Rusko je za výbuchy ve Vrběticích podle téměř poloviny Čechů

Téměř polovina lidí v Česku podle průzkumu věří vládě a bezpečnostním složkám, že za výbuchy v muničním areálu ve Vrběticích byli ruští agenti, opak si myslí pětina. S vyhoštěním pracovníků ruské ambasády, kterým vláda na informace reagovala, souhlasí víc než polovina lidí. Podle poloviny Čechů byl projev prezidenta Miloše Zemana ke kauze Vrbětice proti zájmům ČR. Ukázal to květnový průzkum agentury Data Collect, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT).

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Vzájemné vyhošťování a omezování počtu pracovníků ambasád v Praze a Moskvě je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do dvou výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Rusko obvinění odmítá. Zeman ve svém dubnovém televizním projevu i v dalších veřejných vystoupeních mluvil o více vyšetřovacích verzích případu, na což pak poukazovala ruská média a představitelé Ruska. Premiér Andrej Babiš (ANO) i další představitelé státu informace o více vyšetřovacích verzích popřeli.

Vládě a bezpečnostním složkám věří, že za explozemi ve Vrběticích stáli ruští agenti, 45 procent lidí. Nevěří tomu 20 procent, 35 procent neví, vyplývá z průzkumu, v němž se Data Collect dotazovala 1200 lidí. S následným vyhoštěním pracovníků ruské ambasády v Praze souhlasí 54 procent, nesouhlasí 20 procent, názor nemělo 27 procent dotázaných.

Proti zájmům ČR byl Zemanův projev k Vrběticícm podle 50 procent účastníků průzkumu, nemyslí si to 38 procent. Za státnický a odpovídající situaci projev označila čtvrtina lidí, opačně se vyjádřilo víc než 60 procent.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že v pondělí vládě předloží návrh postupu, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic. Jeden sklad v muničním areálu explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Oba si pronajímala soukromá firma. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který ve vrbětickém areálu skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama