Plzeň bouřlivě slavila 30 let od "sametu". Do šrotu putuje hvězda z bývalého sídla KSČ

Stovky lidí dnes v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z bývalého sídla krajského výboru KSČ v Plzni na Americké třídě, které je už 12 let opuštěné, snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu. Téměř 30 let ležela na střeše. Šlo o hlavní část oslav 30. výročí listopadu 1989 v Plzni. Budova už je týdny polepená a pomalovaná hesly, které nesla koncem roku 1989. Hvězda nepůjde do šrotu, ale zřejmě skončí v kreativní zóně DEPO2015.

Ilustrační foto
doporučujeme

Už odpoledne se v Křižíkových sadech pod galerií Masné krámy objevila další velká rudá hvězda, obalená v bílém sametu, z něhož vyčnívaly rudé hroty. Šlo o performanci Jaroslava Bárty. "Tento samet, ač je měkký, měl by být zároveň silou, abychom my, tím, že jsme svobodu získali, měli i větší hrdost na to, že toto úsilí můžeme bránit," řekl autor. Dodal, že by si v žádném případě nepřál odhalení hvězdy.

V Plzni i celém kraji oslavovaly tisíce lidí na besedách, výstavách, vzpomínkových setkáních, koncertech a divadelních představeních. Happenig Cesta svobody začal ráno modlitbou svobody a končil večer v Divadle J. K. Tyla ukázkami tvorby z normalizace.

V Plzni vzpomínali hlavně herci, studenti, zakladatelé Občanského fóra a škodováci, kteří svým příchodem na náměstí podle všech diskutujících definitivně tehdejší režim zlomili. Generální stávku tehdy podpořily tisíce dělníků z celkem 30.000 zaměstnanců. "Praha včetně Václava Havla se hodně zajímala o to, co se děje ve Škodovce," řekl Josef Bernard, dnešní hejtman, jeden ze tří hlavních škodováckých vůdců.

Podle jeho tehdejšího kolegy Ivana Čiháka bylo chybou, že zlo nebylo jasně definováno a potrestáno. "Nikdo nemyslí tábory pro komunisty, ale lidé, kteří se provinili, měli být aspoň morálně odsouzeni," řekl. Velmi rád je svobodným člověkem, ale má obavu z dalšího vývoje. Bernard dodal, že země teď čelí největšímu nátlaku, aby se odvrátila od prozápadního a prodemokratického směřování. Vyzval lidi, aby nepodlehli a postavili se starým strukturám.

Na večerní demonstraci Zvonit klíči nestačí! Jdeme dál, kterou pořádala občanská síť ProHnutí, přišla asi tisícovka lidí, hlavně mladých. Častým tématem řečníků z řad aktivistů, nikoli politiků, byla kremelská hrozba. "Právě dnes, 30 let od pádu ruského imperialismu v Evropě, musíme zůstat jednotní a silní. Teď opravdu není čas nadávat si do sluníčkářů a pseudovlastenců. Už zase jsme jenom my a oni. A já si přeju, abychom to byli my, my Češi," zazněl vzkaz Alexandry Alvarové z Vancouveru.

Jan Valdman z ProHnutí apeloval na účastníky, aby vytrvale mluvili se svým okolím, nebáli se ukázat svůj názor a podpořili nezávislá média. "Nebojte se veřejně nosit symbol svého nesouhlasu, třeba placku na kabátě nebo samolepku na autě. Nejdůležitější ale je, aby příští volby dopadly lépe, aby se do Sněmovny dostalo více zástupců demokratických stran," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama