Stav jednoho zraněného z Explosie se zlepšil, další stále bojuje o život

Žádná ze čtyř komisí, které vyšetřují požár a výbuch ve státním podniku Explosia v Pardubicích, zatím svou činnost neukončila, řekl dnes mluvčí firmy Martin Vencl. V podniku se 1. listopadu vzňal a explodoval střelný prach, čtyři lidé byli vážně zraněni, jeden z nich 2. listopadu zemřel. Dva popálení leží ve Fakultní nemocnic Královské Vinohrady v Praze, další ve Fakultní nemocnici Brno.

Nemocnice, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jeden z pacientů už je při vědomí a spontánně dýchá, druhý je stále ještě v umělém spánku," řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová. Brněnská nemocnice informace o stavu zraněného z Explosie s ohledem na ochranu osobních údajů neposkytuje.

Požár vypukl v pátek v 07:20 v budově, kde se suší střelný prach. Poté následovala takzvaná deflagrace, menší forma výbuchu doprovázená tlakovou vlnou. Místo, kde exploze nastala, je zničené. Provozu společnosti ani výroby střelného prachu se exploze výrazně nedotkla.

Pro zjištění příčin výbuchu byly vytvořeny čtyři vyšetřovací komise, a to firmy, báňského úřadu, policie a hasičů. Policie se začala případem zabývat pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. "Probíhají expertizy a testy, trochu jsme se posunuli, ale průběžné informace nebudeme zveřejňovat, dokud zpráva nebude kompletní a neseznámíme s nimi policii, hasiče a báňský úřad," uvedl mluvčí Explosie Vencl. Společnost nabídla rodinám zraněných zaměstnanců pomoc, psychologickou, finanční a organizační. Případné odškodnění budeme podle Vencla možné řešit až po skončení vyšetřování.

To však může trvat velmi dlouho. Při výbuchu v areálu firmy Explosia 20. dubna 2011 exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit, Báňskému úřadu vyšetřování trvalo jeden rok.

Státní firma Explosia je výrobce výbušnin, existuje od roku 1920. Společnost loni zaměstnávala zhruba 700 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 22:03 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama