Záchranné složky v Praze měly kvůli silvestrovským oslavám první výjezdy

Záchranné složky v Praze v souvislosti se silvestrovskými oslavami řešily první problémy, Protože neplatí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, není omezena provozní doba restaurací či barů, tak například záchranná služba očekává, že dnešní služba bude tradičně nejvytíženější v celém roce, řekla ČTK mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Záchranná služba, ilustrační foto

V Praze je zatím podle Poštové poklidný večer. "Byla ošetřena jedna cizinka, mladá žena, která měla alergickou reakci. To ale nesouviselo s novoročními oslavami. Kolegové stále rozkládají stany, uvidíme, co večer přinese," uvedla.

Záchranná služba hlavního města Prahy poprvé po 16 letech na Václavské náměstí nepřistavila modul pro hromadná neštěstí Golem, náhradou za něj je stan. Poštová už dříve uvedla, že na Václavském náměstí budou dvě posádky včetně lékaře a další dvě na Staroměstském náměstí. V pohotovosti bude rovněž koordinační vůz, který bude spolupracovat s policií a strážníky.

Ani policie podle svého tiskového oddělení v ulicích zatím nemusela řešit žádné zásadní události. Na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku stejně jako platných vládních nařízení v hlavním městě dohlížejí dnes večer stovky policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby. Zapojen je také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky. Policii pomáhají strážníci městské policie. V rámci silvestrovských oslav zatím policisté zajistily několik osob pro neuposlechnutí výzev.

Pražští hasiči museli podle informací na twitteru krátce po 18:00 zasahovat u prvního případu v souvislosti s pyrotechnikou. V ulici Na Hroudě začaly od petardy hořet křoviny. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy podle svého mluvčího Martina Kavky slouží dnes v běžném počtu, nepředpokládá výrazné problémy, uvedl.

V historickém centru Prahy rodiny s dětmi v nočních hodinách vystřídali cizinci

Zatímco v odpoledních hodinách byly v historickém centru Prahy převážně rodiny s dětmi, v nočních hodinách je vystřídali především cizinci. Na Václavském a Staroměstském náměstí vedle češtiny zněla především angličtina a ruština. Do hlavního města by na silvestra mohlo podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit 60.000 návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií. Přesto jsou připraveni záchranáři, kteří postavili velký stan na Václavském náměstí. Na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku i protiepidemických opatření v Praze dohlížejí stovky policistů.

Neplatí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti ani není omezena provozní doba restaurací či barů. Záchranná služba hlavního města Prahy poprvé po 16 letech na Václavské náměstí nepřistavila modul pro hromadná neštěstí Golem, náhradou za něj je stan. Na Václavském náměstí jsou dvě posádky včetně lékaře a další dvě na Staroměstském náměstí. V pohotovosti je rovněž koordinační vůz, který spolupracuje s policií a strážníky. Zapojen je také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky. Policii pomáhají strážníci městské policie.

Hasiči zasahovali do 23:00 u 11 požárů kvůli pyrotechnice, které zasáhly jen křoviny, odpad nebo popelnice. Pražská zdravotnická záchranná služba na svém stanovišti v centru na Václavském náměstí pomáhala třeba muži po pádu z koloběžky či ženě s alergií. Záchranáři řešili i jeden úraz zábavní pyrotechnikou, který se ale nestal v centru. Vyplývá to z informací na twitteru hasičů a záchranářů. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová řekla ČTK, že policisté zatím řešili hlavně používání pyrotechniky na místech, kde je to zakázáno, a vyjížděli k úrazu pyrotechnikou v Řeporyjích.

Gastronomické podniky v Praze jsou poměrně plné. Personál kontroluje doklady o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. U stolů byli mnohdy více než čtyři lidé, což je v současné době maximální povolený limit, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Podmínku ale evidentně mnozí nesplňovali, restauratéři většinou toto nezjišťovali. Vzhledem k příznivému počasí a na prosinec vysokým teplotám je v pražských ulicích mnoho lidí i přes výzvu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se lidé kvůli pokračujícímu šíření koronavirové nákazy vyhnuli zbytečným kontaktům.

V Praze je od loňska zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, přírodní parky a chráněná území, okolí vodních toků a ostrovy, přehrady a hráze. Zákaz platí i v okolí trojské zoo a domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.Společnost pro zvířata připravila formulář o odpalování zábavní pyrotechniky. Lze do něj vyplnit údaje o místě a času, a to i včetně plošného odpalování lidmi na silvestra a uvést například reakce zvířat, zdravotní potíže u lidí a zvířat kvůli pyrotechnice a zda-li byla přivolána policie a jak zasáhla.

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje pořádaného městem nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem. Minulý rok zasahovali pražští hasiči u 18 požárů, které souvisely se zábavní pyrotechnikou.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Jurečka představil formy pomoci lidem, na které dopadlo zdražení energií

21.01.2022 18:09 Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat…

Varianta omikron už v rámci EU převažuje

21.01.2022 22:00 Vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Situaci ve světě hodnotí kladně jen asi pětina Čechů

21.01.2022 19:52 Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice, bezpečnosti, řešení konfliktů či…

Ústavní soudci v posledních letech ruší stále méně rozhodnutí Nejvyššího…

21.01.2022 12:51 Počet rozhodnutí Nejvyššího soudu, které následně zruší ústavní soudci, se loni znovu snížil.…

Zaměstnavatelé nahlásili od pondělí 17 682 pozitivních testů

21.01.2022 12:20 Zaměstnavatelé od pondělí do čtvrtka nahlásili 17.682 pozitivních samotestů na koronavirus. Nejvíc…

Podmínky dětí se zlepšují, ubývá domácností, které nemohou zaplatit výlet,…

20.01.2022 15:14 Podmínky dětí v Česku se v posledních letech zlepšovaly. Klesal podíl těch, kterým rodiče nemohli…

V režimu DPI zůstávají u dodavatelů desetitisíce klientů, čas na změnu jim…

20.01.2022 14:35 V režimu dodavatele poslední instance (DPI) zůstávají u dodavatelů nadále desetitisíce zákazníků.…

Covid změnil trh práce. Většina lidí chce i po pandemii home office

20.01.2022 14:18 Většina lidí doufá, že i po odeznění pandemických omezení budou moci ve větší míře pracovat z…

Domácnostem v prvním roce epidemie rostl příjem, klesla míra chudoby

20.01.2022 12:30 Aktualizováno Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu.…

Státní zástupce potvrdil odložení kauzy zavlečení Babiše ml. na Krym

19.01.2022 16:18 Aktualizováno Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie odložit případ údajného zavlečení Andreje Babiše…

David Rath dědil po otci oprávněně, rozhodl soud

19.01.2022 14:14 Bývalý středočeský hejtman David Rath zdědil majetek po svém otci Ratmírovi oprávněně a na základě…

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu stokilového granátu

19.01.2022 14:00 Aktualizováno Policie dnes dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu…

Související:

Právě se děje

reklama