Zájem o letenky loni meziročně stoupl, oproti normálu ale stále zaostává

Češi postupně oživují svůj zájem o cestování. Prodej letenek loni meziročně stoupl o zhruba 35 procent, poptávka přitom rostla hlavně v létě a na podzim. Mění se i vytíženost jednotlivých destinací, mezi nejvyhledávanější loni patřila Paříž, z dálkových pak Dubaj. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK. I přes loňský růst však současná poptávka dál zaostává za předkrizovými čísly, loni byla ve srovnání s rokem 2019 stále o desítky procent nižší.

Zájem o letenky podle prodejců začal růst během roku postupně. Zatímco v prvním čtvrtletí byla poptávka spíše slabá, v dalších měsících pravidelně rostla. Například u Kiwi.com nejvíce letenek prodalo v posledních třech měsících roku, k čemuž podle firmy přispěla i vyšší proočkovanost.

Další prodejci jako Student Agency nebo Letuška.cz zaznamenali největší prodeje v létě, naopak v závěru roku u nich nastal pokles poptávky. "Prodejci letenek spolu s leteckými společnostmi věří ve výrazné oživění poptávky od března a doufají, že růst už nebude ničím přerušený," uvedla k výhledům do dalších měsíců společnost Letuška.cz.

Spolu s prodeji se podle obchodníků mění i návyky klientů. "Změnili se nákupní zvyky cestujících, kteří si nyní letenky kupují jen pár týdnů před odletem. V minulosti sa letenky kupovaly standardně zhruba tři měsíce dopředu, teď je to přibližně 14 dní," popsala manažerka letenek Student Agency Lenka Kašická.

S výběrem destinací podle prodejců loni zamíchala protipandemická opatření, která jsou v jednotlivých zemích nastavená různě. K nejvyhledávanějším v rámci Evropy tak loni patřila například Paříž či Amsterdam, ze zemí pak Itálie nebo Španělsko. U dálkových destinací se nejvíce prodávaly letenky do Dubaje či na Maledivy.

I v loňském roce ovšem museli prodejci řešit problémy se zrušenými lety, jejich množství ale bylo podle Student Agency nižší než v roce 2020. Kiwi.com v této souvislosti žádá aerolinky o vrácení peněz při zrušeném letu jménem svého zákazníka, průběh vratky je ovšem u jednotlivých dopravců různý. "Aerolinky se nachází v různých stadiích obnovy a mají také různé refundační procesy, na kterých je vrácení peněz či jiné formy refundace zákazníkovi závislé," uvedla firma.

Letecký provoz v Česku loni meziročně mírně stoupal. Podle listopadových odhadů za rok 2021 Letiště Václava Havla Praha mělo odbavit kolem 4,4 milionu cestujících, což by bylo meziročně asi o šestinu více. Návrat k číslům před koronavirovou krizí, kdy v roce 2019 odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů, však odhaduje zhruba až v roce 2026. Přibližně o polovinu nižší než v předkrizovém období byl podle předběžných odhadů Řízení letového provozu (ŘLP) i letový provoz nad Českem. Přesná čísla za loňský rok budou mít obě společnosti k dispozici v následujících týdnech.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy