Vězni budou šít roušky, měsíčně by jich mělo být 40 tisíc kusů

Čeští vězni budou šít ochranné roušky, aby pomohli vyřešit jejich aktuální nedostatek. Podle odhadů Vězeňské služby jich měsíčně zvládnou vyrobit až 40.000 kusů. Jako první se do pomoci zapojila pardubická mužská věznice, v níž odsouzení za normálních okolností šijí vězeňské prádlo. ČTK to dnes sdělila mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová.

"Vězni budou vyrábět ochranné roušky určené k opakovanému použití, a to ze zdravotnicky doporučených materiálů," popsala mluvčí. "Ušité pomůcky nabídneme státu, ať je mezi občany rozdělí podle vlastního uvážení," dodala. Část roušek zřejmě zamíří i mezi příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby.

V Pardubicích zahájili odsouzení výrobu roušek už dnes. Sbor se iniciativu chystá rozšířit i do dalších věznic na základě toho, jaký bude zájem odběratelů. Věznice bude vybírat podle toho, zda v nich funguje šicí dílna.

Látkové roušky nechrání svého nositele před nákazou novým typem koronaviru, zabrání ale nakaženým šířit virus. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes přiznal, že roušek je nedostatek. Společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) zároveň vyzval lidi, aby si na veřejnosti zakrývali ústa a nos - když ne rouškou, tak šálou nebo šátkem. Lidé na sociálních sítích sdílejí návody, jak si roušky ušít svépomocí. Obchody s látkami a textilní galanterie kvůli tomu dostaly výjimku ze zákazu otevření, který vláda vyhlásila ve snaze zastavit šíření nákazy.

Související

Více souvisejících

Věznice Roušky a respirátory vězeňská služba

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy