Zemřela televizní hlasatelka Heda Čechová, krátce působila i v politice

Ve věku 91 let zemřela 23. dubna Heda Čechová, populární televizní hlasatelkou z šedesátých let minulého století. Kariéru elegantní dámy s příjemným a kultivovaným hlasem předčasně ukončila okupace v srpnu 1968. Zprávu Česká televize dnes ČTK potvrdila snacha Milada Čechová.

Přidejte svůj názor

Heda Čechová
doporučujeme

"O způsobu posledního rozloučení jsme zatím neuvažovali. Každopádně se paní Hedě splnilo přání odejít pokojně za svým synem," řekla ČTK Čechová.

Čechová se narodila 17. července 1928 na pražské Malé Straně jako Heda Šimandlová. Nejprve působila jako externistka v rozhlase, kde pracoval její otec, a od roku 1954 se začala objevovat na televizních obrazovkách. V roce 1968 si v televizi oblékla černé šaty na znamení protestu kvůli okupaci republiky okupanty Varšavského paktu. "Nesměla jsem hlásit zprávy na obraz, tak mi dali jen číst šoty pod něj. Lidi psali, že jsou rádi, že mě alespoň slyší, tak mi vzali i tohle a šoupli mě do archivu, kde jsem pořádala gramodesky," uvedla v pořadu Potomci slavných.

V roce 1977 Čechová vážně onemocněla a odešla do invalidního důchodu. Na počátku 90. let byla krátce poslankyní České národní rady za Občanské fórum. "Brali jsme 12.000 korun měsíčně a kvůli penězům jsme to určitě nedělali, pro nás byl důležitý pocit svobody," vzpomínala.

Heda Čechová byla dvakrát vdaná. Z jejího prvního manželství vzešel herec a moderátor Vladimír Čech, který zemřel v březnu 2013 na tzv. Lynchův syndrom.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec vyhrazených hodin na nákupy pro seniory. Od úterý nás čeká změna

25.05.2020 22:02 Aktualizováno Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami,…

Občané EU mohou na 72 hodin do ČR za prací či rodinou

25.05.2020 20:23 Aktualizováno Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v…

Při cestě na WC si nandejte roušku, prosí restauratéři. Navštívili jsme…

25.05.2020 19:40 REPORTÁŽ – Nesměle nakouknou dovnitř. Jakoby hosté stále nevěřili, že jejich oblíbená hospůdka či…

Od středy bude možné na 48 hodin jet na Slovensko bez testu na covid-19

25.05.2020 19:32 Aktualizováno Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení negativního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy