Oslavy 17. listopadu budou letos komorní. Lidé mají zůstat doma, zazní Modlitba pro Martu

Pražský magistrát neočekává, že při letošních akcích k připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 nastanou problémy. Tradiční shromáždění na Národní třídě je koncipováno tak, aby se ho lidé nemuseli účastnit osobně. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vládními opatřeními proti šíření koronaviru jsou nyní povolena shromáždění do 100 osob.

Primátor řekl, že v loňském roce se tradičních velkých akcí v centru metropole zúčastnilo 200.000 lidí, což však letos v důsledku epidemie koronaviru nebude možné. Organizátorům akcí se však podle něj podařilo najít způsob, jak i se ztíženými podmínkami významné datum adekvátně uctít.

"V tuto chvíli nečekám, že by oslavy 17. listopadu měly způsobit nějaký problém. A pevně doufám, že všichni skutečně budou dodržovat vládní opatření, protože to je skutečně jediná cesta, jak se vrátit k normálu," řekl Hřib.

Podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který nynější situaci přirovnal k 17. listopadu roku 1989. "Všechny prosím, abychom tak, jako jsme se semkli tehdy, abychom se semkli teď," řekl. "Jen tehdy bylo potřeba jít na náměstí, teď je potřeba na ně nechodit," dodal.

Tradiční akci na Národní třídě organizuje spolek Díky, že můžem. Jeho předseda Lukáš Černý vyzval lidi k tomu, aby zůstali doma. Dodal, že zájemci budou moci zapálit svíčku na Národní třídě prostřednictvím dobrovolníků. Celá akce pak bude zaměřena především na možnost si výročí připomenout na dálku. V ulicích se budou pohybovat dobrovolníci, kteří budou ve spolupráci s magistrátem řešit případné problémy.

Akce začne symbolicky v 17:11, kdy zpěvačka Aneta Langerová zazpívá z balkonu Národního divadla píseň Modlitba pro Martu, která bude zároveň znít z městských amplionů a bude přenášená Českou televizí. Zároveň se třicítka budov v metropoli rozsvítí barvami trikolory, bude se jednat například o Pražský hrad, Kongresové centrum, Žižkovskou věž, Petřínskou rozhlednu, Tančící dům, Strakovu akademii, budovy univerzit nebo sídla několika firem.

Podle stránek magistrátu je na příští úterý kromě akce na Národní hlášeno několik dalších. Na Václavském náměstí se bude konat tradiční Festival svobody s koncerty a proslovy, který se bude podle stránek organizátorů streamovat na internetu. V omezené podobě se bude konat i tradiční pietní akt Univerzity Karlovy na Albertově. Před Hlávkovou kolejí se plánují sejít také komunisté na pietním shromáždění k uctění památky studenta Jana Opletala, který zahynul v roce 1939 na následky zranění utrženého na protinacistické demonstraci.

Podle opatření vlády se nyní může akcí svolaných podle práva na shromažďování účastnit nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 lidech a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Zdeněk Hřib Praha Demonstrace Jan Blatný

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy