Který projev extrémního počasí je nejhorší? Sucha jsou tiché katastrofy, máloco si vyžádá více životů, zjistila OSN

Podle zprávy OSN zveřejněné v pátek na klimatické konferenci COP28 jsou sucha způsobená globálním oteplováním "bezprecedentní mimořádnou událostí v planetárním měřítku" a vedou k nedostatku potravin a hladomoru. Jejich vliv je ale skrytý a masivní dopady sucha způsobeného člověkem se teprve začínají projevovat.

Zatímco jiné klimatické dopady, jako jsou vlny veder, lesní požáry a záplavy, často pronikají do titulků médií po celém světě, sucha jsou tiché katastrofy jejich "masivní dopady způsobené člověkem se teprve začínají projevovat," uvádí zpráva z Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD), což je mezinárodní dohoda o dobré správě půdy.

Vědci upozorňují, že jen málokteré, pokud vůbec nějaké nebezpečí, si "vyžádá více životů, způsobí větší ekonomické ztráty a postihne více sektorů společnosti, než právě sucho."

Ibrahim Thiaw, výkonný tajemník UNCCD, řekl, že "na rozdíl od jiných katastrof sucha probíhají tiše, často si jich nikdo nevšimne a nevyvolávají okamžitou veřejnou a politickou reakci. Tato tichá devastace udržuje cyklus zanedbávání a nechává postiženou populace nést toto břemeno v izolaci."

"S rostoucí frekvencí a závažností sucha se hladiny nádrží snižují a výnosy plodin klesají, ztrácíme biologickou rozmanitost a šíří se hladomor. Je proto nutná transformační změna," dodal.

Doporučené články

Nedávná studie zjistila, že extrémní sucha, která od roku 2020 zničila životy milionů lidí v Sýrii, Iráku a Íránu, by nenastala bez globálního oteplování způsobeného lidmi. Klimatická krize také způsobila, že šance na opakování rekordního sucha, které severní polokoule zažila v létě 2022, je nejméně 20krát pravděpodobnější. Bez globálního oteplování způsobeného člověkem by se tato událost očekávala pouze jednou za čtyři století.

"Několik zemí již zažívá hladomor způsobený změnou klimatu,“ uvedla zpráva UNCD. "Nucená migrace celosvětově narůstá, násilné vodní konflikty jsou na vzestupu, ekologická základna, která umožňuje veškerý život na Zemi, eroduje rychleji, než kdykoli předtím ve známé historii lidstva," uvádí

Podle vědců se očekává, že i když se nárůst globálních teplot omezí na 1,5 °C, extrémní sucho zažije 120 milionů lidí. Současná politika je na cestě k 3 °C, což znamená, že extrémní sucho zasáhne 170 milionů lidí. Ostatně v Číně už čelí mírným až závažným suchem 15–20 % populace

Sucho v povodí La Plata v Brazílii a Argentině v roce 2022 bylo nejhorší za 78 let a mělo výrazný vliv na produkci plodin a ovlivnilo globální trhy. Zpráva uvádí, že nejvíce jsou duchu vystaveni ti, kteří pro způsobení klimatické krize udělali nejméně. 85 % lidí postižených suchem žije v zemích s nízkými nebo středními příjmy.

Doporučené články

Situace se ale zatím nijak nelepší, naopak letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Letošní rok překonal klimatické rekordy a má být nejteplejším od začátku měření. Hladina skleníkových plynů a moří dosáhla historických maxim a antarktický mořský led je na rekordních minimech, což je vzorec, který bude pokračovat i v roce 2024, uvedla WMO podle serveru Financial Times.

Jev El Niño, který letos začal, pravděpodobně povede k dalším vysokým teplotám v roce 2024. Příští rok tak může letošně rekordně teplý ještě překonat, protože zmíněný jev má největší dopad na globální teploty "poté, co vyvrcholí," uvedla WMO a dodala, že za posledních devět let jsme byli svědky jednoho pokořeného rekordu za druhým.

Rychlost vzestupu hladiny moří byla podle WMO od roku 2013 do roku 2022 více než dvojnásobná oproti období od roku 1993 do 2012. "Jde o víc než jen o statistiky. Riskujeme, že prohrajeme závod o to, abychom zachránili naše ledovce a zabránili vzestupu hladiny moří," uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na COP28 vyzval světové vůdce, aby přijali potřebná opatření, včetně závazku k ukládání fosilních paliv, která jsou největším přispěvatelem globálního oteplování.

Doporučené články

"Letos jsme viděli komunity po celém světě zmítané požáry, záplavami a spalujícími teplotami. Z rekordního globálního tepla by mělo světovým vůdcům běhat mráz po zádech," dodal. "Rok 2023 překonal klimatické rekordy doprovázené extrémním počasím, které zanechalo stopu zkázy a zoufalství," uvedla WMO.

Server Business Standard upozornil, že v roce 2022 dosáhly zaznamenané koncentrace primárních skleníkových plynů – oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného – nejvyšších hodnot. Měření v reálném čase na konkrétních místech ale naznačují pokračující nárůst těchto plynů během celého roku 2023.

"Úrovně skleníkových plynů jsou rekordně vysoké. Globální teploty jsou rekordní. Vzestup hladiny moří je rekordní. Antarktický mořský led je rekordně nízký. Je to ohlušující kakofonie zlomených rekordů," podotkl Taalas. 

"Potřebujeme ztrojnásobit obnovitelné zdroje na globální úrovni," podotkl Guterres pro agenturu AFP s tím, že se nelze nadále spoléhat jen na dobrovolné závazky některých států. To je v souladu s požadavky některých států, které vyzvaly k tomu, aby konečné prohlášení COP28, které vyžaduje jednomyslnou shodu, výslovně požadovalo snížení spotřeby fosilních paliv.

"Máme potenciál, technologie, kapacitu a peníze. Peníze jsou k dispozici, jde o to zajistit, aby šly správným směrem, abychom udělali to, co je nutné, nejen abychom udrželi oteplování pod hranicí 1,5 stupně. Jediná věc, která stále chybí, je politická vůle," dodal. 

Související

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

Více souvisejících

Počasí Klimatické změny Sucho

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 10 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 11 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy