Do hašení lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko se dnes po 09:00 zapojily vrtulníky, začaly nabírat vodu z Labe a shazovat ji nad lesy. Ranní mlha opadla. Hasiči na twitteru uvedli, že bude nasazena veškerá letecká technika, tedy šest vrtulníků a pět letadel. V sobotu zasahovalo sedm vrtulníků, polský Black Hawk ale musel odletět na plánovaný servis.
Jak bude jeho výpadek dlouhý, není jasné. Plochu rozsáhlého požáru se zatím hasičům zmenšit nepodařilo, terén je podle jejich mluvčí Martiny Götzové náročný a práce postupují velmi pomalu. V Hřensku a okolí dnes hoří osmý den.
Hasiči dnes budou pokračovat v hasebním útoku, při kterém vstupují do požářiště, dohledávají ohniska, odkrývají takzvanou hrabanku, prolévají ji vodou a dohašují i popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru. Práce je podle Götzové fyzicky velmi náročná a hasiči se musí pravidelně střídat. I dnes bude díky posilám do boje s ohněm nasazeno kolem 750 hasičů a na 300 kusů techniky.
"Podle předběžného sdělení koordinátora letecké techniky policie budou dnes letové podmínky v pořádku, bude tedy nasazena všechna dostupná letecká technika. Hasit bude v Hřensku šest vrtulníků a pět letadel," uvedli na twitteru hasiči.
V sobotu nemohla po celý den kvůli špatnému počasí vzlétnout letadla, kterých mají hasiči k dispozici pět, a to tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor. Požár pomáhalo hasit sedm vrtulníků z Česka, Slovenska a Polska a čtyři vrtulníky z Německa. "Nasazen do akce už nebude polský vrtulník Black Hawk, který se musel vrátit kvůli servisu," řekla na ranním briefingu Götzová.
Hasiči se v sobotu na některých místech snažili přejit do takzvaného požárního útoku, zmenšovat hořící plochu. Zatím se to ale nepodařilo, nadále zůstává na rozloze asi dva krát pět kilometrů. "Terén je náročný a práce postupují pomalu. Hasiči byli v pohotovosti celou noc, nestahujeme se, neodpočíváme, nicméně v noci kontrolujeme prostor, dohašujeme jednotlivá ložiska, nepouštíme se například s lezeckou technikou na skály, protože by to bylo velmi nebezpečné," doplnila mluvčí hasičů.
Na řadu míst se technika stále nedostane. "S klestěním cesty nám pomáhají i lesníci, používáme těžkou techniku, harvestory, abychom mohli na místo zásahu dostat techniku a dálkovou dopravu vody," dodala. K takovým těžko přístupným lokalitám patří podle ní oblast Hlubokého dolu, Bouřňáku, problematická je česko-německá hranice, lokalita Křídelní stěny, prostor nad Hřenskem a hasiči monitorují také soutěsky v údolí Kamenice.
Les v národním parku začal hořet před týdnem v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Od soboty platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.
Starosta Hřenska chce po uhašení požáru co nejdříve otevřít soutěsky turistům
Starosta Hřenska Zdeněk Pánek (NEZ) chce po uhašení požáru v Národním parku České Švýcarsko co nejrychleji otevřít turistům soutěsky na řece Kamenici, které patří k nejnavštěvovanějším místům Ústeckého kraje a ročně jimi projde na 400.000 turistů. Tamní infrastruktura není ohněm příliš poškozená, už teď se hlásí dobrovolníci, kteří chtějí s obnovou pomoci. Vyčistit bude třeba hlavně přístupové cesty, až bude možné na ně vstoupit, zatím to bezpečné není, řekl ČTK starosta.
Kdy to bude možné, ale zatím není jasné. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové patří soutěsky k těžko přístupným lokalitám, kam se hasiči dostávají jen s velkými obtížemi. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v pískovcových skalách, řeka tam protéká pod strmými, až 90 metrů vysokými skalami. Ve směru toku řeky je nejdříve Ferdinandova soutěska, část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Pramice do zdejších soutěsek vyplouvají už přes 140 let - nejstarší Ferdinandova soutěska, byla otevřena roku 1881.
Přestože požár majetek obce zdaleka neponičil tak jako povodně, které Hřensko v minulých letech opakovaně zasáhly, podle starosty je mnohem víc devastující zejména pro cestovní ruch a také pro psychiku místních lidí. Sám bydlí v Mezné, kde oheň zničil tři domy. "Jeden z nich je jen 80 metrů od toho mého. Hasiči nám říkali, že Mezná mohla třikrát vyhořet, ale aktivními zásahy k tomu nedošlo. Ale ten vzduch je tam pořád špatný, je prosycený kouřem, je tam taková deka, a když tam člověk chvíli pobývá, tak cítí, že je mu i špatně a musí obdivovat hasiče, kteří tam v tom zasahují," řekl Pánek.
Les v národním parku hoří už osmý den, požár se postupně rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků oheň zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Už v pondělí museli hasiči kvůli požáru evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna. Postupně pak museli odejít také obyvatelé a turisté z obcí Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a také z části Hřenska. Své domovy muselo opustit na 200 obyvatel regionu a další desítky turistů a rekreantů. Kdy se budou lidé moci vrátit domů, zatím nedokáže nikdo odhadnout. Pánek věří, že se pak pak vrátí i turisté.
Související
Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let
Soud prodloužil vazbu muži, který je obviněný v případu požáru v Českém Švýcarsku
požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 1 hodinou
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 1 hodinou
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 3 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 4 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 4 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 5 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 5 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 6 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 8 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily.
Zdroj: Libor Novák