Soud se zastal seniora, kterého chtěl majitel domu vystěhovat
Ústavní soud (ÚS) se zastal seniora z Rakovníka, jehož chtěl majitel domu vystěhovat z bytu 1+1. Postup majitele odporoval dobrým mravům. Nájemník narozený v roce 1939 byl s ohledem na věk a zdravotní stav slabší smluvní stranou. Sporem se musí znovu zabývat Okresní soud v Rakovníku. Nález soudce zpravodaje Pavla Šámala je dostupný na webu ÚS.
doporučujeme
Nájemník čelil žalobě na vyklizení bytu, který obýval se svou manželkou. V bytovém domě žil nepřetržitě od roku 1976, dříve mu náležel větší byt. V květnu 2014 jej majitel vyzval, aby větší byt uvolnil kvůli výměně oken. Senioři se přesunuli do bytu 1+1, kde už zůstali.
Novou smlouvu dostal nájemník do schránky v říjnu 2014, podepsal ji až v červenci 2015 při jednání o příspěvku na bydlení na Úřadě práce. Úřednice do textu nájemní smlouvy dopsala poznámku "na neurčito". Ve skutečnosti byla smlouva uzavřena jen na rok s automatickým prodlužováním, pokud jedna či druhá strana od smlouvy neodstoupí.
Majitel domu v červnu 2017 nájemníka vyzval k vyklizení bytu. Nájemník nesouhlasil, sporem se začaly zabývat soudy. Dospěly k závěru, že nájemník užívá byt neoprávněně, na čemž nic nemění ani věk či zdravotní stav seniorů, případně citový vztah k domu.
Soud v Rakovníku uložil seniorovi, aby vyklidil byt do čtyř měsíců, odvolací soud s prodloužil lhůtu na půl roku. Nejvyšší soud jeho dovolání odmítl. Seniorů se zastal až ÚS, a to s hledem na takzvaný korektiv dobrých mravů.
Podle ÚS majitel domu věděl, že nájemník má zájem uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, aby mohl v domě dožít. Přesto mu po přestěhování do menšího bytu nevysvětlil obsah smlouvy a neupozornil jej na podmínky.
"Nájemní smlouvu vhodil stěžovateli do poštovní schránky až pět měsíců poté, co se stěžovatel do menšího bytu přestěhoval. Využil přitom i toho, že stěžovatel ji podepsal až s delším časovým odstupem a z jeho hlediska pouze pro zachování nároku na příspěvek na bydlení," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Číhalíková Sedláčková.
Část smlouvy o nájmu na dobu určitou podle ÚS odporuje dobrým mravům. Lze ji považovat za absolutně neplatnou. Na situaci tak dopadá občanský zákoník - pokud smluvní strany neujednají dobu trvání nebo den skončení nájmu, platí, že jde o nájem na dobu neurčitou.
Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…
27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…
Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění
27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…
Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky
27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…
Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla
27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…