Řád bílého lva má dostat Božena Ivanová, hrdinství projevila za 2. světové války

Řád bílého lva by letos mohla obdržet válečná veteránka Božena Ivanová. Návrh ministerstva vnitra na její vyznamenání projedná v pondělí vláda. Dvaadevadesátiletá žena je držitelkou řady ocenění za účast ve druhé světové válce a za celoživotní popularizaci armády. Pokud vláda návrh schválí, rozhodne o udělení nejvyššího státního vyznamenání prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Předávání státních vyznamenání
doporučujeme

Ministerstvo vnitra chce ocenit hrdinství, které žena projevila ve druhé světové válce. Ivanová byla podle vládního materiálu odvedena k plnění vojenské povinnosti počátkem roku 1944. Nejprve vykonávala pozici spojařky, později absolvovala parašutistický výcvik. V srpnu 1944 byla přidělena do 2. paradesantní brigády 1. československého armádního sboru jako spojařka.

"Prošla kompletním výcvikem a absolvovala seskoky potřebné k získání parašutistického odznaku. Plánované nasazení na pomoc Slovenskému národnímu povstání jako spojařka-parašutistka bylo změněno na převelení do Sagary u rumunských hranic, kde byli v té době nutně zapotřebí spojaři," píše se v materiálu. Do bojů nakonec žena nasazena nebyla, v polovině ledna byla převedena k náhradní rotě, kde zůstala do konce války.

"I přes svůj vysoký věk je paní Božena Ivanová stále aktivní; zúčastňuje se nejrůznějších pietních a vzpomínkových akcí," doplňuje dokument.

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Porod doma se změnil v boj o život. Krvácející rodička se hádala se…

20.09.2019 10:56 Středočeští záchranáři za sebou tento týden mají zásah u domácího porodu, který se změnil v boj o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama