Řád bílého lva má dostat Božena Ivanová, hrdinství projevila za 2. světové války

Řád bílého lva by letos mohla obdržet válečná veteránka Božena Ivanová. Návrh ministerstva vnitra na její vyznamenání projedná v pondělí vláda. Dvaadevadesátiletá žena je držitelkou řady ocenění za účast ve druhé světové válce a za celoživotní popularizaci armády. Pokud vláda návrh schválí, rozhodne o udělení nejvyššího státního vyznamenání prezident Miloš Zeman.

Předávání státních vyznamenání
doporučujeme

Ministerstvo vnitra chce ocenit hrdinství, které žena projevila ve druhé světové válce. Ivanová byla podle vládního materiálu odvedena k plnění vojenské povinnosti počátkem roku 1944. Nejprve vykonávala pozici spojařky, později absolvovala parašutistický výcvik. V srpnu 1944 byla přidělena do 2. paradesantní brigády 1. československého armádního sboru jako spojařka.

"Prošla kompletním výcvikem a absolvovala seskoky potřebné k získání parašutistického odznaku. Plánované nasazení na pomoc Slovenskému národnímu povstání jako spojařka-parašutistka bylo změněno na převelení do Sagary u rumunských hranic, kde byli v té době nutně zapotřebí spojaři," píše se v materiálu. Do bojů nakonec žena nasazena nebyla, v polovině ledna byla převedena k náhradní rotě, kde zůstala do konce války.

"I přes svůj vysoký věk je paní Božena Ivanová stále aktivní; zúčastňuje se nejrůznějších pietních a vzpomínkových akcí," doplňuje dokument.

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zavraždění matky surovým způsobem se nepodařilo prokázat. Muž dostal nižší…

29.09.2020 12:24 Za vraždu své matky stráví dvaapadesátiletý muž z Mariánských Lázní 16 let ve vězení. Trest mu dnes…

Nouzový stav: Přísnější tresty, omezování práv občanů, zakázky bez…

29.09.2020 09:56 Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných živelních, ekologických…

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k…

29.09.2020 09:52 Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického…

Volby 2020: Občané už by měli mít doma lístky, zveřejňování průzkumů…

29.09.2020 07:28 Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku by měli nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama