Soud potvrdil tresty pro rodinu lupičů. Děti udaly otce dva roky po činu

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil všem čtyřem členům rodiny Waschtových výši trestu za přepadení poštovního vozu s penězi na Vyškovsku. Otec rodiny Radek Waschta dostal za loupež, při které zmizelo téměř půl milionu korun, devět let vězení. Jeho manželce soud potvrdil šestiletý trest a jejich dvěma dětem tříleté tresty s pětiletým podmíněným odkladem. Přepadení podle rozsudku zosnoval otec rodiny, čin po dvou letech oznámily policii jeho děti. Waschta starší však vůdčí roli u soudu odmítal.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Obžalovaní se ke spáchání trestné činnosti doznávají. Ani sama obžalovaná nezpochybnila, že by ke skutku došlo a že tento skutek spáchala pod vlivem svého manžela," uvedl soudce Petr Andrés s tím, že o okolnostech činu mluví i další důkazy včetně výpovědi přepadeného řidiče.

Zatímco čin obžalovaní nepopřeli, u soudu se otec snažil svalit vinu na syna. Nesouhlasil s tím, že byl hlavním organizátorem a ostatní členové jednali pod jeho tlakem. "Bylo to plánováno v delším časovém období, každý z účastníků mohl z akce vystoupit, není tedy spravedlivé vše svádět na Waschtu staršího. Jeho syn byl již v této době ženatý, nebydlel s rodiči a nelze tak uvěřit, že se tak dopustil pod nátlakem otce. Všichni se scházeli v domě rodičů, společně jeli nacvičovat přepadení, byla to společná akce všech," podotkl obhájce Radka Waschty staršího.

Otec rodiny odmítl, že by loupež naplánoval a syna k účasti nutil. "Má žena i dcera se této loupeže nezúčastnily, je to logický nesmysl. Je to evidentně nešťastná událost jedné rodiny. Průběh činu zcela jasně dokazuje, že ani já, ani moje žena ani moje dcera nikdy v úmyslu ten čin spáchat neměli," dodal Waschta starší. Jeho žena dnes u soudu tvrdila, že se loupeže neúčastnila a neměla to ani v úmyslu. Děti se jednání nezúčastnily.

Loupežné přepadení se odehrálo v listopadu 2014. Hlavním aktérem byl podle obžaloby dvaapadesátiletý Radek Waschta. Vůz České pošty přepadl pachatel na silnici mezi Kyjovem a Slavkovem u Brna na Vyškovsku. Policisté tenkrát zveřejnili fotku fialového kola, kterým zřejmě lupič přijel na místo činu. Waschta se k přepadení vozu přiznal, podle žalobce mu pomáhala manželka i jeho dvě děti. Pachatelé si podle obžaloby přepadení naplánovali dopředu a v daný den na silnici umístili překážky tak, aby řidič poštovního vozu musel zastavit.

Waschta jako hlava rodiny podle žalobce rozdělil role a stanovil harmonogram, rodinu poté na akci pečlivě připravil, tvrdí obžaloba. Při přepadení mu podle státního zástupce asistovala manželka Ladislava, syn Radek a dcera Denisa. Děti se u soudu hájily tím, že na ně otec činil nátlak. Rodinné problémy poté vygradovaly o dva roky později, kdy se podle státního zastupitelství plánovala další akce. Sourozenci poté vše nahlásili na policii. Jejich přiznání a pomoc při objasnění loupeže byly důvodem, proč jim krajský soud uložil podmíněné tresty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Propaganda, předlistopadová Česká televize, Moravec je prý špína... Na…

15.11.2019 22:10 Aktualizováno Fokus Václava Moravce vyvolal českém internetu bouřlivé reakce. V pořadu vystoupili slovenská…

Experti pochválili Česko za technologie. Veřejnost zkritizovali

15.11.2019 18:00 Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco…

Bude Česko platit kvůli Pelikánovi? Nikulin chce tučné odškodné

15.11.2019 16:45 Rus Jevgenij Nikulin, kterého ČR vydala ke stíhání do Spojených států, žádá po českém ministerstvu…

Protiromské nápisy v Letech: Obžalované usvědčil signál z mobilu, zaznělo…

15.11.2019 14:30 Aktualizováno Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama