Podle zprávy OSN zveřejněné v pátek na klimatické konferenci COP28 jsou sucha způsobená globálním oteplováním "bezprecedentní mimořádnou událostí v planetárním měřítku" a vedou k nedostatku potravin a hladomoru. Jejich vliv je ale skrytý a masivní dopady sucha způsobeného člověkem se teprve začínají projevovat.
Zatímco jiné klimatické dopady, jako jsou vlny veder, lesní požáry a záplavy, často pronikají do titulků médií po celém světě, sucha jsou tiché katastrofy jejich "masivní dopady způsobené člověkem se teprve začínají projevovat," uvádí zpráva z Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD), což je mezinárodní dohoda o dobré správě půdy.
Vědci upozorňují, že jen málokteré, pokud vůbec nějaké nebezpečí, si "vyžádá více životů, způsobí větší ekonomické ztráty a postihne více sektorů společnosti, než právě sucho."
Ibrahim Thiaw, výkonný tajemník UNCCD, řekl, že "na rozdíl od jiných katastrof sucha probíhají tiše, často si jich nikdo nevšimne a nevyvolávají okamžitou veřejnou a politickou reakci. Tato tichá devastace udržuje cyklus zanedbávání a nechává postiženou populace nést toto břemeno v izolaci."
"S rostoucí frekvencí a závažností sucha se hladiny nádrží snižují a výnosy plodin klesají, ztrácíme biologickou rozmanitost a šíří se hladomor. Je proto nutná transformační změna," dodal.
Nedávná studie zjistila, že extrémní sucha, která od roku 2020 zničila životy milionů lidí v Sýrii, Iráku a Íránu, by nenastala bez globálního oteplování způsobeného lidmi. Klimatická krize také způsobila, že šance na opakování rekordního sucha, které severní polokoule zažila v létě 2022, je nejméně 20krát pravděpodobnější. Bez globálního oteplování způsobeného člověkem by se tato událost očekávala pouze jednou za čtyři století.
"Několik zemí již zažívá hladomor způsobený změnou klimatu,“ uvedla zpráva UNCD. "Nucená migrace celosvětově narůstá, násilné vodní konflikty jsou na vzestupu, ekologická základna, která umožňuje veškerý život na Zemi, eroduje rychleji, než kdykoli předtím ve známé historii lidstva," uvádí
Podle vědců se očekává, že i když se nárůst globálních teplot omezí na 1,5 °C, extrémní sucho zažije 120 milionů lidí. Současná politika je na cestě k 3 °C, což znamená, že extrémní sucho zasáhne 170 milionů lidí. Ostatně v Číně už čelí mírným až závažným suchem 15–20 % populace
Sucho v povodí La Plata v Brazílii a Argentině v roce 2022 bylo nejhorší za 78 let a mělo výrazný vliv na produkci plodin a ovlivnilo globální trhy. Zpráva uvádí, že nejvíce jsou duchu vystaveni ti, kteří pro způsobení klimatické krize udělali nejméně. 85 % lidí postižených suchem žije v zemích s nízkými nebo středními příjmy.
Situace se ale zatím nijak nelepší, naopak letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.
Letošní rok překonal klimatické rekordy a má být nejteplejším od začátku měření. Hladina skleníkových plynů a moří dosáhla historických maxim a antarktický mořský led je na rekordních minimech, což je vzorec, který bude pokračovat i v roce 2024, uvedla WMO podle serveru Financial Times.
Jev El Niño, který letos začal, pravděpodobně povede k dalším vysokým teplotám v roce 2024. Příští rok tak může letošně rekordně teplý ještě překonat, protože zmíněný jev má největší dopad na globální teploty "poté, co vyvrcholí," uvedla WMO a dodala, že za posledních devět let jsme byli svědky jednoho pokořeného rekordu za druhým.
Rychlost vzestupu hladiny moří byla podle WMO od roku 2013 do roku 2022 více než dvojnásobná oproti období od roku 1993 do 2012. "Jde o víc než jen o statistiky. Riskujeme, že prohrajeme závod o to, abychom zachránili naše ledovce a zabránili vzestupu hladiny moří," uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Generální tajemník OSN António Guterres dnes na COP28 vyzval světové vůdce, aby přijali potřebná opatření, včetně závazku k ukládání fosilních paliv, která jsou největším přispěvatelem globálního oteplování.
"Letos jsme viděli komunity po celém světě zmítané požáry, záplavami a spalujícími teplotami. Z rekordního globálního tepla by mělo světovým vůdcům běhat mráz po zádech," dodal. "Rok 2023 překonal klimatické rekordy doprovázené extrémním počasím, které zanechalo stopu zkázy a zoufalství," uvedla WMO.
Server Business Standard upozornil, že v roce 2022 dosáhly zaznamenané koncentrace primárních skleníkových plynů – oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného – nejvyšších hodnot. Měření v reálném čase na konkrétních místech ale naznačují pokračující nárůst těchto plynů během celého roku 2023.
"Úrovně skleníkových plynů jsou rekordně vysoké. Globální teploty jsou rekordní. Vzestup hladiny moří je rekordní. Antarktický mořský led je rekordně nízký. Je to ohlušující kakofonie zlomených rekordů," podotkl Taalas.
"Potřebujeme ztrojnásobit obnovitelné zdroje na globální úrovni," podotkl Guterres pro agenturu AFP s tím, že se nelze nadále spoléhat jen na dobrovolné závazky některých států. To je v souladu s požadavky některých států, které vyzvaly k tomu, aby konečné prohlášení COP28, které vyžaduje jednomyslnou shodu, výslovně požadovalo snížení spotřeby fosilních paliv.
"Máme potenciál, technologie, kapacitu a peníze. Peníze jsou k dispozici, jde o to zajistit, aby šly správným směrem, abychom udělali to, co je nutné, nejen abychom udrželi oteplování pod hranicí 1,5 stupně. Jediná věc, která stále chybí, je politická vůle," dodal.
Související
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
Počasí , Klimatické změny , Sucho
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě