Volby 2020: Otevřela se drive-in místa, zájem o hlasování z auta je zatím mizivý

V Ústí nad Labem za hodinu od otevření volebního místa pro hlasování z auta vhodilo hlas do urny několik lidí, zjistila na místě ČTK. V Ústeckém kraji mohou lidé v karanténě volit z auta na sedmi místech, v každém okrese je jedno.

Ilustrační foto
doporučujeme

Členové komise si nejprve od voličů vezmou doklady, poté jim dají obálky s volebními lístky, ty mohou mít lidé i vlastní. Voliči je poté vhodí do urny za plentou. Volební komise si pokaždé dezinfikuje ruce, každý má roušku a ochranný štít. Každá volba trvá několik minut, volit jezdí i více lidí z domácnosti najednou.

Na místě jsou policisté, kteří dohlíží na plynulost provozu. Fronty se netvoří. "Operativně podle aktuální situace budeme korigovat a hlídat místa a eventuálně (je) posílíme," řekla ČTK mluvčí krajské policie Jana Slámová.

V Děčíně mohou dnes lidé hlasovat na parkovišti pod městskou knihovnou na Smetanově nábřeží, v Chomutově na parkovišti u zimního stadionu. V Litoměřicích je takzvané drive-in volební místo na výstavišti Zahrady Čech, v Lounech u výstaviště v Masarykových sadech. V Mostě lidé hlasují na parkovišti v ulici Hořanská cesta a v Teplicích na parkovišti u fotbalového stadionu Na Stínadlech.

Aktuálně nemocných s covidem-19 je v regionu přes 1500, další stovky lidí jsou v karanténě.

Za lidmi v karanténě nebo nemocnými v izolaci, kteří z auta hlasovat nemohou, dorazí během voleb speciální komise v ochranných prostředcích. Zájemci o to ale musí do čtvrtka do 20:00 požádat prostřednictvím krajského úřadu.

Volit v nemocnici mohou pacienti s trvalým pobytem v Ústeckém kraji s platným voličským průkazem vydaným obcí v Ústeckém kraji, v níž má pacient trvalý pobyt.

V Královéhradeckém kraji byl dnes dopoledne zájem o hlasování z auta mizivý. Na pěti stanovištích v kraji k 9:00 odvolilo 20 lidí. V Hradci Králové a v Trutnově po pěti lidech, v Náchodě šest, v Jičíně tři a v Rychnově nad Kněžnou jeden člověk. ČTK to dopoledne řekl mluvčí kraje Dan Lechmann. Na místě jsou policisté, kteří dohlíží na plynulost provozu, fronty se netvořily.

Lidé, kteří jsou kvůli nákaze covid-19 v izolaci nebo karanténě, mohou dnes z auta volit od 7:00 do 15:00 v tzv. drive-in režimu.

"Za první hodinu v Jičíně nevolil z auto nikdo," řekl ČTK mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Také v Náchodě byl první hodinu zájem o volbu z auta malý. "Odvolil jeden člověk, bylo to v první půlhodině," řekla ČTK mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Zájem o hlasování z auta je ve Zlíně prozatím mizivý. Lidé ze Zlínska, kteří jsou v karanténě nebo izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovišti v ulici K Majáku své hlasy v krajských a senátních volbách a také v místním referendu o vodárenství. Za dvě hodiny od otevření drive-in volebního stanoviště, tedy do 09:00, tam přijelo 11 voličů, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

Na stanovišti jsou připraveny dva stany, ke kterým mohou vozidla najíždět. O řádný průběh voleb se starají pracovníci krajského úřadu ve spolupráci s vojáky, z nichž někteří na sobě mají ochranné obleky. "Přijíždějící volič se musí prokázat platným dokladem totožnosti a občanstvím. Bude mít u sebe nějaké potvrzení o tom, že je v karanténě nebo nucené izolaci," uvedl tajemník zlínského magistrátu Tomáš Lang. Pro volby do kraje jsou podle něj připraveny šedé obálky, pro krajské volby žluté a pro místní referendum zelené.

Zda se může člověk voleb na drive-in stanovišti zúčastnit, kontrolují pracovníci krajského úřadu prostřednictvím podkladů od ministerstva zdravotnictví a České správy sociálního zabezpečení. "V těchto seznamech nelze zjistit, kolik je lidí v karanténě a v izolaci v příslušném kraji, protože jsou to aplikace, do kterých se přistupuje přes konkrétní rodné číslo, anebo přes konkrétní jméno, příjmení a datum narození. To znamená, že zjistíte pouze u konkrétní osoby, jestli je, nebo není, v tomto seznamu. Ale nemůžete se dostat na hromadné celkové číslo v této aplikaci," řekla dnes ČTK vedoucí oddělení organizačních činností a neziskového sektoru odboru kanceláře hejtmana Pavlína Nováková.

Stanoviště pro hlasování z auta dnes fungují i na dalších třech místech ve Zlínském kraji, pro každý okres slouží jedno. V Kroměříži je na Hanáckém náměstí, v Uherském Hradišti na parkovišti u vlakového nádraží a ve Vsetíně na točně u hotelu Sport v ulici U Bečvy. Podle Kousalové je však zatím i tam zájem o volby velmi nízký. Ve Vsetíně do 09:00 volila pouze jedna žena, v Uherském Hradišti to bylo 14 lidí. V Kroměříži dorazilo k volbám devět zájemců. "Ve třech případech přijeli v autech dva lidé, z toho byly dva manželské páry a odvolil zde také prvovolič," uvedla Kousalová. Stanoviště zůstanou otevřena do 15:00.

Zájem o volby z auta pro lidi v karanténě není dnes v Brně příliš velký, od 7:00 přijelo na výstaviště pár aut. Mezi prvními byl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který odvolil kolem 7:15. ČTK řekl, že i když má negativní test na koronavirus, zůstává v karanténě. Pozitivní test na covid-19 měla minulý týden primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle mluvčí Jihomoravského kraje Moniky Brindzákové ke v kraji v karanténě nařízené hygieniky asi 800 lidí.

Na parkovišti před hlavním vstupem na výstaviště jsou tři stany. Zájemce o volby chráněný rouškou u nich stáhne okénko, prokáže se občanským průkazem, dostane volební lístky, v autě je dá do obálky a přes okno hodí do urny. "Trvá to pár minut," uvedl Hladík. Podle něj bylo ráno v místě pár aut. Mezi 8:00 a 9:00 přijelo několik vozidel.

S poměrně malým zájmem voličů se během dnešního dopoledne zatím setkávala stanoviště v Olomouckém kraji, kde mohou hlasovat v krajských a senátních volbách lidé v izolaci či karanténě kvůli koronaviru. Například stanoviště na parkovišti u bochořského letiště kolem 09:30 zelo prázdnotou, v Olomouci během prvních třech hodin přijeli voliči ve zhruba 15 autech, zjistila na místě ČTK. 

V krajském městě, kde se očekává volební účast nejvyšší, je speciální stanoviště v areálu Správy a údržby silnic v Lipenské ulici. Jedno z volebních míst je umístěno přímo v tamních garážích. Lidé k nim projíždějí vrátnicí; to, že jde o voliče jde přitom poznat na první pohled. V autech mají nasazeny respirátory nebo roušky a v rukou drží již připravené volební obálky, zjistila ČTK. "Ráno to tady bylo vlažné, lidé začali jezdit spíše až teď dopoledne. Dosud přijelo tak 15 až 20 aut. Celá procedura trvá necelých pět minut," řekl dnes ČTK jeden ze zaměstnanců správy.

Naopak na parkovišti u bochořského letiště stáli dopoledne lidé v ochranných oblecích osamoceně. Skrývali se před deštěm pod přístřeškem nebo sledovali prázdnou příjezdovou cestu. 

Podle ředitele krajského úřadu Lubomíra Baláše je v izolaci v Olomouckém kraji kvůli potvrzené nákaze covidem-19 zhruba tisícovka lidí. Na každého nakaženého podle republikového průměru připadá čtyři až pět lidí v karanténě. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 10:47 Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

Ve Voticích hoří skládka, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

25.10.2020 20:21 Hasiči od sobotního poledne zasahují u požáru skládky ve Voticích na Benešovsku. Dnes ráno…

Trhy na náplavce jsou navzdory covidu zaplněné lidmi. Praha doporučila…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama