Soud se zastal seniora, kterého chtěl majitel domu vystěhovat

Ústavní soud (ÚS) se zastal seniora z Rakovníka, jehož chtěl majitel domu vystěhovat z bytu 1+1. Postup majitele odporoval dobrým mravům. Nájemník narozený v roce 1939 byl s ohledem na věk a zdravotní stav slabší smluvní stranou. Sporem se musí znovu zabývat Okresní soud v Rakovníku. Nález soudce zpravodaje Pavla Šámala je dostupný na webu ÚS.

Nájemník čelil žalobě na vyklizení bytu, který obýval se svou manželkou. V bytovém domě žil nepřetržitě od roku 1976, dříve mu náležel větší byt. V květnu 2014 jej majitel vyzval, aby větší byt uvolnil kvůli výměně oken. Senioři se přesunuli do bytu 1+1, kde už zůstali.

Novou smlouvu dostal nájemník do schránky v říjnu 2014, podepsal ji až v červenci 2015 při jednání o příspěvku na bydlení na Úřadě práce. Úřednice do textu nájemní smlouvy dopsala poznámku "na neurčito". Ve skutečnosti byla smlouva uzavřena jen na rok s automatickým prodlužováním, pokud jedna či druhá strana od smlouvy neodstoupí.

Majitel domu v červnu 2017 nájemníka vyzval k vyklizení bytu. Nájemník nesouhlasil, sporem se začaly zabývat soudy. Dospěly k závěru, že nájemník užívá byt neoprávněně, na čemž nic nemění ani věk či zdravotní stav seniorů, případně citový vztah k domu.

Soud v Rakovníku uložil seniorovi, aby vyklidil byt do čtyř měsíců, odvolací soud s prodloužil lhůtu na půl roku. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl. Seniorů se zastal až ÚS, a to s hledem na takzvaný korektiv dobrých mravů.

Podle ÚS majitel domu věděl, že nájemník má zájem uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, aby mohl v domě dožít. Přesto mu po přestěhování do menšího bytu nevysvětlil obsah smlouvy a neupozornil jej na podmínky.

"Nájemní smlouvu vhodil stěžovateli do poštovní schránky až pět měsíců poté, co se stěžovatel do menšího bytu přestěhoval. Využil přitom i toho, že stěžovatel ji podepsal až s delším časovým odstupem a z jeho hlediska pouze pro zachování nároku na příspěvek na bydlení," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Část smlouvy o nájmu na dobu určitou podle ÚS odporuje dobrým mravům. Lze ji považovat za absolutně neplatnou. Na situaci tak dopadá občanský zákoník - pokud smluvní strany neujednají dobu trvání nebo den skončení nájmu, platí, že jde o nájem na dobu neurčitou.

Související

Více souvisejících

soudy důchodci, senioři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy