Záchranné složky v Praze měly kvůli silvestrovským oslavám první výjezdy

Záchranné složky v Praze v souvislosti se silvestrovskými oslavami řešily první problémy, Protože neplatí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, není omezena provozní doba restaurací či barů, tak například záchranná služba očekává, že dnešní služba bude tradičně nejvytíženější v celém roce, řekla ČTK mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Záchranná služba, ilustrační foto

V Praze je zatím podle Poštové poklidný večer. "Byla ošetřena jedna cizinka, mladá žena, která měla alergickou reakci. To ale nesouviselo s novoročními oslavami. Kolegové stále rozkládají stany, uvidíme, co večer přinese," uvedla.

Záchranná služba hlavního města Prahy poprvé po 16 letech na Václavské náměstí nepřistavila modul pro hromadná neštěstí Golem, náhradou za něj je stan. Poštová už dříve uvedla, že na Václavském náměstí budou dvě posádky včetně lékaře a další dvě na Staroměstském náměstí. V pohotovosti bude rovněž koordinační vůz, který bude spolupracovat s policií a strážníky.

Ani policie podle svého tiskového oddělení v ulicích zatím nemusela řešit žádné zásadní události. Na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku stejně jako platných vládních nařízení v hlavním městě dohlížejí dnes večer stovky policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby. Zapojen je také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky. Policii pomáhají strážníci městské policie. V rámci silvestrovských oslav zatím policisté zajistily několik osob pro neuposlechnutí výzev.

Pražští hasiči museli podle informací na twitteru krátce po 18:00 zasahovat u prvního případu v souvislosti s pyrotechnikou. V ulici Na Hroudě začaly od petardy hořet křoviny. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy podle svého mluvčího Martina Kavky slouží dnes v běžném počtu, nepředpokládá výrazné problémy, uvedl.

V historickém centru Prahy rodiny s dětmi v nočních hodinách vystřídali cizinci

Zatímco v odpoledních hodinách byly v historickém centru Prahy převážně rodiny s dětmi, v nočních hodinách je vystřídali především cizinci. Na Václavském a Staroměstském náměstí vedle češtiny zněla především angličtina a ruština. Do hlavního města by na silvestra mohlo podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit 60.000 návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií. Přesto jsou připraveni záchranáři, kteří postavili velký stan na Václavském náměstí. Na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku i protiepidemických opatření v Praze dohlížejí stovky policistů.

Neplatí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti ani není omezena provozní doba restaurací či barů. Záchranná služba hlavního města Prahy poprvé po 16 letech na Václavské náměstí nepřistavila modul pro hromadná neštěstí Golem, náhradou za něj je stan. Na Václavském náměstí jsou dvě posádky včetně lékaře a další dvě na Staroměstském náměstí. V pohotovosti je rovněž koordinační vůz, který spolupracuje s policií a strážníky. Zapojen je také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky. Policii pomáhají strážníci městské policie.

Hasiči zasahovali do 23:00 u 11 požárů kvůli pyrotechnice, které zasáhly jen křoviny, odpad nebo popelnice. Pražská zdravotnická záchranná služba na svém stanovišti v centru na Václavském náměstí pomáhala třeba muži po pádu z koloběžky či ženě s alergií. Záchranáři řešili i jeden úraz zábavní pyrotechnikou, který se ale nestal v centru. Vyplývá to z informací na twitteru hasičů a záchranářů. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová řekla ČTK, že policisté zatím řešili hlavně používání pyrotechniky na místech, kde je to zakázáno, a vyjížděli k úrazu pyrotechnikou v Řeporyjích.

Gastronomické podniky v Praze jsou poměrně plné. Personál kontroluje doklady o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. U stolů byli mnohdy více než čtyři lidé, což je v současné době maximální povolený limit, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Podmínku ale evidentně mnozí nesplňovali, restauratéři většinou toto nezjišťovali. Vzhledem k příznivému počasí a na prosinec vysokým teplotám je v pražských ulicích mnoho lidí i přes výzvu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se lidé kvůli pokračujícímu šíření koronavirové nákazy vyhnuli zbytečným kontaktům.

V Praze je od loňska zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, přírodní parky a chráněná území, okolí vodních toků a ostrovy, přehrady a hráze. Zákaz platí i v okolí trojské zoo a domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.Společnost pro zvířata připravila formulář o odpalování zábavní pyrotechniky. Lze do něj vyplnit údaje o místě a času, a to i včetně plošného odpalování lidmi na silvestra a uvést například reakce zvířat, zdravotní potíže u lidí a zvířat kvůli pyrotechnice a zda-li byla přivolána policie a jak zasáhla.

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje pořádaného městem nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem. Minulý rok zasahovali pražští hasiči u 18 požárů, které souvisely se zábavní pyrotechnikou.

Poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, ministerstvo podá trestní…

28.01.2022 19:41 Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Počasí: Česko bude dnes trápit silný vítr, mohou vznikat sněhové jazyky

28.01.2022 06:30 Celé Česko se bude do dnešního večera potýkat se silným větrem s rychlostí v nárazech až 70…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Covid dál láme rekordy. 34 tisíc nově nakažených, dalších 16 tisíc se…

28.01.2022 13:47 Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Meziročně nejvíce zdražily brambory, podle analýzy až o 55 procent

28.01.2022 12:29 akčních letácích podle analýzy společnosti Česká distribuční v lednu ze základních potravin…

Polsko a Rumunsko si na mapě cestovatele pohorší, podmínky návratu se…

28.01.2022 12:25 Polsko a Rumunsko se od pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do tmavě červené kategorie s…

Výbuch v třípatrovém domě v Liberci si vyžádal 10 zraněných včetně dětí

27.01.2022 14:46 Aktualizováno Po ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo zranění deset lidí,…

Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

26.01.2022 18:18 Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého…

26.01.2022 15:45 Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky…

Při testování zaměstnanců bylo 1,3 procent pozitivních, část firem omezila…

26.01.2022 12:32 Aktualizováno Při testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách mělo podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR…

Firma kancléře Mynáře dostala další pokutu od úřadů

26.01.2022 12:19 Společnosti O.L.G.A., v níž je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, uložila Česká inspekce…

V Praze se demonstruje proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:39 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Úspory na nečekané výdaje má 71 procent domácností, vyplývá z průzkumu

24.01.2022 20:55 Aktualizováno Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých…

Zemřel nejstarší skaut Eduard Marek, věznili ho nacisté i komunisté

23.01.2022 16:25 Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé…

Související:

Právě se děje

reklama