Stav jednoho zraněného z Explosie se zlepšil, další stále bojuje o život

Žádná ze čtyř komisí, které vyšetřují požár a výbuch ve státním podniku Explosia v Pardubicích, zatím svou činnost neukončila, řekl dnes mluvčí firmy Martin Vencl. V podniku se 1. listopadu vzňal a explodoval střelný prach, čtyři lidé byli vážně zraněni, jeden z nich 2. listopadu zemřel. Dva popálení leží ve Fakultní nemocnic Královské Vinohrady v Praze, další ve Fakultní nemocnici Brno.

Přidejte svůj názor

Nemocnice, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jeden z pacientů už je při vědomí a spontánně dýchá, druhý je stále ještě v umělém spánku," řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová. Brněnská nemocnice informace o stavu zraněného z Explosie s ohledem na ochranu osobních údajů neposkytuje.

Požár vypukl v pátek v 07:20 v budově, kde se suší střelný prach. Poté následovala takzvaná deflagrace, menší forma výbuchu doprovázená tlakovou vlnou. Místo, kde exploze nastala, je zničené. Provozu společnosti ani výroby střelného prachu se exploze výrazně nedotkla.

Pro zjištění příčin výbuchu byly vytvořeny čtyři vyšetřovací komise, a to firmy, báňského úřadu, policie a hasičů. Policie se začala případem zabývat pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. "Probíhají expertizy a testy, trochu jsme se posunuli, ale průběžné informace nebudeme zveřejňovat, dokud zpráva nebude kompletní a neseznámíme s nimi policii, hasiče a báňský úřad," uvedl mluvčí Explosie Vencl. Společnost nabídla rodinám zraněných zaměstnanců pomoc, psychologickou, finanční a organizační. Případné odškodnění budeme podle Vencla možné řešit až po skončení vyšetřování.

To však může trvat velmi dlouho. Při výbuchu v areálu firmy Explosia 20. dubna 2011 exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit, Báňskému úřadu vyšetřování trvalo jeden rok.

Státní firma Explosia je výrobce výbušnin, existuje od roku 1920. Společnost loni zaměstnávala zhruba 700 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obyvatel ČR stoupl. Díky zahraniční migraci, dětí se rodí méně

12.12.2019 10:21 Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31.400 na 10,68 milionu.…

Neštěstí v Krkonoších: Při údržbě lanovky tragicky zemřel muž

12.12.2019 10:16 Při údržbě lyžařského vleku u Tetřevích bud v Krkonoších ve středu zemřel devětatřicetiletý muž.…

Útok ve FN Ostrava byl brutální, řekl hejtman. Kraj finančně pomůže…

12.12.2019 10:10 Pozůstalí po obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od kraje 100.000 korun,…

Kryptovirus dál paralyzuje nemocnici v Benešově, lékaři zvládnou jen běžné…

12.12.2019 09:53 Aktualizováno Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama