Útok v Plzni byl pokusem o vraždu. Cizinec si odpyká 10 let, oběť přišla o nohu

Bezdůvodným pobodáním muže na ulici v Plzni spáchal Andrij Šovheňuk pokus o vraždu, nikoliv těžké ublížení na zdraví. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který mladíkovi z Ukrajiny také zpřísnil původně uložený trest vězení z šesti na deset let. Změnou právní kvalifikace skutku soudci vyhověli odvolání, které podala státní zástupkyně. Napadený muž, dříve aktivní sportovec, přišel po útoku o nohu.

krimi

Za pokus o vraždu hrozilo cizinci deset až 18 let, soud mu tedy uložil trest na dolní hranici sazby. Přihlédl přitom k Šovheňukovu mladému věku a k lítosti, kterou projevil. "Níže už rozhodně jít nelze, byť se jedná o pokus (o vraždu), protože způsobené následky jsou skutečně velice tragické. Byť poškozeného neusmrtil, učinil z něj trvalého invalidu," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Součástí rozsudku je i desetileté vyhoštění Šovheňuka z ČR. Cizinec také musí uhradit zdravotní pojišťovně přes 4,4 milionu korun za léčbu. Zraněnému muži, který požadoval jako odškodné přes 7,3 milionu, soudy přiznaly 200.000 korun. Se zbytkem nároku jej odkázaly do občanskoprávního řízení, muž už ale dříve avizoval, že se o peníze dále soudit nebude. Šovheňuk je totiž nemajetný.

Případ se stal 3. listopadu 2018. Před sobotní půlnocí se na Klatovské třídě potkaly dvě skupinky lidí - opilý, tehdy dvacetiletý Šovheňuk s dvěma staršími bratry a sedmadvacetiletý muž ze západních Čech s kamarádem a přítelkyní. Šovheňuk a jeho budoucí oběť se dostali do potyčky, strkali se a spadli na zem. Když se postavili, vytáhl cizinec nůž typu motýlek a nejméně pětkrát jím bodl. Svého soka zasáhl dvakrát - do břicha a do hrudníku. Zbylé rány zachytila bunda napadeného.

"Motýlek je nůž zákeřný, útočný. Je konstruován tak, aby byl nošen skrytě. Obžalovaný využil všechny vlastnosti tohoto nože a zaútočil takovou intenzitou, že nůž pronikl až k páteři. Musel být srozuměn s tím, že může poškozeného usmrtit. Za normálních okolností by ke smrti došlo," konstatoval soudce.

Napadeného sportovce zachránila rychlá pomoc lékařů. Poté bojoval v nemocnici o život, selhávaly mu orgány. Přeťatá tepna mu způsobila nedokrvení nohou. Levou mu lékaři museli amputovat ve stehně, do pravé dostal obrnu lýtkového svalu, takže v ní nemá cit, nezvedne špičku a nepostaví se na patu. Státní zástupkyně Radka Michková zdůraznila, že zranění ho natrvalo vyřadilo nejen z dosavadního volnočasového, ale i pracovního života.

"Moc lituju toho, co se stalo. Mám za to, že (šestiletý) trest je spravedlivý," řekl dnes odvolacímu senátu Šovheňuk, kterého krátce po útoku zadržel svědek potyčky. Plzeňský krajský soud se loni přiklonil k tomu, že mladík neměl ani nepřímý úmysl svého soka zavraždit, ale pouze získat převahu nad fyzicky výrazně zdatnějším soupeřem. Proto ho uznal vinným z ublížení na zdraví.

S tímto výkladem však nesouhlasila státní zástupkyně. "Pokud by chtěl získat převahu, stačilo nožem pohrozit nebo způsobit malé poranění. Při útoku vedeném proti břichu, kde jsou uloženy životně důležité orgány, musel být srozuměn s tím, že může způsobit zranění velmi těžká, i fatální," podotkla. Soud jí dal za pravdu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje