Soud potvrdil tresty pro rodinu lupičů. Děti udaly otce dva roky po činu

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil všem čtyřem členům rodiny Waschtových výši trestu za přepadení poštovního vozu s penězi na Vyškovsku. Otec rodiny Radek Waschta dostal za loupež, při které zmizelo téměř půl milionu korun, devět let vězení. Jeho manželce soud potvrdil šestiletý trest a jejich dvěma dětem tříleté tresty s pětiletým podmíněným odkladem. Přepadení podle rozsudku zosnoval otec rodiny, čin po dvou letech oznámily policii jeho děti. Waschta starší však vůdčí roli u soudu odmítal.

"Obžalovaní se ke spáchání trestné činnosti doznávají. Ani sama obžalovaná nezpochybnila, že by ke skutku došlo a že tento skutek spáchala pod vlivem svého manžela," uvedl soudce Petr Andrés s tím, že o okolnostech činu mluví i další důkazy včetně výpovědi přepadeného řidiče.

Zatímco čin obžalovaní nepopřeli, u soudu se otec snažil svalit vinu na syna. Nesouhlasil s tím, že byl hlavním organizátorem a ostatní členové jednali pod jeho tlakem. "Bylo to plánováno v delším časovém období, každý z účastníků mohl z akce vystoupit, není tedy spravedlivé vše svádět na Waschtu staršího. Jeho syn byl již v této době ženatý, nebydlel s rodiči a nelze tak uvěřit, že se tak dopustil pod nátlakem otce. Všichni se scházeli v domě rodičů, společně jeli nacvičovat přepadení, byla to společná akce všech," podotkl obhájce Radka Waschty staršího.

Otec rodiny odmítl, že by loupež naplánoval a syna k účasti nutil. "Má žena i dcera se této loupeže nezúčastnily, je to logický nesmysl. Je to evidentně nešťastná událost jedné rodiny. Průběh činu zcela jasně dokazuje, že ani já, ani moje žena ani moje dcera nikdy v úmyslu ten čin spáchat neměli," dodal Waschta starší. Jeho žena dnes u soudu tvrdila, že se loupeže neúčastnila a neměla to ani v úmyslu. Děti se jednání nezúčastnily.

Loupežné přepadení se odehrálo v listopadu 2014. Hlavním aktérem byl podle obžaloby dvaapadesátiletý Radek Waschta. Vůz České pošty přepadl pachatel na silnici mezi Kyjovem a Slavkovem u Brna na Vyškovsku. Policisté tenkrát zveřejnili fotku fialového kola, kterým zřejmě lupič přijel na místo činu. Waschta se k přepadení vozu přiznal, podle žalobce mu pomáhala manželka i jeho dvě děti. Pachatelé si podle obžaloby přepadení naplánovali dopředu a v daný den na silnici umístili překážky tak, aby řidič poštovního vozu musel zastavit.

Waschta jako hlava rodiny podle žalobce rozdělil role a stanovil harmonogram, rodinu poté na akci pečlivě připravil, tvrdí obžaloba. Při přepadení mu podle státního zástupce asistovala manželka Ladislava, syn Radek a dcera Denisa. Děti se u soudu hájily tím, že na ně otec činil nátlak. Rodinné problémy poté vygradovaly o dva roky později, kdy se podle státního zastupitelství plánovala další akce. Sourozenci poté vše nahlásili na policii. Jejich přiznání a pomoc při objasnění loupeže byly důvodem, proč jim krajský soud uložil podmíněné tresty.

Související

Více souvisejících

loupež olomouc soudy přepadení

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy