci prodejny.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že uzavření průmyslové infrastruktury nepřichází v úvahu. Dlouhodobě politici mluví o tom, že se snaží vybírat taková opatření, která budou mít co nejmenší dopady na ekonomiku. Na jaře některé firmy, jako například automobilky, výrobu zastavily samy preventivně, uzavřené byly v létě také hnědouhelné doly na Karvinsku, kde se nákaza šířila.

I na jaře, kdy byla omezení podobná, se podíl nákaz v zaměstnání pohyboval nad 40 procenty, v květnu se s postupným otevíráním zvýšila nad 50 procent a v červnu dosáhla šedesátiprocentního podílu srovnatelného se zářím. V červenci a srpnu se podíl nákaz v zaměstnání pohyboval kolem 40 procent.

Druhá nejčastější je nákaza v rodinách, od března se pohybovala kolem třetiny všech případů. V září se ale podíl nákaz v rodinách snížil ke čtvrtině. Prymula v minulosti argumentoval ve prospěch uzavření škol tím, že nakažených školáků a učitelů v září přibývalo. Podle dat za září se ve školství nakazilo přes 8000 lidí, tedy téměř 18 procent. V říjnu, kdy už byly školy postupně uzavírané, to bylo také více než 8000 lidí.

Jako problém ministr označil to, že školáci nakazili často i své rodiny. V posledních dnech se objevily informace, že rodiče neposílají své děti na testy, ani pokud mají příznaky nebo jsou nemocní v rodině. Podle serveru iRozhlas.cz to doporučovali i někteří lékaři nebo hygiena. Hlavní hygienička Jarmila Rážová připomněla, že povinnost nechat se testovat platí i pro děti.

Data o místech nákazy žádali v době zavírání restaurací také jejich provozovatelé. Ministr Prymula v projevu minulý týden uvedl, že pracovníků v gastronomii se nakazilo 722, ale další nakažené z restaurací a barů mohou statistiky nakažených uvádět jako nákazy na společenských akcích, rodinných setkáních nebo ve volném čase.

Z dat za měsíc září vyplývá také to, že asi desetina případů souvisí s nějakými většími ohnisky. O prázdninách, kdy bylo méně případů a více se hygienikům dařilo nakažené trasovat, to bylo v červenci více než čtvrtina a v srpnu přes 22 procent. Při běžných aktivitách, které statistika dál neupřesňuje, se nakazilo 16,2 procenta pozitivních. Ostatní místa jako sport, dovolená nebo import ze zahraničí se v září pohybovaly většinou do dvou procent.

ÚZIS upozorňuje na to, že u jedné osoby může být uvedeno více pravděpodobných míst nákazy a vycházet může jen z informací, které poskytnou nakažení při epidemiologickém šetření hygienikům. Data za posledních 14 dní navíc nemusí být konečná, protože se doplňují i zpětně. V září desetina lidí uváděla místo nákazy neznámé, v říjnu je to na prozatímních datech více než třetina.

Od začátku epidemie se nejvíce lidí nakazilo v práci (39 procent), v rodině (22 procent), ve školství (11 procent). Ve zdravotnických zařízeních se podíl pohybuje od léta pod tři procenta a v sociálních zařízeních do dvou procent. Nakažených v těchto domovech ale podle Prymuly znovu výrazně přibývá zejména v posledních dnech.

ÚS rozhodl o okamžitém propuštění Tempela

19.10.2021 17:05 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela vzít…

19.10.2021 16:54 Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela už vzít půjčku. Tři čtvrtiny…

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, ukázal průzkum

18.10.2021 12:59 Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti…

U pražské ÚVN proběhla další demonstrace proti chování kanceláře prezidenta

17.10.2021 13:57 Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je…

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Související:

Právě se děje

reklama