Solidarita během epidemie má i stinnou stránku. Nadace se potýkají s podvody

Lidé často zneužívají dobré mysli svého okolí, a to i v době, kdy by si všichni měli spíše pomáhat. Například během epidemie koronaviru se na sociálních sítích objevilo několik žádostí o sbírky a pomoc, přičemž se některé z nich ukázaly jako falešné. Zkušenosti se zneužíváním krizového období potvrdily i mnohé nadace, které kolikrát musely zamítnout až 80 % podaných žádostí.

Ilustrační foto

Příkladem může být kauza ženy, která založila dobročinný sklad pro pěstouny v Praze, a to kvůli třem chlapcům, kteří po úmrtí rodičů údajně zůstali napospas bez jakéhokoliv povšimnutí úřadů. Nyní policie vyšetřuje, zda se nejedná o podvod. 

"S největší pravděpodobností se jedná o podvodné jednání,“ informovala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová v rozhovoru pro ČT24. Kde se momentálně nachází rodiče kluků, ale odmítla sdělit.

Podle všeho dětem pomáhala přímo v jejich domácím prostředí pěstounka a provozovatelka skladu dětských věcí pro pěstouny Eva Ptáčková, která posléze zveřejnila nový text s poznámkou, že se situace u dětí změnila a že se konto na jejich pomoc uzavírá.

"K věci se nyní nemůžu vyjadřovat, protože ji řeší policie. Účet se všemi dary je teď zablokován policií, peníze budu posílat zpět, až jej uvolní,“ vyjádřila se.

Dříve na ulici, nyní online

Před koronavirem jsme se často stávali svědky různých pochybných sbírek - viz reportáž Janka Rubeše, který poukázal na údajné neslyšící vybírající peníze pro postižené lidi a hluchoněmé. Ani pandemie covid-19 jim neučinila přítrž. Kupříkladu projekt Patron dětí se v době vrcholící koronakrize potýkal se šesti tisíci žádostí, z nichž vyhověl pouze patnácti.

"Pro nás je zneužití situace i to, že rodina s dětmi požádá o pomoc, aniž by ji potřebovala. Máme tady příklad zastupitelky, která tvrdila, jak je na tom špatně. Nakonec jsme zjistili, že to celé není pravda, to mi přijde jako hyenismus,“ zlobila se výkonná ředitelka projektu Patron dětí Edita Mrkousová.

Fórum dárců monitorující dobročinnou oblast v Česku potvrdilo, že se dřívější pouliční šmejdi přesunuli do virtuálního prostoru. "Skoro bych řekla, že ty hurá facebookové sbírky je něco jako nové sbírání víček – komunikace kolem toho je a efekt je mizivý,“ sdělila ředitelka organizace Klára Šplíchalová.

Pokud chce někdo pomoct potřebným, měl by se řídit jednou zásadou, a to darovat pouze prostřednictvím veřejných sbírek, prověřených organizací nebo internetových portálů. 

I z tohoto důvodu se organizace rozhodla přistoupit na podrobné kontroly. "Každá žádost má svého patrona, my prověřujeme i patrona, žadatele i dodavatele pomoci,“ nechala se slyšet výkonná ředitelka Patrona dětí.

Na Čechy doléhají finanční problémy. Jaké budou mít letos Vánoce?

28.10.2021 09:41 Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala,…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 22:01 Aktualizováno Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

Související:

Právě se děje

reklama