Oslava na střeše arcibiskupství? Pokud se potvrdí, obraz církve utrpí, říká Pospíšil

Europoslanec Jiří Pospíšil přiznává, že pokud se potvrdí informace o nepovoleném úterním večírku na střeše pražského arcibiskupství, jehož se podle deníku Blesk zúčastnilo až dvanáct lidí, bude zklamán. Během koronavirové pandemie se mohou nyní lidé scházet maximálně ve dvou. „Pořád doufám, že se jedná o nějaký omyl, protože jinak by proběhnutá akce mohla katolickou církev v očích veřejnosti poškodit a její pověst utrpět. Mnozí ji totiž považují za důležitou morální autoritu,“ říká pro EuroZprávy.cz Jiří Pospíšil z TOP 09.

Eurozpravy.cz

Oslava na střeše Arcibiskupského paláce mohla souviset s pondělními osmasedmdesátými narozeninami kardinála Dominika Duky, jenž ale v bujaré společnosti nebyl zachycen. Podle Blesku se večírku měl zúčastnit kardinálův sekretář a pravá ruka Vojtěch Mátl či Zdeněk Bergman, jehož společnost Pražské Benátky vozí turisty po Vltavě. Party v době koronavirové karantény měla trvat  nejméně od půl šesté večer asi do jedné hodiny ranní. Tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz uvedl, že se k situaci nebude vyjadřovat.

Europoslanec Jiří Pospíšil, člen poslaneckého klubu Evropské lidové strany, otevřeně tvrdí, že by jej celá kauza velice mrzela, pokud se potvrdí její pravdivost. „Od katolické církve bych případné pochybení a porušování předpisů neočekával. Jejím posláním je opatření lidem odpovědně vysvětlovat a upozorňovat, co se může stát, pokud nařízení budou ignorovat. Její obraz může v očích veřejnosti utrpět,“ domnívá se. Bývalý ministr spravedlnosti v Topolánkově i Nečasově kabinetu označuje jakékoli večírky během koronavirové za akt bezohlednosti. „Mohou vést k dalšímu šíření nákazy i ztrátě na lidských životech.“

I když bývalý předseda TOP 09 neustále opakuje, že nezná podrobnosti ke zmíněné oslavě, na jeho hlasu byl znát údiv i rozladěnost. „Katolickou církev totiž pokládám za důležitou složku v moderní společnosti. Zvláště nyní při koronavirové pandemii projevila solidaritu, empatii a navíc neustále pomáhá chudým a nemajetným.“ Podle Pospíšila má tedy zcela jasnou hodnotovou orientaci. „Pořád proto doufám, že se vše vysvětlí a půjde o pouhý omyl. Jinak by mě aféra opravdu dost mrzela a měla by náznak určitého papalášství,“ konstatuje Pospíšil.

Na excesy jsou lidé citliví, hrozí zesílení infekce

Od vypuknutí infekce, která zemi zachvátila loni na jaře, se nejedná o první exces mocných. Porušování předpisů odstartoval loni v říjnu tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se ve vyšehradském podniku Rio´s sešel s bývalým I. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, a to v době, kdy ostatní restaurace museli mít podle vládního nařízení zavřeno. Prymula na post šéfa v resortu rezignoval, Faltýnek opustil čelní funkci, ale poslanecký mandát mu zůstal.

Další skandál se odehrál letos v lednu v teplickém hotelu Prince de Ligne, kde i přes epidemiologický zákaz probíhala oslava padesátých narozenin severočeského podnikatele Petra Bendy, který bývá označován za kmotra. Večírku se mimo jiné zúčastnil expremiér Jiří Paroubek, bývalý policejní prezident Vladislav Husák, člen Rady České televize Jiří Šlégr či jeho hokejový parťák ze zlatého olympijského turnaje v Naganu Milan Hnilička. Bývalý gólman po vypuknutí aféry rezignoval na poslanecké místo ve Sněmovně, ale předsedou Národní sportovní agentury zůstal. Husák byl současným policejním prezidentem Janem Švejdarem odvolán z pozice ředitele policie v Libereckém kraji a začal působit jako jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Veškeré zakázané večírky v době vládních restrikcí považuje Jiří Pospíšil za politováníhodné. „Pokud ústavní či katoličtí představitelé nedodržují pravidla, vysílají špatný signál směrem ke společnosti. Lidé si řeknou, že když mocní předpisy nerespektují, pak nechápou, proč ostatní by je měli dodržovat. Pochopitelně jim to nedává logiku.“ Bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny upozorňuje, že populace zmíněné excesy vnímá velmi citlivě. „Veřejnost je už unavená, doslova otrávená. Můžeme si o restrikcích myslet své, ale jednou jsou nařízené, tak je nutné se podle toho chovat. Jenže řada smrtelníků je už na přešlapy známých tváří alergická, a tak hrozí, že když nebudou ctít pravidla, může nákaza opět zesílit a zbytečně vyhasnou další životy,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Jiří Pospíšil.

Témata: EZ

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 14:50 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Zabaveno ANO-FERTEM. Milion chvilek vylepil na protest proti Babišovi…

27.09.2021 10:11 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidem se zjednodušil návrat do Česka z Francie, Španělska či Nizozemska

27.09.2021 09:26 Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska,…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Související:

Právě se děje

reklama