Volby 2020: Otevřela se drive-in místa, zájem o hlasování z auta je zatím mizivý

V Ústí nad Labem za hodinu od otevření volebního místa pro hlasování z auta vhodilo hlas do urny několik lidí, zjistila na místě ČTK. V Ústeckém kraji mohou lidé v karanténě volit z auta na sedmi místech, v každém okrese je jedno.

Ilustrační foto

Členové komise si nejprve od voličů vezmou doklady, poté jim dají obálky s volebními lístky, ty mohou mít lidé i vlastní. Voliči je poté vhodí do urny za plentou. Volební komise si pokaždé dezinfikuje ruce, každý má roušku a ochranný štít. Každá volba trvá několik minut, volit jezdí i více lidí z domácnosti najednou.

Na místě jsou policisté, kteří dohlíží na plynulost provozu. Fronty se netvoří. "Operativně podle aktuální situace budeme korigovat a hlídat místa a eventuálně (je) posílíme," řekla ČTK mluvčí krajské policie Jana Slámová.

V Děčíně mohou dnes lidé hlasovat na parkovišti pod městskou knihovnou na Smetanově nábřeží, v Chomutově na parkovišti u zimního stadionu. V Litoměřicích je takzvané drive-in volební místo na výstavišti Zahrady Čech, v Lounech u výstaviště v Masarykových sadech. V Mostě lidé hlasují na parkovišti v ulici Hořanská cesta a v Teplicích na parkovišti u fotbalového stadionu Na Stínadlech.

Aktuálně nemocných s covidem-19 je v regionu přes 1500, další stovky lidí jsou v karanténě.

Za lidmi v karanténě nebo nemocnými v izolaci, kteří z auta hlasovat nemohou, dorazí během voleb speciální komise v ochranných prostředcích. Zájemci o to ale musí do čtvrtka do 20:00 požádat prostřednictvím krajského úřadu.

Volit v nemocnici mohou pacienti s trvalým pobytem v Ústeckém kraji s platným voličským průkazem vydaným obcí v Ústeckém kraji, v níž má pacient trvalý pobyt.

V Královéhradeckém kraji byl dnes dopoledne zájem o hlasování z auta mizivý. Na pěti stanovištích v kraji k 9:00 odvolilo 20 lidí. V Hradci Králové a v Trutnově po pěti lidech, v Náchodě šest, v Jičíně tři a v Rychnově nad Kněžnou jeden člověk. ČTK to dopoledne řekl mluvčí kraje Dan Lechmann. Na místě jsou policisté, kteří dohlíží na plynulost provozu, fronty se netvořily.

Lidé, kteří jsou kvůli nákaze covid-19 v izolaci nebo karanténě, mohou dnes z auta volit od 7:00 do 15:00 v tzv. drive-in režimu.

"Za první hodinu v Jičíně nevolil z auto nikdo," řekl ČTK mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Také v Náchodě byl první hodinu zájem o volbu z auta malý. "Odvolil jeden člověk, bylo to v první půlhodině," řekla ČTK mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Zájem o hlasování z auta je ve Zlíně prozatím mizivý. Lidé ze Zlínska, kteří jsou v karanténě nebo izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovišti v ulici K Majáku své hlasy v krajských a senátních volbách a také v místním referendu o vodárenství. Za dvě hodiny od otevření drive-in volebního stanoviště, tedy do 09:00, tam přijelo 11 voličů, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

Na stanovišti jsou připraveny dva stany, ke kterým mohou vozidla najíždět. O řádný průběh voleb se starají pracovníci krajského úřadu ve spolupráci s vojáky, z nichž někteří na sobě mají ochranné obleky. "Přijíždějící volič se musí prokázat platným dokladem totožnosti a občanstvím. Bude mít u sebe nějaké potvrzení o tom, že je v karanténě nebo nucené izolaci," uvedl tajemník zlínského magistrátu Tomáš Lang. Pro volby do kraje jsou podle něj připraveny šedé obálky, pro krajské volby žluté a pro místní referendum zelené.

Zda se může člověk voleb na drive-in stanovišti zúčastnit, kontrolují pracovníci krajského úřadu prostřednictvím podkladů od ministerstva zdravotnictví a České správy sociálního zabezpečení. "V těchto seznamech nelze zjistit, kolik je lidí v karanténě a v izolaci v příslušném kraji, protože jsou to aplikace, do kterých se přistupuje přes konkrétní rodné číslo, anebo přes konkrétní jméno, příjmení a datum narození. To znamená, že zjistíte pouze u konkrétní osoby, jestli je, nebo není, v tomto seznamu. Ale nemůžete se dostat na hromadné celkové číslo v této aplikaci," řekla dnes ČTK vedoucí oddělení organizačních činností a neziskového sektoru odboru kanceláře hejtmana Pavlína Nováková.

Stanoviště pro hlasování z auta dnes fungují i na dalších třech místech ve Zlínském kraji, pro každý okres slouží jedno. V Kroměříži je na Hanáckém náměstí, v Uherském Hradišti na parkovišti u vlakového nádraží a ve Vsetíně na točně u hotelu Sport v ulici U Bečvy. Podle Kousalové je však zatím i tam zájem o volby velmi nízký. Ve Vsetíně do 09:00 volila pouze jedna žena, v Uherském Hradišti to bylo 14 lidí. V Kroměříži dorazilo k volbám devět zájemců. "Ve třech případech přijeli v autech dva lidé, z toho byly dva manželské páry a odvolil zde také prvovolič," uvedla Kousalová. Stanoviště zůstanou otevřena do 15:00.

Zájem o volby z auta pro lidi v karanténě není dnes v Brně příliš velký, od 7:00 přijelo na výstaviště pár aut. Mezi prvními byl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který odvolil kolem 7:15. ČTK řekl, že i když má negativní test na koronavirus, zůstává v karanténě. Pozitivní test na covid-19 měla minulý týden primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové ke v kraji v karanténě nařízené hygieniky asi 800 lidí.

Na parkovišti před hlavním vstupem na výstaviště jsou tři stany. Zájemce o volby chráněný rouškou u nich stáhne okénko, prokáže se občanským průkazem, dostane volební lístky, v autě je dá do obálky a přes okno hodí do urny. "Trvá to pár minut," uvedl Hladík. Podle něj bylo ráno v místě pár aut. Mezi 8:00 a 9:00 přijelo několik vozidel.

S poměrně malým zájmem voličů se během dnešního dopoledne zatím setkávala stanoviště v Olomouckém kraji, kde mohou hlasovat v krajských a senátních volbách lidé v izolaci či karanténě kvůli koronaviru. Například stanoviště na parkovišti u bochořského letiště kolem 09:30 zelo prázdnotou, v Olomouci během prvních třech hodin přijeli voliči ve zhruba 15 autech, zjistila na místě ČTK. 

V krajském městě, kde se očekává volební účast nejvyšší, je speciální stanoviště v areálu Správy a údržby silnic v Lipenské ulici. Jedno z volebních míst je umístěno přímo v tamních garážích. Lidé k nim projíždějí vrátnicí; to, že jde o voliče jde přitom poznat na první pohled. V autech mají nasazeny respirátory nebo roušky a v rukou drží již připravené volební obálky, zjistila ČTK. "Ráno to tady bylo vlažné, lidé začali jezdit spíše až teď dopoledne. Dosud přijelo tak 15 až 20 aut. Celá procedura trvá necelých pět minut," řekl dnes ČTK jeden ze zaměstnanců správy.

Naopak na parkovišti u bochořského letiště stáli dopoledne lidé v ochranných oblecích osamoceně. Skrývali se před deštěm pod přístřeškem nebo sledovali prázdnou příjezdovou cestu. 

Podle ředitele krajského úřadu Lubomíra Baláše je v izolaci v Olomouckém kraji kvůli potvrzené nákaze covidem-19 zhruba tisícovka lidí. Na každého nakaženého podle republikového průměru připadá čtyři až pět lidí v karanténě. 

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

20.09.2021 16:45 Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Související:

Právě se děje

reklama