Sucho bude v budoucnu delší, varuje expert. Řekl, o kolik se v Česku oteplí

Česko trápí sucho už od roku 2015. Zažíváme jedno z nejhorších za posledních 500 let. Za padesát let bude na našem území o dva až tři stupně tepleji. Sucho bude v budoucnu delší a bude docházet k extrémním srážkám, tvrdí expert.

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé v Česku podle hydrobiologa Jindřicha Durase neumí s vodou zacházet. „Místo toho abychom s ní nějak zacházeli, hodíme ji do kanálu a ona odteče pryč,“ komentuje pro Česky rozhlas Duras. Podle něj hrozí pro naše území i méně dešťů. „Množství vody v atmosféře roste, ale problém je ten, že neprší u nás,“ uvádí. Martin Hanel z České zemědělské univerzity varuje před déle trvajícím suchem a velkým množstvím spadených srážek za krátký čas.

Hanel pro Český rozhlas uvádí, že se v průběhu padesáti let zvedne teplota o dva až tři stupně. „Musíme být schopni s vodou lépe hospodařit. Přemýšlet o tom, odkud se voda bere a jestli jí využíváme efektivně,“ varuje. Zároveň ale Čechy chválí, protože v EU jsou se spotřebou vody jedni z nejlepších.

Vývoj sucha a srážek se podle Hanela předpovídá jen velmi těžce. „Při předpovědi budoucí hydrologické bilance se modely začínají rozcházet a zvyšuje se nejistota, se kterou to můžeme předpovídat,“ konstatuje. Například u srážek modely předpovídají vždy něco jiného. Dále doplňuje, že záleží i na socioekonomických faktorech, které mohou ovlivnit skleníkové plyny.

Pokud už sucho nastalo, poskytuje Hanel několik rad. „Jediné co můžeme dělat, je nějakým způsobem se adaptovat, abychom ty podmínky přečkali,“ prozrazuje. Jednotlivcům potom doporučuje šetřit vodou a přemýšlet o tom, jak s vodou nakládat.

V tuzemsku se rozbíhá i několik projektů, které by příští sucha pomohly zvládnout. Jedním z nich je vybudování umělé břehové infiltrace. Ta již funguje v Káraném a zásobuje vodou třetinu Prahy. Technologie využívá prosakování vody v meandrech řek, odkud se následně jímá hlubinnými vrty. Vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského chtějí zkusit vybudovat další takovou vodárnu na řece Moravě u Kojetína.

Další experiment připravují vědci v Meziboří v Krušných Horách. Chystají se tam vybudovat podzemní rybník. „Pomocí injektáže a v délce zhruba sto metrů vybudujeme velmi hustou síť vrtů. Do nich pak bude pod tlakem injektována cementová směs, takže se vytvoří jakási podzemní hráz,“ popisuje Zbyněk Hrkal z Výzkumného ústavu vodohospodářského pro Český rozhlas. Stavba má být hotova do konce tohoto roku. „V podzemí nebude docházet k odpařování a zabrání se výskytu řas,“ zmiňuje Hrkal výhody.

Výzkumníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT se nechali inspirovat Izraelí. Vytváří zařízení, které umožňuje chytat vodu ze vzduchu. Zařízení je podle Tomáše Matušky určeno hlavně pro pouštní oblasti a v České republice by nenašlo uplatnění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

12.07.2020 21:30 Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních…

Malý letoun havaroval na Bruntálsku, škoda milion korun

12.07.2020 20:19 Aktualizováno Nedaleko Slezské Harty na Bruntálsku dnes odpoledne havaroval takzvaný vírník, tedy malý letoun se…

Další problém pro turisty na obzoru. Petříček řekl, o jakou zemi jde

12.07.2020 19:56 Aktualizováno Letní dovolené jsou stále v nejistotě, zejména pokud se cestovatelé rozhodnou vyrazit do ciziny.…

EXKLUZIVNĚ: Vraždu Masaryka zosnovali komunističtí agenti pod cizí vlajkou…

12.07.2020 19:51 Aktualizováno ROZHOVOR - Vůbec o jeho násilně tragickém konci nepochybuje. Badatelka Václava Jandečková je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy