Žena, kterou zavalila lavina v Krkonoších, zemřela

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové v noci na dnešek zemřela žena, kterou v neděli v Krkonoších v oblasti Mužských kamenů zavalila lavina. Do nemocnice byla převezena v kritickém stavu, řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Lavina, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hora Mužské kameny je na česko-polské hranici, asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Lavinové neštěstí se stalo v Černém kotli (Czarny Kociol) na polské straně hor. Ženu přepravil vrtulník do hradecké nemocnice. Další dva muži utrpěli šok, vyvázli bez zranění.

Podle policie pád laviny nepřežila pětatřicetiletá žena, která byla ještě s dalšími třemi muži na skialpech v Krkonoších u Martinovy boudy. "Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení, zatím bez právní kvalifikace," řekla ČTK mluvčí policie Iva Kormošová.

Policie se zabývá i tím, zda skiaplinisté neporušili vládní nařízení o omezení pohybu mezi okresy, které platí od 1. března. "Všichni čtyři skialpinisti pocházejí z Mělnicka. S největší pravděpodobností porušili vládní nařízení o omezení pohybu. Pokud se to potvrdí, přestupek po prošetření předáme správnímu orgánu k dořešení," řekla Kormošová.

"Do Fakultní nemocnice Hradec Králové byla převezena v kritickém stavu a přes veškerou péči se ji nepodařilo zachránit. Zemřela v noci na dnešek," řekl dnes ČTK Sochor.

Lavina sjela na polské straně hor v neděli odpoledne. Horští záchranáři po pádu laviny našli pod sněhem jednu ženu, kterou přepravil vrtulník do hradecké fakultní nemocnice. Podle horské služby bylo na místě v době sesuvu šest lidí, nikdo další zranění neutrpěl. Zřejmě se pohybovali mimo značenou turistickou trasu.

"Lavina sjela směrem na sever, bylo to v Černém kotli, kousek za hranicí. Informaci jsme dostali těsně před 14:00. Hned na začátku jsme dostali informaci, že se tam pohybovalo šest lidí, byli na skialpech, jednalo se o Čechy. Pravděpodobně si lavinu odřízli sami. Pokud se dostali do tohoto lavinového problému, museli se pohybovat mimo značenou trasu," řekl dnes ČTK náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Lavina se v neděli uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar, kde pomáhaly desítky členů české horské služby. Pod sněhem tam nikoho nenašli.

V končící zimní sezoně jde v Krkonoších o druhou oběť související se sesuvem lavin. Lavinové neštěstí se stalo v Krkonoších také 15. února. Lavina na české straně hor zasypala sedmnáctiletého skialpinistu, mladík zemřel, druhý čtyřicetiletý muž přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 60 až 110 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na některých závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve strmém extrémním terénu. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku pozoruhodně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Právě v lokalitě Bialy Jar se stalo 20. března 1968 vůbec největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš. Lavina si tam vyžádala 19 obětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury…

12.04.2021 22:19 Aktualizováno REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Havlíček naznačil, které služby by se měly otevřít jako první

12.04.2021 22:16 Aktualizováno První by se měly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít tzv.…

V pražské Modřanské ulici hořela hala, zásah trval 13 hodin

12.04.2021 19:48 Aktualizováno V pražské Modřanské ulici dnes ráno vzplála hala. Dopoledne hasiči požár lokalizovali, zásah ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama